Rate this post

Instalacje fotowoltaiczne odgrywają w obecnych czasach niezwykle istotną rolę. Wybierane przez niezliczonych inwestorów (prywatnych i przedsiębiorców), mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne, jak i obniżają rachunki za zużycie energii elektrycznej. Co ważne, podczas doboru urządzeń trzeba pamiętać nie tylko o panelach, ale również innych komponentach. A jak pokazuje praktyka, do absolutnie kluczowych należą falowniki.

  1. Falowniki – podstawowe informacje.
  2. Na co zwrócić uwagę, wybierając falownik?
  3. Dostęp do najlepszych falowników.

Fotowoltaika jest złożonym i nowoczesnym systemem urządzeń przekształcających energię słoneczną w prąd. Aby funkcjonowała bez najmniejszych komplikacji przez długi czas, niezbędne jest dobranie wszystkich podzespołów odpowiednio do naszych potrzeb, jednocześnie pamiętając o ich wydajności i jakości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku inwerterów fotowoltaicznych. Jak należy dokładnie dopasować, z ang. exact match: falowniki?

Falowniki – podstawowe informacje

Inwertery fotowoltaiczne, nazywane też falownikami, cechuje estetyczna, kompaktowa budowa. Odpowiadają za konwersję DC/AC, czyli prądu stałego na przemienny (taki, który może zostać wykorzystany). Ponadto urządzenia te monitorują i kontrolują funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej, pozwalając np. sprawdzić ilość produkowanej energii elektrycznej.

Kupno falownika powinno być decyzją w pełni przemyślaną, opartą o analizę indywidualnych oczekiwań, jak i dostępnych na obecnym rynku modeli.

Na co zwrócić uwagę, wybierając falownik?

Renomowani producenci oferują szereg inwerterów różniących się między sobą parametrami i dostępnymi funkcjami. Znajdziemy np. falownik zasilania trójfazowego (najpowszechniejszy), hybrydowy (polecany do magazynów energii) oraz falownik jednofazowy (przeznaczony do mniejszych instalacji).

Niezależnie czy nasz wybór padnie na falowniki zasilane trój-, czy jednofazowo, nie zapominajmy, aby były one odpowiedniej mocy. Wskazuje się, że powinna wynosić nieco mniej niż moc paneli (o około 20%).

Dostęp do najlepszych falowników

Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć falowniki działające z wysoką sprawnością, zgodnie ze znamionowymi parametrami, zarazem wytrzymałe i w adekwatnych do jakości cenach. Otóż zawsze kierujmy się ku renomowanym sprzedawcom, gwarantującym dostęp do najlepszych producentów (jak Solaredge, Huawei czy Sofar Solar).

Ponadto wyspecjalizowana firma posłuży nam doświadczeniem i wiedzą o falowniku, odpowiadając na wszelkie pytania o jego działanie, ale i prawidłowy dobór do konkretnej instalacji.