Przygotowania do jesieni mogą odbywać się na różnych poziomach. Najważniejsze, by zdążyć przed nadejściem gorszej pogody, gdy dominują opady różnego rodzaju. Na te czynniki w dużym stopniu narażone są różne budynki, w tym hale przemysłowe. Powinniśmy więc odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o ich stan. Jakie działania szczególnie warto podjąć?
Inspekcja i ocena stanu technicznego hali przemysłowej
Nim jednak weźmiemy się za najważniejsze prace, wśród których wymienimy czyszczenie i malowanie, musimy zacząć od inspekcji oraz oceny stanu technicznego hali przemysłowej. Podczas tego procesu można zidentyfikować ewentualne uszkodzenia, a także zużycie elementów konstrukcyjnych. Baczną uwagę należy zwłaszcza zwrócić na stan dachu, ścian oraz fundamentów. Przygotowanie hal przemysłowych do jesieni to więc dokładnie sprawdzenie wszystkich najważniejszych elementów konstrukcyjnych.
Dach narażony jest na działanie różnych czynników atmosferycznych, co niechybnie może prowadzić do przecieków i korozji. Instalacja powinna obejmować nie tylko kontrolę pokrycia dachowego, ale też izolacji oraz systemów odprowadzania wody deszczowej. W razie wykrycia uszkodzeń trzeba działać natychmiast, wykonując naprawy, co pozwoli zapobiec jeszcze poważniejszym problemom w przyszłości, szczególnie podczas jesiennych opadów.
Nie inaczej jest ze ścianami hali, które również wymagają dokładnej inspekcji. Sprawdźmy, czy nie występują pęknięcia, odkształcenia czy oznaki wilgoci. Mogą one świadczyć o niebezpiecznych problemach strukturalnych. Jeśli się pojawią, powinniśmy jak najszybciej je rozwiązać. Oceńmy także, w jakim stanie są powłoki malarskie. To samo powiemy o elewacji, bo być może wymagają one oczyszczenia jeszcze przed malowaniem. Zwiększa to trwałość nowej powłoki.
Konserwacja hal na jesień odnosi się też oczywiście do fundamentów. Są one podstawą stabilność budynku, musimy więc skontrolować ewentualne osiadanie, ale też pęknięcia i inne uszkodzenia.
Podejmujemy działania – o czym pamiętać?
Jak widzimy, odpowiednia inspekcja i czyszczenie hal przed jesienią to podstawa, aby pozostała ona w dobrej kondycji, mimo trudnej jesiennej aury. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy dość ogólnie, co koniecznie sprawdzić, teraz zaś przejdźmy do konkretów, dowiadując się, jak przygotować halę przemysłową do nowego sezonu?
Zacznijmy od czyszczenia hal przemysłowych. Podczas tego zadania należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą przyczynić się do osłabienia konstrukcji, zwiększając jednocześnie ryzyko niebezpiecznej dla całej konstrukcji korozji. Oczyśćmy więc powierzchnie z kurzu, brudu oraz resztek chemikaliów. To również dobry moment, by sprawdzić stan rynien i systemów odprowadzania wody. Zapobiegnie to zalewaniu i uszkodzeniom struktury podczas jesiennych ulew.
Wykonanie niezbędnych napraw jest kluczowym zadaniem, dlatego też w razie stwierdzenia występowania uszkodzeń, powinniśmy szybko działać, aby problem się nie pogłębił. Nawet więc niewielkie uszkodzenia mogą być początkiem czegoś naprawdę poważnego, więc nie ma co zwlekać. Niezwykle ważne jest też tutaj malowanie, lecz można je dopiero przeprowadzić, gdy już dokładnie oczyścimy i naprawimy występujące mankamenty. Przed malowaniem oczywiście, trzeba taką powierzchnię dokładnie zagruntować. Malowanie to z jednej strony ochrona konstrukcji przed korozją i innymi szkodliwymi czynnikami, z drugiej poprawa estetyki.
Konserwacja hal przemysłowych przed jesienią to jednocześnie wykonywanie regularnych przeglądów i prac konserwacyjnych. Dzięki nim zapewniamy hali długowieczność. Ważna jest szczególnie regularna konserwacja głównych instalacji – elektrycznych, hydraulicznych i grzewczych.
Jak malować halę przemysłową?
W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o tym, jak ważne jest malowanie hali – sam ten proces, ale i wcześniejsze przygotowanie budynku. To zajmujące zajęcie wymagające dużej ilości pracy, dlatego też warto przemyśleć, by zlecić to zadanie profesjonalistom – firmie RS-MAL, która oferuje kompleksowe usługi, które pomogą w utrzymaniu hal przemysłowych w doskonałym stanie. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy zapewnia, że wszystkie prace zostaną wykonane zgodnie z najwyższymi standardami, zarówno gdy mowa o malowaniu, jak i wcześniejszym przygotowaniu powierzchni. Proces przygotowania jest niezwykle istotny, dzięki czemu farba dokładnie pokryje podłoże. Na samym początku należy usunąć wszelkie zabrudzenia oraz ogniska rdzy, następnie można przejść do odtłuszczenia powierzchni i zeszlifowania jej w ten sposób, by farba mogła pokryć całą powierzchnię. Etap przygotowań kończy gruntowanie. Wielkopowierzchniowe hale przemysłowe wymagają malowania wewnątrz i na zewnątrz.
Widzimy więc, jak ważne jest czyszczenie i malowanie hal przemysłowych, dzięki czemu uda się zachować je w dobrej kondycji!