Czym kierować się przy wyborze akumulatora do elektronarzędzi? Praktyczny poradnik

0
733
4.7/5 - (3 votes)

Elektronarzędzia akumulatorowe są zwykle uważane za wygodniejsze w użytkowaniu od sprzętu, czerpiącego prąd z sieci. Do niedawna ich wadą była stosunkowo mała moc. Obecnie mankament ten nie stanowi już jednak problemu – dzięki nowoczesnym ogniwom narzędzia akumulatorowe mogą mieć parametry porównywalne do urządzeń sieciowych.

Dlaczego warto wybrać elektronarzędzia akumulatorowe?

Jak czytamy na stronie, prezentującej m.in. tarcze i wiertła Baumajster, z elektronarzędzi akumulatorowych korzystają obecnie zarówno majsterkowicze-amatorzy, jak i profesjonaliści. Tak szerokie stosowanie tego sprzętu wynika:

  • z jego wszechstronności;
  • z wygody użytkowania, jaką zapewnia on w każdych warunkach.

Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają przy tym na wykonywanie prac bez konieczności częstego ładowania ogniw. Ważną kwestią jest jednak wybór akumulatora, który będzie w stanie efektywnie współpracować z elektronarzędziami.

Jakie parametry akumulatora do elektronarzędzi mają największe znaczenie?

Wybierając akumulator do elektronarzędzi, należy brać pod uwagę przede wszystkim jego parametry. Do najważniejszych należą:

  • Pojemność. Wyrażana jest ona w amperogodzinach (Ah) i miliamperogodzinach (mAh). Im wyższa jest wartość tego parametru, tym dłuższy będzie czas pracy danego sprzętu na jednym naładowaniu. Jednocześnie akumulatory o wysokiej pojemności mogą charakteryzować się dużym ciężarem – jej wzrost osiąga się zwykle przez dodanie dodatkowych ogniw.
  • Napięcie. Wyrażane jest ono w woltach (V). Na wartość tego parametru należy zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku elektronarzędzi o dużej mocy. Świetnym jego przykładem mogą być urządzenia,  które wykorzystują w trakcie swej pracy tarcze diamentowe Kinczyk, przystosowane – jak czytamy na stronie dystrybutora – m.in. do cięcia betonu i asfaltu.

Oczywiście parametry sprzętu powinny również jak najlepiej odpowiadać przewidzianym dla niego zastosowaniom – w przypadku urządzeń do użytku domowego nie jest zwykle konieczna wysoka pojemność ani napięcie akumulatora. Jeżeli natomiast sprzęt ma być wykorzystywany na polu zawodowym, warto wybrać nieco droższy model, charakteryzujący się lepszymi parametrami.

Elektronarzędzia AKU Tools - Co warto wiedzieć podczas wyboru?

Od czego zależy żywotność akumulatora?

Wśród czynników, wpływających na wygodę korzystania z elektronarzędzi akumulatorowych, ważną rolę odgrywa również żywotność zasilających je ogniw. Wyrażana jest ona najczęściej w cyklach ładowania i może osiągać zaskakująco wysokie wartości  – przykładowo popularne baterie litowo-jonowe mogą być naładowane i rozładowane nawet 1500 razy. Oczywiście aby osiągnąć takie rezultaty, należy odpowiednio dbać o akumulator – przechowywać go w zalecanych przez producenta warunkach i zapewniać odpowiedni cykl ładowania i rozładowywania.

Kompatybilność elektronarzędzi i akumulatorów — jak o nią zadbać?

Sprzęt, wykorzystywany w budownictwie i majsterkowaniu, coraz częściej sprzedawany jest w zestawach. Przykład takiego właśnie rozwiązania możemy zobaczyć na stronie, prezentujące system poziomowania płytek Tiramisu, składający się z dwóch elementów. W przypadku elektronarzędzi również mamy do czynienia z zestawem, w skład którego wchodzi m.in. właściwe urządzenie oraz akumulator. Należy je odpowiednio dopasować. Najczęściej wystarczy zwrócić przy tym uwagę na markę (producenci z zasady zapewniają zgodność własnych ogniw z wytwarzanymi przez siebie urządzeniami) oraz napięcie. Oczywiście zawsze można się upewnić w tej kwestii, pytając sprzedawcy lub czytając instrukcję użytkowania. Warto też zaznaczyć, że wiertarki, wyrzynarki i inne elektronarzędzia zasilane z ogniw, są zwykle sprzedawane w kompletnych zestawach, zawierających również akumulator (wiedza o kompatybilności przyda się nam więc jedynie wówczas, gdy zgubimy go lub gdy ulegnie on awarii).

Jaki rodzaj akumulatora wybrać?

Akumulator do elektronarzędzi może być wykonany w jednej z kilku technologii. Warto wiedzieć, z jakim jego typem mamy do czynienia, wpływa to bowiem bezpośrednio na zalecany sposób użytkowania. Obecnie najczęściej spotyka się:

  • Akumulatory litowo-jonowe. Charakteryzują się one niską wagą oraz wysoką żywotnością. Ich zaletą jest również brak tzw. efektu pamięci (dzięki temu można je ładować w każdym momencie, bez konieczności oczekiwania na całkowite rozładowanie).
  •  Akumulatory niklowo-kadmowe cenione są za możliwość pracy w ekstremalnych temperaturach. Ich wadą jest występowanie efektu pamięci. Obecnie coraz rzadziej można się z nimi spotkać – wynika to m.in. z odejścia od tej technologii w związku z dyrektywami środowiskowymi UE.
  • Akumulatory niklowo-metalowo-wodorowe. Są one lekkie i pojemne, jednak charakteryzują się stosunkowo niską żywotnością.

Obecnie coraz większą przewagę na rynku zdobywa pierwsza z wymienionych grup. Zakup elektronarzędzi z akumulatorem litowo-jonowym jest więc z tego punktu widzenia najbardziej perspektywiczną inwestycją.