Trudno wyobrazić sobie współczesny dom jednorodzinny bez domofonu. To podstawowe narzędzie kontroli dostępu. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania rozwiązania optymalnie dopasowanego do potrzeb swoich domowników, zwróć uwagę na dwa typy urządzeń – domofony analogowe i cyfrowe. Sprawdź, czym się różnią i który wybrać!
Jak działa domofon?
Aby dobrze zrozumieć różnicę pomiędzy domofonami analogowymi i cyfrowymi, warto wcześniej poznać budowę tego systemu. Składa się on z dwóch podstawowych komponentów – unifonu i stacji bramowej. Unifon to nic innego, jak słuchawka znajdująca się w części mieszkalnej budynku. Natomiast stacja bramowa to część zewnętrzna z przyciskiem, którego wciśnięcie informuje domowników o przybyciu gościa.
Różnice pomiędzy domofonami różnego typu polegają m.in. na sposobie komunikacji pomiędzy unifonem a stacją bramową. Bardziej zaawansowane technologie dają więcej możliwości. Wciąż jednak dostępne są tradycyjne rozwiązania.
Domofony analogowe – tradycyjne rozwiązanie
W domofonach analogowych wykorzystuje się przewodowe połączenie pomiędzy częścią wewnętrzną a zewnętrzną. Tego typu urządzenia spełniają podstawową funkcję – umożliwiają komunikację pomiędzy domownikiem a jego gościem. Jeśli drzwi wejściowe, furtka lub brama zostały wyposażone w elektrozaczepy, możliwe jest także zdalne odblokowanie dostępu.
Jakość dźwięku w domofonach analogowych jest zależna od jakości przewodu i wzmacniacza. Pod wpływem czasu i eksploatacji może ona ulec pogorszeniu. To jedna z największych wad tego rozwiązania. Co więcej, domofony analogowe oferują tylko podstawową funkcję. Znacznie większe możliwości mają domofony cyfrowe.
Domofony cyfrowe – szersze możliwości
Działanie domofonów cyfrowych opiera się na technice mikroprocesorowej. Dzięki temu uzyskuje się znacznie lepszą jakość dźwięku i niweluje problem pogarszania się jej z czasem. Montaż odbywa się przewodowo lub bezprzewodowo. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej stabilne i niezawodne, jednak najlepiej zastosować je na etapie budowy lub generalnego remontu. W przeciwnym wypadku wymagałoby znacznej ingerencji w istniejącą już infrastrukturę. Problemu tego nie ma w przypadku domofonów bezprzewodowych, wykorzystujących w komunikacji technikę radiową lub WiFi. Montaż tego typu urządzenia jest prosty i nie wymaga ani przeróbek, ani rozkopywania działki.
Nowoczesne, cyfrowe domofony Bonmario pozwalają na integrację z innymi urządzeniami w systemie inteligentnego domu. Daje to szerokie możliwości w zakresie zastosowania innowacyjnych technologii, np. obsługi sprzętu za pomocą smartfona. W przeciwieństwie do rozwiązań analogowych, w których otwarcie furtki możliwe jest wyłącznie z klucza, dostęp w przypadku domofonów cyfrowych może być odblokowany np. kodem lub kartą zbliżeniową.
Wideodomofony – wyższy poziom komunikacji
Wideodomofon to rodzaj domofonu, w którym oprócz dźwięku przekazywany jest także obraz. Stacja bramowa w tych urządzeniach wyposażona jest w kamerę, która pozwala na zobaczenie osoby, która nas odwiedziła. Nowoczesne wideodomofony mogą być zintegrowane z systemem alarmowym i monitoringiem, oświetleniem itp. Dużą zaletą takich rozwiązań jest możliwość obsługi za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Dzięki temu zyskujemy podgląd otoczenia naszego domu nawet wtedy, gdy jesteśmy na wakacjach setki kilometrów dalej. To nie tylko większa wygoda i funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo. Już sam widok wideodomofonów odstrasza potencjalnego złodzieja. Nawet statystyki wskazują, że domy z systemami wideodomofonowymi rzadziej stają się przedmiotem włamania.
Domofon analogowy czy cyfrowy, a może wideodomofon – co wybrać?
Wybór konkretnego rozwiązania zależy od potrzeb domowników i specyfiki budynku, w którym ma zostać zainstalowane. Nie zawsze wideodomofon będzie najlepszym wyborem. W domach, gdzie bezpośrednio z okna mamy widok na furtkę, zupełnie wystarczający okaże się domofon.
Montaż analogowego domofonu wiąże się też z niższym kosztem zakupu. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do domofonu cyfrowego, nie rozbudujemy go z czasem o dodatkowe funkcjonalności.
W przypadku wątpliwości warto skorzystać z porady specjalisty. Choć tradycyjne urządzenia wciąż cieszą się dużą popularnością, coraz więcej rodzin inwestuje w systemy inteligentnych domów. To przyszłościowy wybór, który pozostanie funkcjonalny nawet wtedy, gdy zmienią się technologie, a dbanie o bezpieczeństwo zyska znaczenie jeszcze większe, niż obecnie.