Budujesz nowy dom? Sprawdź, czy warto go podpiwniczyć i ile to kosztuje?
Wybierając projekt domu dopasowany do działki budowlanej należy dążyć do maksymalnej optymalizacji. Jedną z kwestii wartą przemyślenia jest budowa domu z piwnicą. Wybór takiej opcji w dużej mierze zależy od budżetu. W jakich sytuacjach warto rozważyć wykonanie podpiwniczenia w nowym domu?
Dom przy Cyprysowej 20 P
Piwnica dawniej i dziś.
Jeszcze do niedawna piwnica była niemalże obowiązkowym elementem każdego domu, zapewniając izolację od gruntu i miejsce na przechowywanie żywności i innych domowych sprzętów. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym technologiom budowlanym, piwnice nie stanowią nieodłącznego elementu nowo budowanych domów. Czy jednak warto wybierać projekty domów z piwnicą? Kiedy jest ona opłacalna, kiedy konieczna, a kiedy możemy ja sobie odpuścić? Przyjrzyjmy się korzyścią i ograniczeniom, jakie niesie ze sobą podpiwniczenie domu.
Korzyści wynikające z podpiwniczenia domu
Piwnica to przede wszystkim powiększenie przestrzeni użytkowej dostępnej w domu. To miejsce, które można zaaranżować na wiele sposobów. Może pełnić funkcję sali kinowej, siłowni, pralni, spiżarni, kotłowni lub innego pomieszczenia użytkowego. Podpiwniczenie pozwala również utrzymać estetyczny wygląd zasadniczej części domu. Dzieli dostępną przestrzeń na oficjalną, czystą i tą usługową, w której możemy schować przed wzrokiem gości infrastrukturę techniczną budynku. Można w niej ukryć elementy instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych, zapewniając więcej miejsca w poszczególnych partiach domu.
Ponadto, piwnica ułatwia regulację poziomu wilgoci i usuwanie szkodliwych grzybów, co wpływa na zdrowszy klimat w całym domu. Stanowi ona również izolację termiczną, chroniąc dom przed wychłodzeniem i zapewniając ciepłą podłogę na parterze. Dodatkowo, piwnica zwiększa wytrzymałość domu, czyniąc go bardziej odpornym na drgania ziemi i inne kataklizmy. W naszej szerokości geograficznej ma to mniejsze znaczenie, jednak niespokojne czasy generują inne wykorzystanie piwnicy, które – mamy nadzieję – nigdy nie będzie potrzebne.
Dom przy Cyprysowej 32 – rzut piwnicy
Co przemawia przeciwko podpiwniczeniu budynku?
Niestety, budowa domu z piwnicą wiąże się również z pewnymi wadami, lub raczej większymi utrudnieniami, niż w przypadku domu bez podpiwniczenia. Przede wszystkim jest to znacznie wyższy koszt. Szacuje się, że budżet na dom z piwnica powinien być wyższy o ok 30% w porównaniu do takiego samego budynku pozbawionego piwnicy. Jeśli chodzi o cenę zakupu projektu, to tu nie dostrzegamy wyraźnych różnic. Wybierając projekty domów z piwnicą nie zapłacimy więcej niż za plany domów bez podziemnej kondygnacji. Zdecydowanie wyższy nakład finansowy jest związany z budową fundamentów, stropu, schodów, drzwi, instalacji i hydroizolacji. Należy również zadbać o znacznie skuteczniejszą izolację przeciwwodną, aby chronić piwnicę przed zalaniem w wyniku podtopień lub wysokim stanem wód gruntowych. Nie możemy zapomnieć o prawidłowej wentylacji podziemnej kondygnacji. W piwnicy może być znacznie chłodniej niż w zasadniczej części budynku, ale powinno być również sucho. Swobodny przepływ powietrza i zapobiegnie powstawaniu pleśni i grzybów. Toi szczególnie istotny aspekt dobrze wykonanej piwnicy, gdyż jednym z podstawowych jej zadań bywa nadal przechowywanie artykułów spożywczych.
Dom przy Przyjaznej 16
W jakich sytuacjach projekty domów z piwnicą to najlepszy wybór?
Wykonanie podpiwniczenia w domu jednorodzinnym warto rozważyć w kilku przypadkach. Po pierwsze, jeśli potrzebujemy więcej miejsca na przechowywanie lub dodatkowe pomieszczenia użytkowe. Jeśli w planach mamy duży dom, możemy zdecydować się na podpiwniczenie częściowe. Często wykonywane jest takowe jedynie pod częścią mieszkalną, z pominięciem strefy garażowej.
Piwnica sprawdzi się również na działkach o ograniczonej powierzchni, pozwalając lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Aby uzyskać większą powierzchnię budynku, nie zwiększając powierzchni zabudowy na działce, wykonuje się podziemną kondygnację, która nie zabiera przestrzeni biologicznie czynnej, często regulowanej w warunkach zabudowy działki. Domy z piwnicą sprawdzą się również na stromych działkach, na których – dla wyrównania poziomów – często połowicznie podpiwnicza się budynek, od strony wjazdu. W tak podpiwniczonym domu można z powodzeniem wykonać garaż piwnicy.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie domu z piwnicą należy dokładnie przeanalizować warunki gruntowe na działce, uwzględniając stan wód gruntowych i rodzaj gleby. Należy również oszacować budżet i porównać koszty budowy domu z piwnicą i bez piwnicy. Ważne jest również, aby zastanowić się, czy zaplanowana powierzchnia domu jest wystarczająca dla potrzeb rodziny.
Ostatecznie, decyzja o budowie domu z piwnicą powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami, możliwościami finansowymi i specyfiką działki budowlanej.