5/5 - (1 vote)

Praktycznie każda inwestycja w mniejszym czy większym stopniu wpływa na ekosystem. Dlatego też w wielu przypadkach, niezbędna okazuje się decyzja środowiskowa, będąca szczegółową analizą potencjalnych szkód, do których może dojść przez dane przedsięwzięcie. Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym jest decyzja środowiskowa?

Decyzją środowiskową nazywamy dokument, który ma na celu zapobieganie lub minimalizowanie niekorzystnych konsekwencji dla przyrody, jakie mogą wyniknąć z realizacji konkretnego projektu. Zawiera szereg istotnych informacji, które przekazują wskazówki dotyczące sposobu wykonania przedsięwzięcia w taki sposób, aby jak najmniej pogorszyć stan środowiska. W tworzeniu decyzji środowiskowych specjalizuje się firma AvesNature, która posiada ponad 20 lat doświadczenia w ochronie przyrody i badaniach naukowych.

Jakie elementy zawiera decyzja środowiskowa?

Zastanawiasz się, z jakich elementów powinna składać się decyzja środowiskowa? Podstawowym elementem jest dokładny opis zaplanowanej inwestycji oraz wskazanie elementów przyrodniczych elementów środowiska będących w sferze przewidywanego oddziaływania. Poza tym ten dokument powinien zawierać:

  • wyniki inwentaryzacji przyrodniczej,
  • opis zabytków chronionych znajdujących się w pobliżu inwestycji,
  • charakterystykę krajobrazu,
  • opis działań, których celem jest uniknięcie, zapobieganie lub ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko,
  • opis wariantów proponowanej działalności – proponowany przez inwestora i najkorzystniejszy dla ekosystemu,
  • wskazanie potencjalnych konfliktów społecznych.

To tylko najważniejsze elementy decyzji środowiskowej. Jak widzisz, jest ich całkiem sporo, dlatego przygotowanie tego dokumentu lepiej powierzyć profesjonalistom.

Ile trzeba zapłacić za decyzję środowiskową?

Trudno jednoznacznie stwierdzić cenę raportu oddziaływania na środowisko, ponieważ ta może być bardzo różna. Największy wpływ na nią ma wielkość i złożoność projektu czy chociażby lokalizacja planowanej inwestycji. Na finalną cenę mogą wpłynąć również wymagania urzędów, do których trafi raport.

Należy wspomnieć także o karcie informacyjnej przedsięwzięcia (KIP), która jest tworzona przed oceną oddziaływania na środowisko. Jeśli ten dokument jest dość rozbudowany i zawiera sporo informacji, może być tak, że zapłacisz dużo mniej za decyzję środowiskową. Warto jednak podkreślić, że zwykle sporządzenie takiego raportu to koszt zaczynający się od 2 000 złotych, zaś górna granica może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.