W ostatnim czasie na popularności znacznie zyskały domy pasywne. Tego typu budynki odznaczają się świetną izolacją termiczną, co przyczynia się do redukcji kosztów ogrzewania. Duże znaczenie przy ich budowie ma wykorzystanie rozwiązań i materiałów ograniczających zapotrzebowanie energetyczne oraz redukujących ilość uciekającego ciepła. Wśród nich szczególnie istotny jest wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych – podpowiadamy, czym kierować się przy ich zakupie.
Drzwi pasywne – co warto wiedzieć?
Otwory drzwiowe i okienne to elementy w konstrukcji, które mają zasadniczy wpływ na właściwości termoizolacyjne całego budynku. To w tych miejscach najczęściej powstają mostki termiczne, przez które wnętrza ucieka najwięcej ciepła. Właśnie dlatego drzwi pasywne są niezwykle istotnym elementem pasywnych domów.
Wybierając drzwi do budynku pasywnego, zwróć uwagę przede wszystkim na posiadany przez nie współczynnik przenikania ciepła (Ud). Wskaźnik ten informuje o ilości ciepła, która przenika przez 1 m2 ich powierzchni w ciągu godziny. Ud dużej mierze zależy od właściwości materiałów, grubości i struktury elementów, których użyto do ich produkcji. Niebagatelny wpływ na współczynnik ten ma również sam montaż. Aby drzwi mogły być uznane za pasywne i spełniać wyśrubowane normy, ich izolacyjność termiczna nie może być większa niż 0,8 W/m2K, przy czym im niższa jest jej wartość, tym lepiej (https://www.oknoteka.pl/oferta/drzwi-zewnetrzne).
Duże znaczenie ma również klasa szczelności drzwi, na którą wpływa zarówno sama ich konstrukcja, jak i uszczelkowanie. Modele pasywne powinny posiadać przynajmniej 2 uszczelki i być wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Im wyższa jest ich klasa szczelności, tym bardziej szczelne będą (najwyższa klasa – 4). Pamiętaj również o zastosowaniu ciepłego progu, montowanego w posadzce pod drzwiami. Będzie on dodatkowym zabezpieczeniem przed przenikaniem zimna.
Drzwi pasywne nie tylko do domów pasywnych
Mimo, iż może wydawać się, że drzwi pasywne przeznaczone są jedynie do budownictwa pasywnego, w rzeczywistości mogą zostać zamontowane w każdym budynku! Ich zastosowanie wiąże się bowiem z licznymi korzyściami, niezależnie od rodzaju budowli. Do najważniejszych zalet zaliczyć można:
- Oszczędności – drzwi pasywne minimalizują straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na redukcję wydatków na ogrzewanie i prąd,
- Komfort cieplny – świetna izolacja termiczna sprawia, ze zimne powietrze nie przedostaje się do wnętrza budynku, a ciepło z niego nie ucieka,
- Wytrzymałość – do produkcji drzwi pasywnych wykorzystuje się najwyższej jakości materiały, które gwarantują ich trwałość i długą żywotność.
Warto również pamiętać, że drzwi pasywne to rozwiązanie ekologiczne! Dzięki redukcji zużycia energii do atmosfery uwolniona zostaje mniejsza ilość CO2 – decydując się na modele pasywne, nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także przyczyniasz się do poprawy stanu środowiska! Wysokiej jakości drzwi pasywne oraz wiele innych elementów składających się na stolarkę otworową zamówisz na stronie Oknoteka!