Kontenery biurowe mogą być rozważane przez przedsiębiorstwa jako dobra alternatywa dla wynajmu bądź zakupu pomieszczeń w klasycznych budynkach. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kontenerów, które można dopasować do swoich wymagań i potrzeb. Największym atutem kontenerów pozostaje niezmiennie ich relatywnie niska cena, bardzo szybki czas dostawy i mobilność. Jeżeli przekonały Cię te zalety i rozważasz inwestycję w kontenery biurowe być może zastanawiasz się w jaki sposób dobrać ich wielkość, skonfigurować wyposażenie i rozplanować przestrzeń takiego biura. W poniższym artykule przekazujemy kilka wskazówek, które pomogą w dokonaniu wyboru odpowiedniego rozwiązania.
Kontenery biurowe jako atrakcyjna cenowo alternatywa dla tradycyjnego biura
Nie da się ukryć, że dla każdego przedsiębiorstwa kwestia optymalizacji kosztów jest jednym z głównych wyzwań decydujących o ich przewadze konkurencyjnej. Żyjemy w czasach, w których ceny nieruchomości są na bardzo wysokim poziomie, a otoczenie, w którym funkcjonują firmy zmienia się w dynamiczny sposób. Nie dziwi zatem fakt, że przy tak poważnej decyzji jaką niewątpliwie jest wybór miejsca, w którym będzie fizycznie funkcjonować firma rozważane są różne rozwiązania. Jedną z bardziej elastycznych, a na dodatek tańszych opcji jest zakup lub wynajem kontenerów biurowych. Oto kilka kluczowych cech kontenerów, które sprawiają, że warto umieścić je na liście:
- cena zakupu kontenerów jest wielokrotnie niższa niż tradycyjnego budynku
- czas od rozpoczęcia do zakończenia inwestycji w kontenery jest nieporównywalnie krótszy niż przy tradycyjnym budownictwie i zazwyczaj wynosi kilka do kilkunastu tygodni
- jeżeli jesteśmy nastawieni na wynajem powierzchni biurowej warto poszukać firmy, która ma w swojej ofercie oprócz sprzedaży również wynajem kontenerów biurowych
- kontenery w przeciwieństwie do budynków nie są trwale związane z gruntem
- kontenery są mobilne – można je także łatwo przewozić w inne miejsce w zależności od potrzeb
- wnętrze i konfigurację kontenerów można zazwyczaj zaplanować zgodnie z własnymi potrzebami, a poprzez łączenie modułów uzyskać dowolnie dużą powierzchnię
- dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów odpowiednio skonfigurowane kontenery biurowe nie ustępują tradycyjnym budynkom pod względem izolacyjności, a także spełniają wymagania przeciwpożarowe
Powyższe zalety kontenerów sprawiają, że są one często wybierane przez firmy, którym zależy na ograniczeniu kosztów związanych z pozyskaniem biura, ważna jest dla nich możliwość szybkiego rozpoczęcia działalności a także łatwa zmiana miejsca swojej siedziby.
Jakie rodzaje kontenerów biurowych są dostępne na rynku?
Kontenery biurowe to ogólna nazwa mobilnych obiektów, które mogą różnić się pod względem budowy, rozmiarów, wyposażenia a także przeznaczenia. Dla przykładu jeden z wiodących na rynku producentów kontenerów – firma ANGA oferuje moduły z przeznaczeniem na:
- biura, sale konferencyjne
- pomieszczenia socjalne (w tym szatnie, stołówki, pomieszczenia sanitarne)
- mieszkania
- obiekty handlowe, sklepy, kontenery wystawiennicze
- stróżówki, wartownie
W zależności od potrzeb i budżetu można wybrać tańsze kontenery z podstawową izolacją. Takie kontenery doskonale sprawdzą się jako zaplecza budów lub obiekty tymczasowe. Jeżeli traktujemy kontenery jako alternatywę dla budynku i zamierzamy je używać na stałe warto zainwestować w modele charakteryzujące się odpowiednimi, wysokimi parametrami izolacyjności dostosowanymi do wymogów prawa budowlanego.
