5/5 - (1 vote)

Sztukateria to eleganckie, styropianowe elementy wykończeniowe, które kształtują estetykę wnętrza. Zaliczają się do nich między innymi przypodłogowe, naścienne albo sufitowe listwy. Na rynku istnieje wyjątkowo szeroka gama wspomnianych ozdób, dlatego wybór odpowiednich może okazać się nie lada wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Rozmiar listew i gzymsów

Zastanawiając się, jakiego rozmiaru listwy sufitowe, przypodłogowe bądź ścienne wybrać – należy wziąć pod uwagę wielkość wnętrza oraz wysokość sufitu. Jeśli jest to małe pomieszczenie z niskim stropem, warto postawić na wąskie, subtelne modele, aby optycznie nie zmniejszyć pokoju i nie sprawić, że jego aranżacja będzie przytłaczająca. W przestronnych przestrzeniach z wysokim sufitem, z powodzeniem zastosować można szersze, większe, a nawet mocno zdobione elementy. To właśnie tak proporcjonalnie dobrana sztukateria będzie tworzyła schludną stylizację oraz przytulny charakter wystroju.

Jakie listwy wybrać do nowoczesnego lub klasycznego wnętrza?

Nowoczesne aranżacje często opierają się na minimalizmie oraz funkcjonalności. Z tego powodu w nich najczęściej stosowana jest listwa styropianowa płaska albo w opływowym kształcie z lekko zaokrąglonymi brzegami. Dzięki prostej formie w sposób delikatny podkreśla ona bowiem urok wystroju. To wariant idealnie pasujący również do mieszkań z otwartą przestrzenią, ponieważ zamontować go można zarówno w kuchni, jadalni, salonie, jak i w korytarzu, zachowując ład oraz spójność aranżacji.

Dla wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym z kolei doskonałym wyborem są modele z wyraźnymi zdobieniami, na przykład motywami roślinnymi lub innymi detalami inspirowanymi ponadczasowymi motywami barokowymi, secesyjnymi albo art déco. Te elementy doskonale współgrają z drewnianymi meblami, kryształowymi żyrandolami, lustrami w rzeźbionych ramach i nie tylko, dodając wnętrzom wyrafinowanego charakteru.

Dekoracyjne listwy do oświetlenia i osłony karnisza

Obecnie dużą popularnością cieszy się oświetlenie ledowe, dlatego producenci przygotowali też styropianowe listwy przysufitowe dedykowane tego typu układom. W ich konstrukcji znajdują się specjalne wnęki, w których można zamontować taśmy LED. Umożliwia to instalowanie w pomieszczeniach efektownego, nowoczesnego źródła światła tworzącego domową atmosferę, a także podkreślającego ozdobne detale. W rezultacie tego we wnętrzu zminimalizowana zostaje też ilość staromodnych dodatków, takich jak kinkiety, lampy stojące bądź halogeny.

Opisywana sztukateria może dodatkowo tworzyć piękną oprawę zasłon lub firanek. Do tego znakomicie sprawdzają się listwy dekoracyjne styropianowe sufitowe maskujące karnisze. W sposób schludny zasłaniają one poziome drążki, dzięki czemu okna oraz upięcia zasłon prezentują się gustownie.

Jakość sztukaterii a materiał, z którego ją wykonano

Przy wyborze listew styropianowych kluczowe znaczenie ma także jakość materiałów, z których są wykonane. W przypadku modeli przypodłogowych wysoce funkcjonalne są elementy z polistyrenu oraz masy kredowej powleczonej litym polimerem. Wykazują one bowiem odporność na większość uderzeń, w tym powstawanie rys czy wgnieceń.

Listwy przysufitowe lub podsufitowe natomiast powinny być stworzone z lekkiego polistyrenu albo styroduru. Wówczas są łatwe w montażu, a także obojętne na działanie wilgoci. Daje to pewność, że z czasem nie powstanie na nich pleśń lub grzyb. Należy zaznaczyć, że sztukaterię z polistyrenu, masy kredowej czy styroduru bez problemu można przycinać oraz formować, dopasowując ją do różnych powierzchni.