Regranulat LDPE jest coraz chętniej wykorzystywanym materiałem przez producentów z różnych branż. Dzięki temu, że recykling tworzyw sztucznych jest stale udoskonalany, regranulaty LDPE są coraz lepsze pod względem jakości oraz coraz wygodniejsze do zastosowania. Czym w praktyce jest regranulat LDPE, jak powstaje i do czego można go wykorzystać?
Regranulat LDPE – co to jest?
Regranulat LDPE to w dużym uproszczeniu poddane przetworzeniu tworzywo LDPE, czyli polietylen niskiej gęstości. Regranulaty LDPE jako produkty recyklingu tworzyw sztucznych są również nazywane recyklatami LDPE. Recykling nastawiony na produkcję regranulatu LDPE skupia się na przetwarzaniu popularnych odpadów z polietylenu, m.in. używanej w wielu branżach folii opakowaniowej. Regranulaty LDPE oraz regranulaty innych często stosowanych tworzyw sztucznych są wytwarzane w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania odpadów plastikowych przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii i nowoczesnej infrastruktury.
Jak powstaje regranulat LDPE?
Regranulat LDPE jest wytwarzany na masową skalę w Polsce, a konkretnie we Wschowie, przez wywodzącą się ze Szwecji firmę Stena Recycling. Materiałem, z którego powstaje regranulat jest przede wszystkim folia LDPE. Skandynawski koncern to innowator branży recyklingu odpadów i doświadczony dostawca usług z obszaru zarządzania odpadami dla firm. Zlokalizowane w Polsce i Europie zakłady Stena Recycling wytwarzają wysokiej jakości regranulat LDPE, który powstaje w wykonanej na specjalne zlecenie instalacji recyklingu LDPE. W procesie produkcji recyklatu LDPE folia opakowaniowa przeznaczona do przetworzenia jest na początku rozdrabniana, a następnie rozdzielana, dokładnie myta, mechanicznie osuszana. W dalszej kolejności struga przetwarzanego tworzywa LDPE podawana jest na granulator – maszynę, która formuje granulki nowego surowca, tj. regranulatu LDPE. Jak wyjaśniają specjaliści Stena Recycling, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii czystość recyklatu i powtarzalność procesów produkcyjnych maksymalnie zbliża regranulat LDPE produkowany we Wschowie do oryginalnego surowca. Oznacza to, że może on z powodzeniem zastąpić plastik otrzymywany w tradycyjny sposób.
Do czego służy regranulat LDPE?
Regranulat LDPE jest wytwarzany z odpadów, aby zastąpić tworzywo LDPE produkowane z naturalnych surowców. Regranulaty LDPE pochodzące z recyklingu plastiku, który stanowi lwią część odpadów generowanych na całym świecie, są doskonałą, bo przyjazną środowisku, niskoemisyjną i łatwiejszą do pozyskania alternatywą tworzyw wytwarzanych z ropy. Regranulat LDPE jest aktualnie z powodzeniem wykorzystywany m.in. do produkcji plastikowych opakowań i pojemników, takich jak skrzynki, kosze, beczki, plastikowe butelki czy kanistry. Można również spożytkować go w procesie produkcji ważnych artykułów codziennego użytku: foliowych torebek, worków na śmieci, toreb na zakupy, woreczków strunowych. Regranulaty LDPE z powodzeniem też mogą być zastosowane jako surowce do produkcji mebli ogrodowych, doniczek, plastikowych siatek ogrodzeniowych czy plastikowych rur.