Czy z kontenerów można zbudować biuro dowolnej wielkości?
Budowanie większych obiektów z modułów kontenerowych nie przysparza większych trudności. Przy pojedynczym kontenerze zazwyczaj mamy opcję powiększenia lub zmniejszenia jego rozmiaru. Podstawowy i najczęściej spotykany wymiar, który został „pożyczony” od 20 stopowego kontenera morskiego to 6 x 2,4 metra. Taki rozmiar dopasowany jest do gabarytów samochodów ciężarowych i umożliwia łatwy transport 2 kontenerów jednym pojazdem.
Większe biura budowane są poprzez łączenie pojedynczych obiektów w zestawy kontenerów. Moduły możemy łączyć zarówno długim jak i krótkim bokiem, a także ustawiać jedne na drugich tworząc piętra. W ten sposób można tworzyć obiekty o niemal nieograniczonej powierzchni.
Dobrze zaaranżowane biuro z kontenerów wymaga odrobiny planowania
Znając wszystkie zalety biur kontenerowych i chcąc wykorzystać ich potencjał w swoim przedsiębiorstwie dochodzimy do momentu, w którym chcielibyśmy otrzymać konkretną propozycję uwzględniającą nasze wymagania. Żeby usprawnić ten proces powinniśmy w tym momencie dokładnie zastanowić się nad naszymi potrzebami.
Jednym z rozwiązań jest stworzenie listy konkretnych pomieszczeń z podziałem na ich funkcję i wielkość. Przykładowo firma x może potrzebować duże, otwarte pomieszczenie dla 10 pracowników biurowych, w którym znajdą się biurka i regały na dokumenty. Dodatkowo jedno małe biuro dla 2 pracowników sekretariatu, jedno biuro dla dyrekcji, salę konferencyjną na 10 osób, pomieszczenie sanitarne z wc oraz małą stołówkę z aneksem kuchennym. Jeżeli spiszemy nasze potrzeby mamy gotowe zapytanie, które możemy wysłać do producenta kontenerów lub ewentualnie projektanta.
Warto także pamiętać o podaniu wielkości działki, na której będzie postawiony obiekt z kontenerów. Jeżeli ograniczają nas wymiary placu zapytajmy się o możliwość stworzenia obiektu piętrowego.
Drugim bardzo dobrym pomysłem, który przybliży nas do sfinalizowania projektu kontenerowego jest samodzielne rozrysowanie pomieszczeń w formie rzutu z góry. Przy braku doświadczenia może okazać się to dość wymagającym zadaniem. Szczególnie trudne może być zaprojektowanie komunikacji, czy pomieszczeń sanitarnych. Na szczęście możemy w tym względzie posiłkować się gotowymi, już istniejącymi projektami, a także zwrócić się o pomoc do firm oferujących kontenery.
Skąd czerpać pomysły na ergonomiczny układ biura
Najlepszym źródłem gotowych projektów z dobrze zaplanowanymi układami pomieszczeń biurowych będą strony producentów kontenerów. Dla przykładu w witrynie wspomnianej wcześniej firmy ANGA znajdziemy podstronę https://www.anga.pl/oferta-sprzedazy/kontenery-biurowe/ z której można pobrać gotowe przykłady różnych rodzajów kontenerów z podziałem na funkcję i wielkość.
Jeżeli nie znajdziemy dokładnie takiego układu jaki nam odpowiada należy zwrócić się z zapytaniem do producenta i poprosić o przygotowanie bezpłatnej oferty, w ramach której otrzymamy przygotowany przez dział konstrukcyjny rysunek ofertowy z proponowaną konfiguracją kontenerów. Nie zapomnijmy tylko wraz z zapytaniem przesłać spisanych w formie listy wymagań opisujących wielkość i ilość potrzebnych pomieszczeń bądź sporządzonego przez nas rysunku.