Pracownicy wykonujący swoje zadania w niebezpiecznym lub szczególnie wymagającym środowisku powinni zostać wyposażeni przez pracodawcę w odpowiednie zabezpieczenia. Do takich zabezpieczeń zalicza się m.in. odzież robocza. Jak rozumieć to pojęcie, kiedy pracodawca musi wyposażyć zespół w odzież roboczą i jak należy ją wybierać?
Odzież robocza a odzież ochronna. To samo czy co innego?
Na czym początku warto rozwiać wątpliwości, ponieważ pojęcia odzież ochronna oraz odzież robocza często są ze sobą utożsamiane. W rzeczywistości jednak są to dwie, zupełnie odrębne kategorie zabezpieczeń.
Odzież ochronna służy do zabezpieczenia pracownika przed zagrożeniami, jakie występują w środowisku pracy. Do czynników ryzyka uzasadniających sięgnięcie po odzież ochronną można zaliczyć np. niskie lub wysokie temperatury, prąd elektryczny czy występowanie substancji żrących. Odzież ochronna okrywa lub zastępuje odzież osobistą. Zwykle będzie wyposażona w certyfikaty potwierdzające odpowiednie właściwości elementów ubioru, np. ich ogniotrwałość.
Z kolei odzież robocza została uregulowana w kodeksie pracy. Pracownicy powinni ją otrzymać, jeżeli:
- odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
- jest to uzasadnione ze względu na wymagania techniczne, sanitarne albo bezpieczeństwa i higieny pracy.
Odzież robocza nie musi wykazywać cech ochronnych, które zabezpieczą pracownika przed konkretnym ryzykiem, choć często tak będzie.
Kiedy należy zapewnić pracownikom odzież roboczą?
Obowiązek zaopatrzenia pracownika w odzież roboczą pojawia się w przypadku wystąpienia przynajmniej jednej spośród dwóch, wskazanych wyżej przesłanek. Ciąży on na pracodawcy, który dostarcza ekwipunek nieodpłatnie, a także uzupełnia go i zastępuje, jeżeli cykl życia danego elementu wyposażenia uległ wyczerpaniu. Ważne jest, aby w wewnętrznym regulaminie ustalić parametry, jakie musi spełniać odzież robocza, a także przewidywane okresy jej użytkowania.
Obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość korzystania przez pracowników z własnej odzieży i obuwia roboczego. Pracodawca dokonuje takich ustaleń dla całych grup (stanowisk), ale pracownik musi wyrazić zgodę na taką zamianę, a używana przez niego odzież i obuwie muszą spełniać warunki BHP. Co więcej, odzież robocza jest obligatoryjna:
- dla stanowisk, na których są wykonywane prace bezpośrednio związane z obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych;
- prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi, lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.
W takich sytuacjach odzież robocza musi zostać zapewniona, chociażby pracownik zgodził się na wykorzystanie własnych ubrań. W sytuacji, kiedy pracownik korzysta ze swojej odzieży, powinien otrzymać od pracodawcy ekwiwalent wyliczany według aktualnej ceny poszczególnych przedmiotów.
Co w sytuacji, kiedy odzież robocza ulegnie zniszczeniu?
Ubrania robocze z biegiem czasu ulegają zużyciu, Jest to całkowicie naturalne, a zakład pracy powinien dysponować odpowiednim ich zapasem, aby uzupełnić straty. Warto o tym pamiętać, ponieważ pracodawca nie ma prawa dopuścić pracownika do pracy, jeżeli ten nie posiada on środków ochrony indywidualnej lub odzieży ochronnej wymaganych na danym stanowisku.
Z uwagi na fakt, że taki sprzęt stanowi własność pracodawcy, po zakończeniu stosunku pracy pracownik ma obowiązek go zwrócić. Jeśli zaś w trakcie wykonywania obowiązków służbowych dojdzie do uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia odzieży roboczej, trzeba wyróżnić kilka ewentualności:
- uszkodzenie lub zniszczenie nastąpiło bez winy pracownika – w takiej sytuacji ryzyko ekonomiczne ponosi w pełni pracodawca;
- uszkodzenie lub zniszczenie nastąpiło z winy pracownika – za szkodę odpowiada pracownik, który zwraca kwotę równą niezamortyzowanej części wyposażenia;
- uszkodzenie lub zniszczenie nastąpiło z winy pracownika, który przyjąć odpowiedzialność za mienie powierzone – za szkodę odpowiada pracownik w pełnej wysokości.
Jak wybierać ubrania robocze?
Wybierając obuwie oraz ubrania robocze należy kierować się nie tylko ceną. Decydujące znaczenie powinien mieć komfort pracownika oraz parametry techniczne spełniane przez konkretne produkty. To pracodawca najlepiej wie, z jakim natężeniem poszczególne czynniki ryzyka występują w miejscu pracy, jak im zapobiec i zadbać o ochronę osób zatrudnionych.
Szukając wysokiej klasy odzieży roboczej, warto zapoznać się z asortymentem sklepów, które specjalizują się w sprzedaży tego typu akcesoriów.
Sklep SPECTO Twoje Centrum BHP oferuje szeroki wybór odzieży roboczej, butów oraz rękawic i akcesoriów przeznaczonych do pracy w wymagającym środowisku oraz wykonywania niebezpiecznych czynności. Wybieraj spośród setek różnych produktów, spośród których każdy został starannie wyselekcjonowany tak, aby spełniać odpowiednie normy EN. Korzystaj z atrakcyjnych cen i błyskawicznej wysyłki. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników.