Farba do malowania klatki schodowej – co wybrać?

0
321
Rate this post

Malowanie klatek schodowych to spore wyzwanie. Szczególnie jeśli zlecenie dotyczy klatki schodowej w biurowcu lub innym budynku o charakterze użytkowym. Takie miejsca muszą wyglądać reprezentacyjnie, a jednocześnie są wyjątkowo narażone na zabrudzenia. Czym pomalować klatkę schodową, aby klient był zadowolony?

Malowanie klatki schodowej – o czym trzeba pamiętać?

Klatka schodowa w biurze jest elementem ciągu komunikacyjnego. W tym miejscu odbywa się wzmożony ruch osób, które pracują w biurze lub je odwiedzają. Podczas przenoszenia rzeczy, dostarczania paczek, czy zwykłego odkurzania łatwo może dojść do zabrudzenia lub zarysowania ściany.

Nieestetyczne ślady najczęściej powstają, gdy ściana ma kontakt z przedmiotem wykonanym z drewna, gumy, plastiku bądź metalu. Wystarczy, że osoba wchodząca po schodach niechcący uderzy o ścianę butem, zahaczy krzesłem lub zarysuje ją odkurzaczem, a na jej powierzchni powstaną ciemne i trudne do usunięcia plamy.

Na szczęście takim sytuacjom można zapobiec, jeśli do pomalowania ścian na klatce schodowej użyjesz profesjonalnej farby, która tworzy wyjątkowo trwałą i odporną na zarysowania powłokę.

Profesjonalne malowanie ścian na klatce schodowej – jak się przygotować?

Firmy często zlecają malowanie klatek schodowych fachowcom, ponieważ znajduje się tam wiele trudnodostępnych miejsc. Sama praca wymaga zastosowania drabiny, rusztowania lub specjalnych, teleskopowych drążków malarskich.

Podczas tego rodzaju zlecenia trzeba bardzo uważać na swoje bezpieczeństwo, a przy tym praca musi zostać wykonana dokładnie. Największą trudność stanowi malowanie wysokich klatek schodowych. W takim wypadku warto sięgnąć po wydajną farbę, która wyróżnia się krótkim czasem schnięcia.

Przed przyjęciem zlecenia pojedź na miejsce i sprawdź, jakie narzędzia będą Ci potrzebne. Jeśli klatka schodowa jest wyjątkowo duża, rozłóż pracę na kilka dni lub zaangażuj dodatkowego pracownika. Pamiętaj też, aby kupić odpowiedni zapas farby. Zawsze lepiej mieć jej odrobinę więcej, niż to wynika z obliczeń.

Jaką farbą pomalować klatkę schodową?

Idealna farba do malowania klatek schodowych powinna być odporna na uderzenia, rysy i ścieranie. Świetne efekty uzyskasz, jeśli użyjesz lateksowej emulsji do ścian i sufitów Dulux Professional Rezisto 9 Mark Blocker.

Jest to plamoodporna farba o matowym wykończeniu, która może być nakładana za pomocą pędzla, wałka lub natrysku hydrodynamicznego. Farba do ścian Dulux Professional Rezisto 9 Mark Blocker tworzy zwartą powłokę o właściwościach tytanowych, dzięki czemu ściana jest odporna na powstawanie czarnych śladów i przetarć.

Wydajność tej farby wynosi do 16 m²/l przy jednokrotnym malowaniu na gładkim i odpowiednio przygotowanym podłożu. Do uzyskania optymalnego efektu niezbędne jest nałożenie dwóch warstw.

Co jeszcze przemawia za wyborem farby do ścian i sufitów marki Dulux Professional? Producent zastosował w niej innowacyjną formułę Scuff Shield Technology. Ponadto ta wyjątkowa emulsja ma wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu możesz ją bezpiecznie aplikować na następujące powierzchnie:

  • tynków cementowych,
  • tynków cementowo-wapiennych,
  • tynków gipsowych,
  • płyt gipsowo-kartonowych,
  • tapet papierowych,
  • tapet z włókna szklanego,
  • betonu.

Narzędzia do malowania klatki schodowej

Malowanie klatki schodowej może wydawać się trudne, ponieważ wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Farbę do ścian Dulux Professional Rezisto 9 Mark Blocker możesz nałożyć na trzy różne sposoby.

  • Pierwsza metoda polega na użyciu pędzla z włosia syntetycznego.
  • Drugim narzędziem jest wałek malarski wykonany z runa naturalnego lub wałek sznurkowy. W obu przypadkach długość runa powinna wynosić ok. o 10–18 mm.
  • Trzeci sposób to użycie natrysku hydrodynamicznego. Jest to najszybsza metoda, jednak wymaga dużej wprawy, aby równomiernie rozprowadzić farbę na całej powierzchni ściany.

Malowanie klatki schodowej to spore wyzwanie. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu sprawnie poradzisz sobie z tym zadaniem. Pamiętaj, aby sięgać po sprawdzone farby o dobrych parametrach. Emulsja powinna zapewniać dobre krycie, świetnie się prezentować i musi być też odporna na powstawanie plam i zarysowań.