5/5 - (1 vote)

Wybierając płytę fundamentową, można uzyskać solidną podstawę pod budowę przeróżnych konstrukcji, zaoszczędzić czas i pieniądze. Wciąż jednak wiele osób zastanawia się, czy płyty fundamentowe rzeczywiście są lepszym wyborem niż tradycyjnie wylewane fundamenty. W związku z tym przygotowaliśmy omówienie zalet i wad tego rozwiązania, które ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji.

  1. Co warto wiedzieć na temat płyty fundamentowej?
  2. Płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty?
  3. Zalety i wady płyty fundamentowej
  4. Gdzie zamówić płytę fundamentową i kształtki?
  5. Termico – lider branży płyt fundamentowych z wieloletnim doświadczeniem

W dalszej części tekstu znajdziesz informacje o płycie fundamentowej, poznasz jej zalety oraz wady, a także dowiesz się, którą firmę wybrać, aby zyskać gwarancję doskonałej jakości, a przy tym uniknąć dodatkowych kosztów. Istotnym elementem płyt fundamentowych są kształtki fundamentowe, które pozwalają uzyskać izolację termiczną i mechaniczną, przez co zwiększają efektywność energetyczną całego budynku, dlatego im również poświęciliśmy trochę miejsca.

Co warto wiedzieć na temat płyty fundamentowej?

Budowę płyty fundamentowej można opisać jako monolityczną konstrukcję betonową, która jest posadowiona bezpośrednio na gruncie. Dla uzyskania wysokiej trwałości zbroi się ją prętami stalowymi. Najczęściej stosowane są płyty o grubości 20 centymetrów, co wystarczy, aby obciążenia były odpowiednio rozkładane. Grubość płyty fundamentowej może jednak zostać zwiększona na życzenie klienta, przy czym tego typu decyzję należy omówić z wykonawcą.

Płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty?

Osoby zastanawiające się nad wyborem pomiędzy płytą fundamentową a tradycyjnymi rozwiązaniami powinny wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Najważniejsze z nich to warunki gruntowe występujące w miejscu budowy, lokalne przepisy budowlane, dostępny budżet oraz planowany termin zakończenia prac.

Zwykłe fundamenty są nie tylko droższe, ale dodatkowo ich wylanie zabiera więcej czasu. Wynika to między innymi z konieczności wykonania głębokiego wykopu pod fundamenty. Zaletą takich fundamentów jest natomiast możliwość dowolnego wykorzystania przestrzeni podłogowej – w zależności od potrzeb i preferencji domowników można ją przeznaczyć na przygotowanie piwnicy lub miejsca na instalacje.

Zalety i wady płyty fundamentowej

W porównaniu do tradycyjnych fundamentów, płyty wyróżniają się licznymi zaletami. Należy jednak również wspomnieć o kilku wadach, aby klient mógł świadomie dokonać najlepszego wyboru. Dzięki wybraniu posadowienia budynku na płycie można zyskać przede wszystkim:

  • Mniejszą głębokość wykopu, co automatycznie przekłada się na oszczędność czasu i środków finansowych,
  • Doskonałą wytrzymałość i stabilność, nawet w przypadku trudnych gruntów. Zastosowanie płyty fundamentowej pozwala na równomierne rozłożenie obciążeń.
  • Bardzo dobrą izolację termiczną – w porównaniu do tradycyjnych ław fundamentowych, nowoczesne płyty w połączeniu z warstwą izolacyjną świetnie minimalizują straty ciepła. Jest to oszczędność, z której będzie można korzystać przez cały okres eksploatowania obiektu.
  • Budowa płyty fundamentowej sprawia, że można uzyskać ochronę przed wilgocią i szkodnikami.

Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zbrojenie płyty fundamentowej, zamiast korzystać z przestarzałych technologii. Należy jednak wspomnieć o trzech wadach płyt, przez co w niektórych przypadkach mogą się one nie sprawdzić.

  • Konieczność stosowania dodatkowych izolacji w regionach, w których występują ekstremalne temperatury.
  • Większe koszty naprawy – w przypadku uszkodzenia instalacji hydraulicznej zachodzi konieczność przeprowadzenia ingerencji w strukturę płyty, co zwiększa koszty związane z usunięciem usterki.
  • Brak przestrzeni użytkowej, którą można by przeznaczyć na przykład na piwnicę.

Nie są to co prawda poważne wady, ale lepiej mieć ich świadomość przed podjęciem ostatecznej decyzji w kwestii wyboru fundamentów.

Gdzie zamówić płytę fundamentową i kształtki?

Sama płyta fundamentowa grzewcza to jednak nie wszystko, bo przy zamawianiu trzeba również pamiętać o kształtkach styropianowych. Wspomniane kształtki fundamentowe mają świetne właściwości izolacyjne, są łatwe i szybkie w montażu, a dodatkowo zapewniają dużą elastyczność projektową.

Zarówno kształtki, jak i płyty warto zamawiać wyłącznie u firm z doświadczeniem, które mogą pochwalić się wieloma udanymi realizacjami i odpowiedzieć na wszystkie pytania klienta. Do takich firm zdecydowanie należy zaliczyć Termico, która specjalizuje się również w grzewczych płytach fundamentowych, płytach izolowanych termicznie oraz zimnych płytach, które pozbawione są ogrzewania.

Termico – lider branży płyt fundamentowych z wieloletnim doświadczeniem

Zadowoleni klienci, którzy skorzystali z tej oferty, chwalą sobie przede wszystkim brak zlecania prac podwykonawcom, co mogłoby przyczynić się do obniżenia jakości. Jednocześnie firma zapewnia kompleksową obsługę na każdym etapie budowy płyty, w tym również świadczy usługi projektowania.