Kiedy człowiek przyjął postawę wyprostowaną, ręce stały się bardzo ważnym narzędziem – z ich pomocą wykonujemy wszystkie czynności w ciągu dnia – przygotowujemy posiłki, myjemy się, ubieramy, pierzemy, pracujemy. W domu i w pracy najbardziej eksponowanym partiom ciała tj. dłoniom i nadgarstkom stale zagrażają rozmaite czynniki – kurz, brud, drobnoustroje, substancje chemiczne, promieniowanie, temperatura, światło słoneczne, narzędzia, na skutek działania których ulegają zabrudzeniu, zakażeniu, poparzeniu, wysuszeniu, popękaniu, uszkodzeniu. Liczba wypadków związanych z urazami dłoni każdego roku rośnie. Ktoś mógłby powiedzieć – dopóki ręka jest na swoim miejscu to przecież normalne, to tylko dłoń. Nie „tylko”, lecz „aż” – to narzędzie bardzo delikatne, bardzo czułe, o skomplikowanej budowie. To ono zapewnia nam czucie (na dłoniach znajduje się ok. 2 tys. receptorów), umożliwia zwinne i precyzyjne ruchy. I właśnie dlatego dłoniom należy się ochrona.
Ochronić dłonie
Środkiem, który gwarantuje ochronę dłoniom i nadgarstkom są rękawice robocze. Poza tym, że powinny być doskonale dopasowane do dłoni (za duże będą spadać, za małe cisnąć), poza tym, że powinny jej zapewniać możliwość ruchu, dobrą przyczepność, komfort podczas pracy (przyjazne dla skóry), powinny być dostosowane do rodzaju zagrożenia. Wybór nie może być przypadkowy – niekiedy rodzaj rękawic narzucają normy, a niekiedy podczas wyboru wskazany jest zdrowy rozsądek – rękawice chroniące przed skutkami działania wysokiej temperatury nie zagwarantują ochrony przed przecięciem.
Rodzaje rękawic
Najzwyklejsze rękawice to rękawice jednorazowe nitrylowe, lateksowe, foliowe lub winylowe. Rękawice tego typu wykorzystywane bardzo często wykorzystywane są do ochrony dłoni przed zabrudzeniami i kontaktem z substancjami (nie o charakterze chemicznym), płynami, czyli np. podczas prac w gospodarstwie domowym, w kosmetyce (winylowe), służbie zdrowia (lateksowe), w przemyśle spożywczym. Kolejnym rodzajem często stosowanych rękawic roboczych są rękawice bawełniane – lekkie, przewiewne, zapewniające dużą swobodę ruchów, chroniące przed zabrudzeniami i drobnymi otarciami, świetnie sprawdzają się np. w pracach ogrodowych, pracach związanych z magazynowaniem towarów i służą dłużej niż jeden raz. W pracach, gdzie dłoniom zagrażają oleje, smary i inne płynne substancje warto rozważyć wybór rękawic powlekanych, a tam, gdzie występuje ogień, lecą iskry, mogą odskoczyć kawałki płonącego metalu – rękawice spawalnicze. Rękawice o „poważniejszym” wyglądzie (ale wbrew pozorom nie ciężkie i toporne), czyli skórzane zabezpieczają dłonie i nadgarstki przed działaniem narzędzi, ostrych krawędzi, przed uderzeniami.
Tam, gdzie jest to tylko możliwe chronić dłonie warto. Możliwości ku temu są, więc dlaczego z nich nie skorzystać?