Rate this post

Ogrodzenie działki z domem spełnia kilka funkcji: po pierwsze wyznacza granice posesji, po drugie stanowi zaporę przed nieproszonymi gośćmi, po trzecie zapewnia właścicielowi poczucie  bezpieczeństwa, prywatności i komfortu – nic dziwnego, że lubimy się nimi otaczać. Poza tym, że musi być ono solidne, trwałe, funkcjonalne, powinno być estetyczne, harmonijne ze stylem domu, ładne, ponieważ jest to pierwszy element, na który zawracamy uwagę.

Jakimi płotami się ogradzamy?

W roku ubiegłym najchętniej wybieranymi ogrodzeniami były ogrodzenia kompozytowe, metalowe, kute, drewniane, panelowe i betonowe.

Charakterystyka ogrodzenia betonowego

Ogrodzenia betonowe charakteryzują się dużą trwałością, odpornością na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne stanowi więc inwestycję na długi czas. Solidna konstrukcja jest łatwa do utrzymania, trudna do pokonania i skuteczna w ochronie akustycznej. Surowy i dobrze wpisujący się w trendy minimalistyczne beton bardzo dobrze komponuje się z innymi materiałami – płyty betonowe można zestawiać z metalem, szkłem, drewnem i tworzyć ciekawe zestawienia. Co ważne – betonowe elementy nie kosztują zbyt drogo (w ubiegłym roku koszt  1 mb lub segmentu wahał się w granicach 200-300 zł).

Jak zamontować ogrodzenie betonowe?

Każda inwestycja powinna zacząć się od dobrego planu – także w tym wypadku. Określenie   na samym początku dokładnej lokalizacji, wybranego wzoru, wysokości i innych szczegółów  ogrodzenia sprawia, że montaż przebiega sprawniej i bez pomyłek (a te mogą w przypadku ciężkich płyt kosztować naprawdę słono). Po planowaniu, czas przystąpić do działania i pierwszym krokiem będzie wytyczenie osi płotu (rozciągnięta pomiędzy drewnianymi palikami linka), która pomoże ustawić słupki. Krok drugi to wykonanie fundamentów pod słupki (te elementy ogrodzenia potrzebują solidnego podparcia, ponieważ będą przenosić największe obciążenia), krok kolejny to idealne pionowe zakotwiczenie słupków w tychże fundamentach. Krok ostatni, który wykonać należy po upływie mniej więcej tygodnia od wylania fundamentów to montaż przęseł.

Montaż ogrodzenie betonowego nie jest trudny i skomplikowany. Musi być jednak starannie wykonany, dlatego w niektórych wypadkach warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy dysponują niezbędnym sprzętem, by elementy ogrodzenia przewieźć, przygotować i utwardzić teren, osadzić automatyczną bramę wjazdową, furtkę itp. Cena za montaż nie jest wysoka – w roku ubiegłym koszt montażu 1 mb kształtował się na poziomie 20-30 zł.