Kto projektuje konstrukcje stalowe?
Są konstruktorzy, którzy tego rodzaju usługi wykonują, są biura, ale są też producenci hal, którzy posiadają własne biuro projektowe oraz wytwórnię. Powierzenie realizacji budowy hali właśnie takiemu producentowi ma wiele zalet – przede wszystkim projekt jest dostosowany do indywidualnych wymagań i potrzeb inwestora, a po drugie takiemu wykonawcy (który zaprojektuje, wykona, przywiezie i zamontuje) łatwiej jest zapanować nad harmonogramem i tempem prac.
Co musi wziąć pod uwagę projektant konstrukcji?
Kluczowymi informacjami dla projektanta jest rodzaj obiektu (magazyn, hala sportowa, przemysłowa, produkcyjna), wymagania i oczekiwania inwestora, warunki zagospodarowania terenu. Po otrzymaniu tych danych, projektant sporządza plan obiektu, następnie przenosi go do programu graficznego i tworzy szczegółowe rysunki.
Co jeszcze warto wiedzieć o samych konstrukcjach stalowych?
Projekt, choć ważny, to jedno. Drugie to jakość produktów. Konstrukcje stalowe przede wszystkim powinny spełniać normy europejskie (EN 1993) i normy krajowe (PN-EN 1993), powinny być wykonane z wysokiej jakości stali gwarantującej trwałość i wytrzymałość na obciążenia stałe, zmienne, wiatrowe, śniegowe oraz sejsmiczne. Trwałość, żywotność, odporność na działanie czynników atmosferycznych (m.in. temperatura, wilgoć) zapewnia elementom stalowym powłoka antykorozyjna.
Komu powierzyć projektowanie i wykonanie konstrukcji stalowej?
Najlepiej sprawdzonemu i doświadczonemu producentowi, takiemu który ma bogate portfolio i dobre oceny od dotychczasowych inwestorów. Nawet jeśli nie jest on najtańszy. Wąski korytarz logistyczny (projektant – wytwórca – montażysta) oznacza spokój inwestora, a wysokiej jakości produkty, w tym przypadku elementy konstrukcyjne oznaczają, przytoczony na wstępie sztywny i mocny kręgosłup. Spokoju i bezpieczeństwa nie da się przeliczyć na żadne pieniądze.