Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia w lecie? / PRO-EXPERT
 

Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia w lecie?

Miejscem gdzie codziennie wracamy po ciężkim dniu pracy jest nasz dom czy mieszkanie. To oaza spokoju. Miejsce gdzie nie tylko wykonujemy podstawowe czynności egzystencjalne, ale także chcemy odpocząć, zrelaksować się, spędzić czas z najbliższymi. To od nas zależy czy wypoczynek będzie efektywny, czy warunki panujące w naszym domu czy mieszkaniu będą sprzyjać regeneracji sił po ciężkim dniu. Dlatego, aby nasz organizm miał odpowiednie warunki do odpoczynku, należy zadbać o powietrze w naszym domu czy mieszkaniu. Zapraszamy do lektury.

Po co wietrzymy pomieszczenia?

Jakość powietrza w naszych domach czy mieszkaniach wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na stan budynku mieszkalnego. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza prowadzi do powstania mikroklimatu. Duża wilgotność powietrza jest doskonałym miejscem do szybkiego rozwoju mikroorganizmów. To, co robimy wpływa na powietrze w naszym domu lub mieszkaniu. Ogromny wpływ na wzrost wilgotności w pomieszczeniach ma wykonywanie codziennych czynności typu: gotowanie, pranie, suszenie, pieczenie, zmywanie naczyń, kąpiel. Do najczęstszych skutków niewietrzenia pomieszczeń można zaliczyć:

  • większe ryzyko powstawania pleśni na ścianach
  • choroby układu oddechowego
  • alergie i uczulenia
  • słabszą kondycję organizmu
  • obniżoną odporność
  • słabszą koncentrację

Jak widać świeże powietrze w naszym domu lub mieszkaniu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Przyjemny klimat sprzyja koncentracji i relaksowi. W odpowiednio wywietrzonym pomieszczeniu lepiej śpimy, nasz sen jest efektywniejszy, wstajemy wypoczęci, wyspani i pełni energii do działania.

Zasady wietrzenia pomieszczeń w lecie

Mogłoby się wydawać, że wietrzenie pomieszczeń, to prosta czynność, niewymagająca wiedzy na ten temat. Niestety tak nie jest. Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, należy zastosować kilka wskazówek. Wprowadzenie w życie tych kilku kroków sprawi, że wietrzenie pomieszczeń będzie efektywne i przyniesie zamierzony efekt. O czym warto pamiętać? Otóż:
1. Wietrzymy pomieszczenia rano, wieczorem i w nocy - czyli w momencie gdy temperatura na zewnątrz jest jeszcze niska, dzięki takim zabiegom do środka naszych domów czy mieszkań wprowadzamy świeże, zimne powietrze;
2. W dzień zamykamy okna i zasłaniamy roletami albo grubszymi, ale jasnymi zasłonami – gorące powietrze z zewnątrz nie będzie dostawać się do środka, a ciemne pomieszczenie będzie chłodniejsze niż to nasłonecznione;
3. Otwieramy przeciwległe okna – tworzymy tak zwany przeciąg, aby stworzyć dobrą cyrkulację powietrza;
4. Otwieramy wszystkie drzwi w domu lub mieszkaniu – pozwalamy swobodny przepływ powietrza we wszystkich pomieszczeniach
5. Kwiaty, rośliny, rośliny, kwiaty - dużo zieleni w domu pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie psychiczne, ale także fizyczne. Rośliny produkują chlorofil, więc zwiększa się ilość powietrza w naszych pomieszczeniach. Dodatkowo rośliny absorbują dwutlenek węgla, dzięki czemu powietrze jest czystsze.

Aż chce się oddychać pełną piersią w tak wywietrzonym domu lub mieszkaniu.

Okna PCV, czyli mikrowentylacja w naszym domu czy mieszkaniu

Opisane powyżej zasady wietrzenia pomieszczeń to sytuacja idealna. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie na całkowite otwarcie okien. Warunki atmosferyczne typu zacinający deszcz czy ryzyko stworzenia przeciągu niestety uniemożliwiają nam dokładne wywietrzenie pomieszczeń. Nasuwa się pytanie: co wtedy zrobić? Obecnie bardzo popularne są okna PCV, które charakteryzują się wysoką szczelnością. Przy zamontowaniu tego typy stolarki okiennej nie musimy martwić się o hałas z zewnątrz czy nieszczelność okien. Producenci stolarki okiennej zadbali nie tylko o szczelność swoich produktów, ale także stworzyli system odpowiedniej wentylacji tego typu okien. Odpowiednie ustawienie okien PCV pozwala na stworzenie mikrowentylacji, czyli przepływ powietrza przez cały czas. W bardzo łatwy sposób można sprawdzić czy okna mają wmontowany system mikrowentylacji. Wystarczy przekręcić klamkę o 45 stopni w górę od pozycji poziomej i pociągnąć górną krawędź skrzydła do siebie. W oknie z mikrowentylacją pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem powstanie niewielka - około 3 mm szczelina, przez którą zacznie napływać powietrze z zewnątrz. Skrzydło zaś, dzięki specjalnemu zaczepowi rozszczelniającemu, pozostanie w tej pozycji. Mikrowentylacja ma swoje wady i zalety. Korzystając z tego systemu warto pamiętać, że rozszczelnione okno nie jest w pełni zaryglowane, a co za tym idzie, to doskonała pokusa dla potencjalnych włamywaczy. W związku z tym, wychodząc z domu czy mieszkania, należy zamykać okna, a z mikrowentylacji korzystać tylko w obecności domowników.

W naszej ofercie posiadamy stolarkę okienna czołowych polskich producentów: Drutex, Adams, Pol-Skone. Nasi doradczy klienta chętnie odpowiedzą na nurtujące Państwa pytania. Serdecznie zapraszamy do naszych Salonów Drzwi i podłóg Vox w Rzeszowie ul. Armii Krajowej 4a lok. 26 (G. W. Dexa) i Jarosławiu ul. Tarnowskiego 20A.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 Firma Godna zaufania 2015 rekomendowany salon 2018 gepard Firma Godna zaufania 2018 rekomendowany salon