Okna PCV – jakość nie do podważenia / PRO-EXPERT
 

Okna PCV – jakość nie do podważenia

Okna PCV to nadal najpopularniejszy rodzaj profili okiennych w naszym kraju i jeden z najważniejszych elementów każdego domu czy też mieszkania. Odpowiednio dobrane okna podkreślą charakter każdego wnętrza, a także staną się zewnętrzną wizytówką budynku mieszkalnego i nie tylko. Co sprawia, że okna PCV odniosły taki sukces?

Z kart historii

Pomimo tego, że tworzywo PCV (polichlorek winylu), jakiego używa się obecnie do produkcji okien plastikowych, został wynaleziony już w pierwszej połowie XIX wieku, to zastosowano go w komercyjnych produktach dopiero w latach trzydziestych XX wieku. Pierwsze okna z użyciem polichlorku winylu wyprodukowano w Niemczech na początku drugiej połowy ubiegłego wieku. Obecnie okna PCV są najczęściej wytwarzanymi profilami okiennymi zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Ich produkcja odbywa się również w Polsce.

Architektura okienna PCV

Rama okienna

Konstrukcja okien PCV składa się z ram o budowie wielokomorowej (zazwyczaj od trzech do ośmiu komór), posiadających wewnętrzne wzmocnienia stalowe (o grubości co najmniej 1,5 mm), a niekiedy także wypełnienia termoizolacyjne (np. pianka poliuretanowa). Konstrukcja ramy ma duży wpływ na termoizolacyjność całego okna. Pełni ona również funkcję odwadniającą, wzmacniającą i usztywniającą. W oknach PCV są standardowo montowane dwa typy uszczelek (tworzywo EPDM lub TPS): przyszybowe (zewnętrzne i wewnętrzne) oraz oporowe, których głównym zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się wody do wnętrza okien, a także ochrona przed wiatrem, kurzem i hałasem z zewnątrz.

Oszybowanie (pakiety szybowe, szkło)

Najczęściej stosowane pakiety szybowe mają dwie lub trzy szyby, jednakże obecnie ze względu na dużą popularność systemów pasywnych stosuje się także pakiety czteroszybowe. Pakiety szybowe tworzone są z różnego rodzaju szyb. Stosuje się przede wszystkim szkło sodowo-wapniowe typu float, charakteryzujące się dużą przejrzystością i naturalnym połyskiem oraz szkło termofloat, które jest powlekane warstwą tlenków metali, odbijającą ciepło z powrotem do wnętrza pomieszczenia. W zależności od potrzeby można również użyć szyb bezpiecznych, hartowanych lub ornamentowych. Tafle szkła okiennego są przedzielane ramką dystansową aluminiową lub tworzywową o szerokości od 12 do 18 mm, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym (np. argon, krypton, ksenon) lub niekiedy osuszonym powietrzem.

Okucia okienne

Ważnym elementem w każdym oknie są okucia. Oprócz podstawowej funkcji otwierania i zamykania skrzydeł stanowią one zabezpieczenie przed włamaniem, a odpowiednio dobrane zdecydowanie podnoszą komfort użytkowania stolarki. Profil okienny możemy wyposażyć w dowolne elementy, pozwalające na polepszenie bezpieczeństwa oraz funkcjonalności okna. Mogą to być m.in. blokady dla dzieci, hamulce antyprzeciągowe czy też automatyczne systemy dla okien przesuwnych.

Tworzywo wtórne w rozmaitej kolorystyce

Okna plastikowe są wytwarzane z twardego PCV, który w znacznej części uzyskuje się z surowca wtórnego (regranulatu) otrzymywanego w procesie recyklingu starych profili okiennych PCV. Okna z tworzywa sztucznego mogą mieć barwę białą lub być barwione na różne odcienie. Dostępne są również profile okleinowane, które wykonuje się poprzez zgrzewanie kolorowych folii z powierzchnią profili. Można w ten sposób uzyskać rozmaite faktury oraz słoje różnych gatunków drewna. Obecnie dostępne są również w sprzedaży specjalne farby do okien PCV, które umożliwiają ich przemalowanie na dowolny kolor.

Atuty niepodlegające dyskusji

Podczas wyboru okien do domu lub mieszkania trzeba wziąć pod uwagę intensywność nasłonecznienia, siłę wiatru, opady deszczu oraz poziom wilgotności powietrza w środowisku, w którym profile okienne będą zamontowane. Okna PCV zapewniają ich użytkownikom bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną, odpowiednią szczelność otworu okiennego, a także prawidłową ilość światła dziennego oraz powietrza niezbędnego do właściwego działania wentylacji. Okna PCV doskonale pasują zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i do pomieszczeń w zabytkowych budynkach. Świetnie nadają się do rewitalizacji budynków, pozwalając na znaczne unowocześnienie wysłużonej, drewnianej stolarki okiennej.

Główne zalety okien PCV, to m.in.:

  • duża odporność na czynniki atmosferyczne, chemiczne oraz biologiczne,
  • żywotność profili okiennych od 30 do 50 lat,
  • wysoka termoizolacyjność i szczelność,
  • niższe koszty eksploatacyjne,
  • bardzo dobra izolacja akustyczna,
  • niższa cena (nawet o 20-30 proc.) w porównaniu np. z oknami drewnianymi,
  • wysoka funkcjonalność i duży komfort użytkowania,
  • łatwość w utrzymaniu czystości,
  • szeroki wybór profili, wzorów oraz kolorów.


Stolarka okienna to inwestycja na długie lata. Dlatego też decydując się na montaż lub wymianę profili okiennych warto postawić na okna PCV. Najlepsze parametry termoizolacyjne oraz właściwy komfort użytkowania zapewnią nam jedynie okna posiadające odpowiednie atesty oraz certyfikaty potwierdzające ich zgodność z obowiązującymi przepisami oraz normami prawnymi. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z wyborem okien służymy fachową pomocą.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 Firma Godna zaufania 2015 rekomendowany salon 2018 gepard Firma Godna zaufania 2018 rekomendowany salon