Ościeżnica drzwiowa – stała, regulowana czy nakładkowa? / PRO-EXPERT
 

Ościeżnica drzwiowa – stała, regulowana czy nakładkowa?

Wielu z nas poświęca dużo czasu na wybór wewnętrznych lub wejściowych skrzydeł drzwiowych, zapominając o tak ważnym elemencie, jakim jest ościeżnica drzwiowa. To przede wszystkim ona wpływa na stabilność drzwi, a także ich funkcjonalność oraz końcową estetykę całej stolarki drzwiowej.Skrzydło drzwiowe można kupić zarówno z ościeżnicą, jak i bez niej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ościeżnic, z których można wybrać ościeżnicę stałą lub regulowaną. Każda z nich sprawdza się w zależności od rodzaju wnętrza oraz sytuacji montażowych. Postaramy się wyjaśnić różnicę pomiędzy nimi.

Ramiak, futryna, ościeżnica

Ościeżnica, potocznie nazywana futryną lub ramiakiem, to nieruchoma rama osadzona w wewnętrznej krawędzi otworu ściany, okna lub drzwi budynku (tzw. glif), do której montuje się zawiasy drzwiowe, okienne lub bramowe. Ościeżnica zazwyczaj jest zbudowana z dwóch elementów pionowych (stojaki) oraz z jednego górnego lub dwóch – poziomych (górny nadprożowy oraz dolny zwany ślepym progiem). Ościeżnica może być wykonana z drewna, PCW lub metalu.

Ościeżnica stała

Ościeżnica stała ma zazwyczaj określoną szerokość, odpowiednio dopasowaną do standardowej grubości murów budynku (od 6 do 10 cm – w szczególnych przypadkach zdarza się szersza). Nie jest ona wyposażona w opaski maskujące, dlatego też przy montażu ościeżnicy stałej wykorzystuje się przeważnie dodatkowe listwy ozdobne dla zamaskowania miejsc jej łączenia ze ścianą. Wynika to z braku możliwości regulacji grubości tego rodzaju ościeżnic. Ościeżnice stałe mimo, że kosztują mniej w zakupie, to jednak ich montaż jest o wiele bardziej skomplikowany niż jest to w przypadku ościeżnic regulowanych, ponieważ wymaga to dużej precyzji w łączeniu jej elementów składowych. Również cena końcowa montażu niejednokrotnie przewyższa koszt zakupu ościeżnicy regulowanej, ponieważ poza już wcześniej wspomnianą opaską ozdobną, należy zakupić materiały niezbędne do wykonania szpaletu.Ponadto ościeżnice stałe wymagają dodatkowych materiałów wykończeniowych podczas ich instalacji. Ościeżnice stałe najlepiej sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie masywne futryny drzwiowe mogą okazać się za ciężkie lub gdy mury są zbyt grube i oś regulowana nie jest w stanie opasać muru, a także gdy z technicznego punktu widzenia nie jesteśmy w stanie zamontować innych.


DRE Ościeążnica prosta zdjęcie Pro Expert Vox Rzeszów Jarosław
DRE Ościeżnice proste do drzwi przylgowych przekroje Pro Expert Vox Rzeszów Jarosław


Ościeżnica regulowana

Ościeżnice regulowane dają o wiele większe możliwości budowlano-aranżacyjne niż jest to w przypadku ościeżnic stałych. Dlatego też zdobywają ostatnio coraz większą popularność wśród polskich konsumentów. Dzięki możliwości regulacji ościeżnice tego rodzaju można dopasować do różnej grubości muru i zmieniać ich szerokość w danym zakresie, w zależności od potrzeb. Opaski maskujące dla ościeżnic regulowanych pozwalają zakryć ścianę z dwóch stron, dając tym samym o wiele lepszy wizualnie efekt końcowy. Ościeżnice regulowane nie sprawdzą się m. in. we wnętrzach, gdzie luka drzwiowa znajduje się przy styku ścian prostopadłych. W takim przypadku opaski maskujące nie zmieszczą się. Wybierając ościeżnicę regulowaną należy przede wszystkim z dużą precyzją sprawdzić grubość muru. Czasem lepiej kupić ościeżnicę przeznaczoną do grubszego muru niż nabyć zbyt mały przedział regulacji. Z czasem może to spowodować powstanie odkształceń oraz doprowadzić do wyboczenia się ościeżnicy.DRE Ościeążnica regulowana zdjęcie Pro Expert Vox Rzeszów Jarosław
DRE Ościeżnice regulowane do drzwi przylgowych przekroje Pro Expert Vox Rzeszów JarosławDRE Ościeżnice regulowane do drzwi bezprzylgowych przekroje Pro Expert Vox Rzeszów Jarosław


Ościeżnice nakładkowe

Ościeżnice nakładkowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w starszych budynkach. O ile w nowym budownictwie montaż ościeżnicy nie nastręcza żadnych problemów, o tyle w starszym budownictwie sprawa może być bardziej skomplikowana. Zazwyczaj w takich budynkach zainstalowane są metalowe futryny, a wymiana drzwi wewnętrznych w takim przypadku wiąże się zazwyczaj z koniecznością ich wykuwania. Jest to niezwykle mozolna i czasochłonna praca, powodująca dość duży bałagan w pomieszczeniach oraz dezorganizację życia wszystkich domowników.Ościeżnica nakładkowa to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na szybkie i sprawne zabudowanie ościeżnicy stalowej bez konieczności jej demontażu. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu za pomocą pianki bez brudzenia podłogi oraz ścian. Jest to wymiana bezinwazyjna, która nie zwęża światła przejścia otworu drzwiowego. Jednak tego rodzaju ościeżnica jest droga w zakupie, a jej prawidłowy montaż zależy w głównej mierze od jakości ościeżnic metalowych. Muszą być one w idealnym pionie i poziomie, aby dało się je w ogóle zamontować. Ponadto dodatkowym mankamentem tychże ościeżnic jest przesunięcie położenia skrzydła, czego efektem będzie widoczna z drugiego pomieszczenia podłoga pod skrzydłem drzwiowym.


Przed zakupem

Wybierając konkretną ościeżnicę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę grubość muru, wielkość przestrzeni, a także lokalizację otworu drzwiowego. Wybierając ościeżnicę musimy pamiętać o jej odpowiednim dopasowaniu pod kątem koloru oraz wzoru, który będzie pasował do stylu skrzydła drzwiowego oraz wystroju całego wnętrza. Nie należy mieszać ościeżnic stałych i regulowanych w budynku. O wiele lepiej prezentuje się komplet jednakowych rodzajów ościeżnic na danej kondygnacji. Dobór i pomiar odpowiedniej ościeżnicy tylko z pozoru wydaje się prosty. Wiele osób bardzo często nie bierze pod uwagę krzywizny ścian, które mogą odchodzić od pionu, nierówności murów i ich różnej grubości, a także kierunku otwierania się skrzydła drzwiowego. Są to ważne czynniki, których zlekceważenie może przyczynić się do zakupu nieodpowiedniego wymiaru ościeżnicy, a tym samym do jej całkowitej bezużyteczności. Osobom niechcącym popełnić takiego błędu rekomendujemy, aby skorzystały z pomocy wykwalifikowanych ekip montażowych lub zwróciły się o radę do producenta. My, jako eksperci w tej dziedzinie, również współpracujemy z najlepszymi, profesjonalnymi ekipami montażowymi i zawsze służymy Państwu pomocą.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 Firma Godna zaufania 2015 rekomendowany salon 2018 gepard Firma Godna zaufania 2018 rekomendowany salon