Nowoczesne systemy klimatyzacyjne oferują znacznie więcej niż tylko chłodzenie pomieszczeń. Obecnie możliwość ogrzewania przy użyciu klimatyzatora staje się coraz bardziej powszechna. Jednak wiele osób zastanawia się, czy takie rozwiązanie jest w ogóle korzystne pod względem finansowym. Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości, czy rzeczywiście warto korzystać z klimatyzacji w sezonie grzewczym.
Jak działa ogrzewanie klimatyzacją?
Nie każdy klimatyzator ma w budowaną funkcję grzania, ale większość nowoczesnych urządzeń już tak. Jest to możliwe dzięki temu, że zastosowano w nich rewersyjną pompę ciepła, co umożliwia chłodzenie oraz ogrzewanie, w zależności od włączonego trybu. Przełączanie się jest bardzo proste – wystarczy przycisnąć na pilocie odpowiedni przycisk, aby wybrać aktualnie potrzebną funkcję.
Kiedy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca
Z uwagi na to, że ogrzewanie klimatyzacją opiera się na zasadzie działania pompy ciepła, to ma swoje ograniczenia. Jego efektywność maleje wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Zimą, zwłaszcza w najchłodniejszych rejonach kraju, tego typu rozwiązania są niewystarczające, aby zapewnić komfort cieplny w domy czy mieszaniu. Kolejnym minusem stosowania tego rozwiązania w chłodnych miesiącach jest to, że klimatyzatory nie są zamieszczane w każdym pomieszczeniu. Nie są więc w stanie ogrzać odpowiednio całej przestrzeni mieszkalnej.
I z tego powodu klimatyzacja jako ogrzewanie najlepiej sprawdza się w okresie przejściowym, kiedy temperatury na zewnątrz utrzymują się powyżej zera. Wówczas różnica temperatur nie jest aż tak wysoka, przez to dogrzanie pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu nie będzie trudne. Wiosną czy jesienią klimatyzator, bez problemu, zastąpi wszelkiego rodzaju nagrzewnice elektryczne, termowentylatory czy grzejniki olejowe. Dodatkowo, jeżeli jednostka wewnętrzna ma wbudowaną opcję oczyszczania i nawilżania, to także wtedy zadba o lepszą jakość powietrza.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym istotnym czynniku, który ma znaczący wpływ – o zapotrzebowaniu na energię cieplną. Jeżeli budynek posiada dobrą izolację termiczną, to do jego ogrzania potrzeba mniej energii niż do ogrzania takiego samego budynku, tyle że bez izolacji termicznej. Oznacza to, że efektywność ogrzewania klimatyzacją będzie większa, im bardziej energooszczędny jest budynek. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się, nawet w okresie przejściowy, w starszych budynkach, bez ocieplenia czy z nieszczelnymi oknami.
Koszty ogrzewania z wykorzystaniem klimatyzacji
Wraz z rozwoje technologii klimatyzatory działają coraz bardziej efektywnie, a przez to zużywają mniej prądu. Jeżeli są poprawnie dobrane, zamontowane i są używane jako dodatkowe źródło ciepła, to nie powinny generować bardzo dużych rachunków za energię elektryczną. Owszem, jeżeli będą jedynym źródłem ciepła, to przez cały sezon grzewczy wygenerują bardzo duże koszty ogrzewania. Dlatego zawsze, zwłaszcza w najchłodniejszych rejonach kraju, powinny być wspomagane np. piecem gazowym czy kotłem na biomasę.
Temperatura na zewnątrz, jak i zapotrzebowanie budynku na ciepło, to nie jedyne czynniki decydujące o tym, czy taka inwestycja jest opłacalna. Nie baz znaczenie pozostaje kwestia kosztów energii elektrycznej oraz współczynnik SCOP, który informuje ile średnio energii cieplnej w kWh dane urządzenie odda, gdy pobierze 1kWh energii elektrycznej.
Czy się opłaca?
Podsumowując, ogrzewanie klimatyzacją jest opłacalnie, ale nie we wszystkich przypadkach. Zanim zainwestujesz w to rozwiązanie, koniecznie sprawdź zapotrzebowanie na ciepło swojego budynku, ceny prądu oraz parametry urządzeń. Następnie dobierz rozwiązanie do swoich potrzeb i zadbaj o jego prawidłowy montaż. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Skonsultuj się ze sprawdzonymi specjalistami, którzy ci w tym pomogą.