Na zewnątrz i wewnątrz, czyli jaki parapet wybrać? / PRO-EXPERT
 

Na zewnątrz i wewnątrz, czyli jaki parapet wybrać?

Parapety to bardzo istotna ozdoba zewnętrzna i wewnętrzna każdego domu oraz mieszkania, będąca zwieńczeniem naszych okien. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi temu tematowi. Podpowiadamy, jakiego rodzaju parapety są obecnie dostępne na polskim rynku i czym się kierować przy ich wyborze.

Parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne powinny być wykonane z materiału odpornego na odkształcenia i działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Do niedawna do ich wykonania używano głównie ocynkowanej blachy stalowej ze względu na niskie koszty materiału. Obecnie mamy na rynku dostęp do o wiele większej ilości materiałów, jednak blachy stalowe ocynkowane wciąż są najpopularniejsze i coraz częściej powleka się je tworzywem. Dodatkowo parapety wykonuje się również z blach aluminiowych, a także kamieni sztucznych (marmur syntetyczny, polimerobeton) oraz kamieni naturalnych (piaskowiec, granit, bazalt, sjenit, rzadziej marmur). Wszystkie te materiały są wprawdzie wodoodporne, jednak z ich wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne bywa różnie.
Parapety zewnętrzne, instalowane są zazwyczaj ze spadkiem. Wybierając ten element wykończenia domu musimy pamiętać, aby część parapetu tworząca tzw. kapinos była jak najbardziej sztywna oraz solidna. Ponadto parapety powinny być niepalne, niepodatne na wszelkiego rodzaju chemikalia, odporne na wilgoć i zaplamienia. Należy zadbać, aby krawędzie pozbawione były ostrych wykończeń i niebezpiecznych rogów. Do tego należy dodać również profesjonalnie zamontowane.

Parapety z blachy ocynkowanej

Tego rodzaju parapety zewnętrzne mają zazwyczaj grubość 0,55 – 1,00 mm i są zabezpieczone przeważnie podwójnym ocynkowaniem, antykorozyjną farbą gruntującą, lakierem, a bardzo często również folią ochronną. Dla poprawienia sztywności oraz trwałości tego rodzaju parapetów, warto dokupić do nich gotowe zakończenia boczne.

Parapety z cegieł

Materiał używany do wykonania takich parapetów to zazwyczaj cegły klinkierowe, które są wysoce mrozoodporne oraz wyjątkowo mało nasiąkliwe. Ponadto przemawia za nimi ich duża wytrzymałość, odporność oraz jedyny w swoim rodzaju wygląd. Niestety tego rodzaju parapety są ciężkie. Parapety z cegieł są droższe od innych materiałów. Ich montaż jest dość skomplikowany i wymaga interwencji specjalisty w tej dziedzinie.

Parapety z blachy aluminiowej

Blacha aluminiowa ma być alternatywą dla parapetów z blachy ocynkowanej. Niewątpliwym atutem parapetów z blachy aluminiowej jest o wiele większa sztywność oraz nierdzewność. Gotowy parapet aluminiowy może mieć grubość nawet 2,5 mm, być wykonany w dowolnym kolorze i mieć powierzchnię gładką lub tłoczoną, wedle naszego gustu. Minusy to wyższa cena w porównaniu z blachą ocynkowaną oraz duża rozszerzalność cieplna.

Parapety wewnętrzne

 Stanowią niezbędny element wykończenia dolnej powierzchni przyokiennej w pomieszczeniu, są wykonywane z różnego typu materiałów w zależności od funkcji i aranżacji pomieszczenia.Z uwagi na to, że parapety wewnętrzne nie są narażone na szkodliwe warunki pogodowe, najczęściej wykonuje się je z drewna, płyty drewnopochodnej MDF, granitu, marmuru, aglomarmuru lub tworzywa sztucznego. Aby w naszym domu lub mieszkaniu było ciepło, musimy zadbać nie tylko o dobrą jakość okien czy drzwi ale przede wszystkim o ich prawidłowy „ciepły” montaż . Nowością na polskim rynku jest ciepły parapet, wykonany z bardzo twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS (styroduru) lub twardego styropianu EPS. Odpowiednie zamontowanie tego typu parapetu uchroni przed powstawaniem mostków termicznych, zawilgoceń czy przewiewów. Dbając o odpowiedni poziom świadczonych usług i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, w naszej ofercie znajdą Państwo wspomniane ciepłe parapety oraz inne innowacyjne rozwiązania dla systemów pasywnych.Oszczędność energii i ekologia w budownictwie i wykończeniu wnętrz, to to, na czym znamy się bardzo dobrze. Ważne, aby przy wyborze materiału parapet tworzył spójną całość z wnętrzem naszego domu. Parapet wewnętrzny może być doskonałym miejscem do siedzenia, a także pełnić w domu rolę półki lub miejsca na kwiaty i zioła.
Wybór parapetów nie jest wcale taki prosty i oczywisty. To, jaki parapet wybierzemy w dużej mierze zależy tylko od nas. Warto jednak wziąć pod uwagę jego parametry, szczególnie materiał, z jakiego został wykonany. Da nam to pewność, że parapety będą nam służyć przez długie lata. W razie wątpliwości służymy pomocą.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 Firma Godna zaufania 2015 rekomendowany salon 2018 gepard Firma Godna zaufania 2018 rekomendowany salon