Jak sprawdzić szczelność okien PCV? Krótki poradnik / PRO-EXPERT
 

Jak sprawdzić szczelność okien PCV? Krótki poradnik

Według ekspertów przez nieszczelne okna nasze domy czy mieszkania są narażone na utratę ciepła sięgającą nawet około 30 %. Niestety, w takich przypadkach, strata ciepła jest uzupełniana poprzez bardziej intensywną prace układu grzewczego, a co za tym idzie rachunki za ogrzewanie są wyższe niż w przypadku szczelnej stolarki okiennej. Tak więc pora poszukać przyczyny tego stanu rzeczy. Zacznij może od stolarki okiennej. Zapraszamy do lektury.

Co warto wiedzieć o uszczelnianiu okien?

Jeżeli przebywając w pobliżu zamkniętych okien odczuwamy powiew zimnego powietrza, a przez to musimy zwiększać temperaturę ogrzewania w pomieszczeniach, to znak, że nasza stolarka okienna nie jest w najlepszej kondycji i trzeba coś z tym zrobić. Można wyróżnić dwie podstawowe przyczyny nieszczelności naszych okien. Pierwszą z nich jest nieprawidłowy montaż, natomiast w przypadku starszej stolarki okienne, zużycie materiału. Najbardziej narażone na upływ czasu są uszczelki, dlatego zanim nadejdzie sroga zima warto przyjrzeć się, w jakim stanie znajdują się wspomniane elementy wyposażenia okna. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonywanie regularnych przeglądów stanu uszczelek stolarki okiennej.

Zacznijmy od regulacji okien PCV


Aby sprawdzić szczelność naszych okien wystarczy przy zamkniętym oknie, powoli przesunąć dłonią wzdłuż ramy okiennej oraz wzdłuż szyby. Jeśli podczas tego prostego testu odczuwamy podmuch powietrza, to znaczy, że stolarka okienna wymaga uszczelnienia. Powodem dostawania się chłodnego powietrza do naszych domów czy mieszkań nie zawsze są braki w szczelności okien. W niektórych przypadkach wystarczy dokonać regulacji stolarki okiennej. Jak to rozpoznać? Aby sprawdzić czy nasze okna są odpowiednie wyregulowane wystarczy zrobić tzw. test kartki papieru. Wystarczy włożyć kawałek kartki papieru między ościeżnice okna a skrzydło i zamknąć okno. Jeżeli przy zamkniętym oknie jesteśmy w stanie bez problemu wyjąć kartkę papieru, to znaczy, że nasza stolarka okienna wymaga regulacji. Co jest ważne. Aby nasz pomiar był miarodajny nie możemy umieszczać kartki papieru w okolice rygla. Nieszczelność okien może wynikać z rozregulowania okien. Niestety, ale pomimo fachowego montażu i odpowiedniej regulacji okien nikt nie da nam gwarancji, że okucia nie ulegną rozregulowaniu. Różnice temperatur negatywnie wpływają na okucia okienne, z tego też powodu okna mogą nieznacznie odstawać od ramy. Taki stan rzeczy jest normalny, więc dla zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkowania okien warto regularnie sprawdzać ich szczelność.

Nie tylko okna są powodem nieszczelności....


Jeżeli regulacja okien nie pomogła i nadal do pomieszczeń dostaje się zimne powietrze z zewnątrz, należy poszukać problemu gdzie indziej. Okazuje się, że nie tylko same okna mogą być przyczyną utraty ciepła. Newralgicznymi punktami mogą być miejsca styku między ościeżnicą okna a murem oraz pomiędzy ościeżnicą i parapetem. Jeśli w wymienionych miejscach występują nieszczelności trzeba zastosować specjalne taśmy.

Uszczelnianie okien – temat rzeka

Temat uszczelniania okien jest bardzo obszerny. Na polskim rynku mamy mnóstwo materiałów uszczelniających od uszczelek począwszy, poprzez taśmy, pianki, silikony czy listwy. Kolejny artykuł będzie w całości poświęcony kwestii uszczelniania okien. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.
A jeśli planują Państwo zakup nowej stolarki okiennej to serdecznie zapraszamy do naszych Salonów Drzwi i podłóg Vox w Rzeszowie ul. Armii krajowej 4a lok. 25 i Jarosławiu ul. Tarnowskiego 20a. Nasi specjaliści w dziedzinie stolarki okiennej przedstawią pełną ofertę, wytłumaczą wszelkie wątpliwości i zamówią okna dostosowane do Państwa potrzeb.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 Firma Godna zaufania 2015 rekomendowany salon 2018 gepard Firma Godna zaufania 2018 rekomendowany salon