Czy deska tarasowa to rzeczywiście dobry wybór? / PRO-EXPERT
 

Czy deska tarasowa to rzeczywiście dobry wybór?

Jakie zalety posiada taras? Czy warto go zamontować w swoim domu? Jak pielęgnować deski tarasowe? Na te i wiele innych pytań szuka odpowiedzi wielu z nas. Ostatnio bardzo popularnym tematem stała się: deska tarasowa. Obecnie tarasy możemy spotkać nie tylko jako część restauracji, punktów widokowych nad morzem czy jeziorem, basenów lub deptaków. Coraz częściej tarasy widzimy w przydomowych ogródkach, przed domem czy na balkonie. To miejsce, relaksu, odpoczynku po całym dniu pracy, chwili wytchnienia od codzienności. Na tarasie można nie tylko usiąść i wypić poranną kawę, ale także wieczorem obserwować gwiaździste niebo. Taras to również miejsce niezapomnianych zabaw naszych pociech. W takim razie jaki taras wybrać? Na to właśnie pytanie postaramy się odpowiedzieć. Zapraszamy do lektury.


Drewno czy kompozyt?


Wyróżniamy drewniane deski tarasowe oraz kompozytowe deski tarasowe. Pierwsze z nich jak sama nazwa wskazuje są wykonane z drewna. W zależności od naszych upodobań, zasobności naszego portfela możemy wyróżnić tańsze i mniej wytrzymałe drewniane deski tarasowe wykonane z modrzewia, świerka czy zdecydowanie droższe, ale bardzie wytrzymałe drewniane deski tarasowe wykonane z drzew egzotycznych.
Jeśli chodzi o kompozytowe deski tarasowe, inaczej zwane hybrydowymi, to jest to połączenie wysokiej jakości drewna z polimerami. Na etapie produkcji kompozytowe deski tarasowe poddawane są specjalnym zabiegom, które poprawiają ich trwałość i je udoskonalają. Jednym z takich czynności jest szczotkowanie materiału. Dzięki temu kompozytowe deski tarasowe stają się antypoślizgowe.

Wady i zalety drewna


Drewniane deski tarasowe to nie tylko piękny taras z charakterystycznymi sękami. To niestety ogromna odpowiedzialność i mnóstwo pracy. Trzeba przyznać, że drewno w porównaniu z kompozytem jest tańsze, ale z biegiem lat, to właśnie kompozyt okazuje się bardziej opłacalną inwestycją. Drewno jako materiał podatny na działanie warunków atmosferycznych musi być regularnie poddawane konserwacji. Olejowanie specjalnym impregnatem, co najmniej dwa razy w roku, bywa uciążliwe. Pod wpływem działania promieni UV, opadów (deszcz, śnieg) drewno szarzeje. Utrzymanie pierwotnego koloru jest bardzo trudne i wymaga od nas ogromnego nakładu pracy. Drewno jako materiał naturalny niestety podlega działaniu czynników zewnętrznych. Nie mamy wpływu na rozszerzanie się, kurczenie, wykręcanie się czy pękanie drewna. Jeśli chodzi o wygląd drewna, to jedni uważają to za zaletę, inni natomiast za wadę drewna. Kwestia gustu. Są osoby, które cenią sobie różnorodność drewna (sęki, różne kolory desek tego samego gatunku drzewa), inni wolą jednolity kolor na całej powierzchni. Dla osób, które chcą aby ich taras miał taki sam kolor, polecamy kompozytowe deski tarasowe.


Deska tarasowa kompozytowa Pro Expert Vox Rzeszów Jarosław

Deski tarasowe kompozytowe świetne rozwiązanie na lata


Deski kompozytowe swoim wyglądem przypominają drewno. Jak już wcześniej zostało wspomniane, dzięki specjalistycznej obróbce materiału, jakim jest szczotkowanie stają się antypoślizgowe. Nie musimy się martwić o nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych najbliższych. Szczotkowanie zapewnia deskom niepowtarzalny wygląd i fakturę drewna. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dodatków deski kompozytowe są odporne na działanie promieni słonecznych i warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, mróz). Z upływem czasu deski nie gąbczeją. Dodatek biocydów powoduje, że deski kompozytowe są odporne na działanie grzybów i porostów. Zastosowanie stabilizatorów wapniowo – cynkowych powoduje, że deski kompozytowe nie zawierają ołowiu, a dzięki temu nie narażają użytkowników na działanie metali ciężkich. Deski tarasowe kompozytowe są wytwarzane techniką wytłaczania, która polega na tym, że na całym przekroju deski jest użyty materiał jednakowej barwy. Ta metoda pozwala na odświeżenie deski po kilku latach użytkowania.

Montaż i pielęgnacja deski kompozytowej

Ogromną zaletą deski kompozytowej jest to, że w przeciwieństwie do drewna, nie wymaga impregnacji, a co za tym idzie, raz zamontowana, będzie nam służyła na długie lata. Pielęgnacja deski kompozytowej nie wymaga od nas użycia specjalistycznych środków, wystarczy woda z delikatnym środkiem myjącym.


Taras przed domem ProDeck Pro Expert Vox Rzeszów Jarosław

Wybór deski tarasowej to kwestia indywidualna. Jedni wolą deskę tarasową drewnianą inni wybierają deski tarasowe kompozytowe. Wszystko zależy od naszych preferencji, czy wolimy naturalne drewno, przy wyborze którego musimy liczyć się, że trzeba będzie go impregnować i regularnie konserwować, a z biegiem czasu godzimy się na jego starzenie i butwienie, czy deski kompozytowe, które wyglądają równie ładnie, a raz zamontowane, nie wymagają od nas nakładu pracy i cieszą nas na lata. Na dobrej klasy deski tarasowe kompozytowe, które posiadamy w swojej ofercie, producenci dają nawet 25 lat gwarancji.
Ze swojej strony proponujemy kompozytowe deski tarasowe, którą mogą Państwo kupić w naszych Salonach. Po więcej informacji zapraszamy do Salonu Drzwi i podłóg Vox w Rzeszowie ul. Armii Krajowej 4a lok. 26 i Jarosławiu ul. Tarnowskiego 20a. Zaprezentowane fotografie zostały udostępnione przez firmę ProDeck, naszego dostawcę deski tarasowej kompozytowej.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 Firma Godna zaufania 2015 rekomendowany salon 2018 gepard Firma Godna zaufania 2018 rekomendowany salon