Czym jest gruntowa pompa ciepła i w jaki sposób działa?

0
412
5/5 - (1 vote)

Pompy ciepła to rozwiązanie, sukcesywnie zyskujące na popularności. Bazują one na naturalnych źródłach energii, wpisując się tym samym w ekologiczne koncepcje. Co więcej, ich potencjał może być wykorzystywany nie tylko w celu zapewnienia domownikom komfortu cieplnego, ale również i ogrzania wody użytkowej. Jak pokazuje praktyka, największą efektywność w tym zakresie przynoszą gruntowe pompy ciepła. Czym charakteryzują się takie urządzenia i jak działają? Lektura poniższego artykułu z pewnością przyniesie odpowiedź na wszystkie pytania.

Czym są pompy ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, bazujące na nowoczesnych technologiach. To właśnie dzięki nim możliwe staje się efektywne ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Więcej o tym zagadnieniu dowiesz się ze strony https://sevro.pl/pompy-ciepla/, należącej do wiodącego na rynku dostawcy rozwiązań, opartych na odnawialnych źródłach energii. Warto podkreślić jednocześnie, że pompy ciepła są korzystne nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Doskonale wpisują się ono bowiem również w koncepcje ekologiczne. Te z kolei nieustannie zyskują na popularności, co związane jest z rosnącą świadomością społeczeństwa na temat konieczności zahamowania postępującej w bardzo szybkim tempie degradacji środowiska naturalnego.

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

Na współczesnym rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła. Jednym z nich są pompy gruntowe, pobierające ciepło z gruntu i dostarczające je do budynku. Jest to możliwe dzięki jego przepływowi pomiędzy źródłem dolnym i górnym. Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z zasadami, na jakich działają gruntowe pompy ciepła, koniecznie odwiedź proponowaną stronę, na której znajdziesz nie tylko odpowiedź na wszystkie istotne pytania, ale również atrakcyjną ofertę montażu tego rodzaju urządzeń w województwie małopolskim. Warto podkreślić jednocześnie, że w trakcie wykorzystania gruntowych pomp ciepła nie występuje proces spalania, dzięki czemu do atmosfery nie są emitowane szkodliwe substancje. Samo urządzenie cechuje się natomiast wysoką efektywnością działania, pozwalając na uzyskanie komfortu cieplnego, niezależnie od temperatury, panującej na zewnątrz.

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

Co warto wiedzieć o gruntowych wymiennikach ciepła?

Analizując działanie gruntowych pomp ciepła, nie należy zapominać o wymiennikach ciepła. Te z kolei mogą występować jako:

  • kolektory pionowe – wymagające wykonania kosztownych odwiertów i znacznie wzmacniające efektywność pracy urządzenia,
  • kolektory poziome – niegenerujące konieczności odwiertów, cechujące się jednak nieco mniejszą wydajnością, co uwarunkowane będzie przede wszystkim okresowymi zmianami temperatury podłoża.

Jakie są największe zalety gruntowych pomp ciepła?

O zaletach gruntowych pomp ciepła mówi się coraz więcej. Na ich liście wymienia się przede wszystkim ekologię i oszczędność, o których wspomniano już nieco wcześniej, ale również:

  • wygodę użytkowania, związaną z brakiem konieczności czasochłonnej obsługi,
  • bezpieczeństwo, uwarunkowane eliminacją ryzyka wybuchu,
  • montaż, który może zostać przeprowadzony zarówno w nowym, jak w zmodernizowanym budynku.

Nie bez znaczenia w tym kontekście pozostaje również kompaktowość urządzenia. Warto bowiem podkreślić, że gruntowe pompy ciepła zajmują zdecydowanie mniej miejsca w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Nie rodzą one również konieczności zorganizowania dodatkowej przestrzeni, służącej przechowywaniu opału.

Jakie są zalety gruntowych pomp ciepła?

A co z wadami?

Jak każde inne rozwiązanie, również i gruntowe pompy ciepła posiadają pewne wady. Dotyczą one przede wszystkim wysokich kosztów inwestycyjnych, które uwarunkowane są w znacznej mierze koniecznością wykonania stosownych odwiertów. Warto podkreślić jednak, że inwestycja ta może być objęta dofinansowaniem, które obniża jej ostateczną cenę. Poniesione na początku koszty zwracają się również na przestrzeni zaledwie kilku lat w postaci oszczędności, związanych chociażby z obniżeniem rachunków za wykorzystanie energii elektrycznej.

W jaki sposób montowane są gruntowe pompy ciepła?

Aby montaż gruntowej pompy ciepła przebiegał prawidłowo, konieczne jest dokonanie pomiarów, połączone z oceną terenu. Cały proces rozpoczyna z kolei wykonanie odwiertów, pozwalających na umiejscowienie gruntowego wymiennika ciepła. W jego kolejnych etapach następuje doprowadzenie rur i wypełnienie ich płynem, który będzie wędrował między źródłami ciepła. I to właśnie montaż górnego źródła zamyka cały proces, który kończy się podłączeniem urządzenia do źródła energii, by mogło ono rozpocząć swoją pracę.