Stadion do gry w piłkę nożną
4.5/5 - (2 votes)

Siatka-piłkochwyt znajduje zastosowanie w różnych miejscach. Uznaje się ja za niezbędne wyposażenie w szczególności na boiskach (nie tylko do piłki nożnej), w salach gimnastycznych oraz na halach sportowych. Będzie to dobry wybór również na kort tenisowy, a nawet pole golfowe. Jaką siatkę wybrać i o co należy się zatroszczyć podczas jej montażu?

Która siatka do piłkochwytów będzie najlepsza?

Chcąc zweryfikować, jaki produkt okaże się dobrym wyborem, wystarczy przeanalizować kilka kluczowych parametrów. Są to: rozmiar, materiał wykonania, wielkość oczek.

Jak duża powinna być siatka na piłkochwyt?

Najbardziej popularne są siatki na piłkochwyt na wymiar – nie bez powodu. Zawsze są świetnie dopasowane do danego obiektu sportowego. Nie wymagają przycinania, a poza tym ich zakupowi nie towarzyszy ryzyko, że okażą się za małe.

Warto pamiętać, że dobrze dopasowana musi być nie tylko szerokość i długość, ale również wysokość całej konstrukcji. Ta najczęściej mieści się w zakresie 3 – 6 m, ale zdarzają się też konstrukcje sięgające 8 m. Wszystko należy zaplanować w taki sposób, aby piłkochwyt skutecznie zatrzymywał piłki.

Z czego powstaje siatka-piłkochwyt?

Do produkcji siatek na piłkochwyty wykorzystuje się dwa materiały: polietylen i polipropylen

Polietylen to sprawdzony wybór na zewnątrz. Taka siatka do piłkochwytów jest odporna na:

  • wilgoć,
  • działanie promieni UV,
  • wahania temperatury.

Dzięki takim właściwościom piłkochwyt z polietylenu może być użytkowany przez wiele sezonów bez utraty swoich walorów funkcjonalnych.

Do użytku wewnątrz budynków z kolei można bez obaw wybrać polipropylen. To materiał nieco cięższy od PE, swoją „lejącą” fakturą zbliżony do tkaniny – dzięki temu dobrze pochłania energię i  świetnie sprawdza się w roli osłony ścian lub swobodnie wiszący, ruchomych kotar do wygradzania sektorów na halach sportowych lub trybunach.

Siatka na piłkochwyt w jasnym kolorze chroniąca boisko do piłki nożnej

Odpowiednia wielkość oczek w siatce – czyli jaka?

Pod kątem wielkości oczek siatka-piłkochwyt musi być dopasowana do dyscypliny sportowej uprawianej na danym obiekcie. Do najpopularniejszych wariantów należą: 100 x 100 mm, 80 x 80 mm, 48 x 48 mm, 45 x 45 mm. Małe oczka to sprawdzony wybór na kort tenisowy czy boisko do hokeja. Większe nie zawiodą podczas gry w piłkę nożną, ręczną bądź siatkową.

Montaż siatki na piłkochwyt – o co trzeba zadbać?

Przede wszystkim należy zatroszczyć się o to, aby słupki, do których później zostanie przymocowana siatka, były rozmieszczone we właściwej odległości i głęboko osadzone w ziemi. Niedbałe wykonanie tych czynności zaważy na stabilności całej konstrukcji. Wskazana odległość jednego słupka od drugiego to 3 – 4,5 m. Do osadzenia wszystkich w ziemi trzeba zastosować specjalne tuleje betonowe.

Kolejny krok to montaż siatki. Najpierw mocno się ją napręża, w czym pomagają śruby rzymskie i stalowe linki. Dopiero później można ją zamocować – tu także przydadzą się akcesoria, takie jak karabińczyki.

Warto pamiętać, że prawidłowy montaż jest równie istotny, co dobór dobrej jakości siatki na piłkochwyt. Te dwa aspekty są ze sobą ściśle związane i mają wpływ na trwałość konstrukcji. Osoby, które obawiają się, że nie poradzą sobie samodzielnie z zabezpieczeniem terenu sportowego, powinny skorzystać z pomocy fachowców. Nierzadko profesjonalny montaż można zamówić bezpośrednio u producenta siatki.

Starannie zabezpieczony i estetycznie wyglądający obiekt sportowy – zaufaj w tej kwestii firmie Symar. Postaw na solidne siatki na piłkochwyt w atrakcyjnych cenach i z szybkim czasem realizacji.