5/5 - (1 vote)

Klimatyzacja w samochodach nie jest już czymś wyjątkowym – w dzisiejszych czasach to standardowy element wyposażenia. W biurach też nie jest już wielkim wow, coraz częściej stanowi jego wyposażenie, Klimatyzacja w mieszkaniach się pojawia coraz śmielej i pewnie byłoby jej więcej, ale barierę stanowi póki co cena. Chłodzimy się więc, gdzie się tylko da. I gdy tylko się da, bo klimatyzacja czasem płata figle. Oto najczęstsze z nich.

Figiel 1 – hałas

Zamiast cicho mruczeć, urządzenie buczy. Głośna praca klimatyzacji najczęściej wskazuje na problemy mechaniczne wewnątrz jednostki – być może niektóre elementy uległy uszkodzeniu, poluzowaniu, zakleszczeniu, ale być może także, że urządzenie domaga się „tylko” przeczyszczenia. W celu postawienia właściwej diagnozy i usunięcia przyczyny nietypowego dźwięku należy wezwać serwis. Najlepiej w krótkim czasie od momentu pojawienia się hałasu.

Figiel 2 – nie chłodzi

Dmucha, dmucha, a schłodzone powietrze albo leci słabo, albo wcale. Przyczyną może być zatkany filtr. Z takim problemem w klimatyzacji w domu czy w pracy poradzimy sobie sami – wystarczy jednostkę wewnętrzną otworzyć, wyjąć filtr i go odkurzyć, przepłukać, wysuszyć i założyć we właściwe miejsce. Podobnie odkurzenia może wymagać jednostka zewnętrzna. Jeśli schłodzone powietrze nadal się nie pojawia, problem jest poważniejszy,  prawdopodobnie związany z działaniem sprężarki i w takim wypadku pomogą specjaliści.

Figiel 3 – nieładnie pachnie

Zapach spalenizny lub stęchlizny to nic dobrego. Pierwszy świadczy o nieprawidłowej pracy układu, przegrzewaniu się elementów, drugi o tym, że w jego wnętrzu rozwinęła się pleśń. Tu również nieodzowna okaże się pomoc wykwalifikowanych serwisantów.

Klimatyzacja nie jest urządzeniem bezobsługowym i bezawaryjnym. By sprawnie działała, wymaga regularnych przeglądów – absolutne minimum to raz w roku, ale warto robić je dwa razy, przed sezonem letnim i przed sezonem grzewczym (niektóre urządzenia mogą powietrze ogrzewać). Regularne przeglądy i czyszczenie pozwalają na utrzymanie jej elementów w dobrym stanie – specjalista oczyści, w razie potrzeby naoliwi, pozwalają zapobiegać większym, poważniejszym i kosztownym awariom, bo podczas przeglądu serwisant drobne elementy od ręki wymieni, poluzowane dokręci. Część użytkowników klimatyzacji zdaje się zauważać system, dopiero w momencie, w którym przestaje działać. Niestety, wtedy już najczęściej rachunek za wizytę firmy serwisującej klimatyzacje nie opiewa za sam przegląd. A mógłby.

Po więcej fachowych infomacji o klimatyzacji zapraszamy na pinkninja.pl