Nakrętki z uchem, niekiedy określane również jako nakrętki z okiem lub oczkowe, to popularne elementy montażowe, które stosuje się przede wszystkim jako punkty zaczepowe i mocujące w technice dźwigowej. Mocuje się je na istniejących złączach śrubowych. Sprawdź, jak je stosować i jakie ich rodzaje można wyróżnić.
Czym są nakrętki z uchem? Do czego się ich używa?
Nakrętki z uchem to rodzaj elementów łączących, które mają specjalne uszy (oczka) ułatwiające ich mocowanie na istniejących złączach śrubowych. Są powszechnie stosowane w wielu różnych dziedzinach, takich jak:
- budownictwo,
- instalacje hydrauliczne,
- elektryka,
- systemy wentylacyjne,
- technika dźwigowa,
- transport,
- przemysł,
- motoryzacja.
Nakrętki z uchem służą także do łączenia trzpieni i prętów gwintowanych. Zapewniają wysoką trwałość konstrukcjom, a ponadto wytrzymują bardzo duże obciążenia, nawet do kilku ton. Właśnie dlatego stosuje się je w tak wymagających zadaniach, jak np. montaż silników.
Nakrętki z uchem DIN 582 można również wykorzystywać w połączeniu z wszelkiego rodzaju karabińczykami, linkami i innymi ruchomymi elementami. Są to wszechstronne elementy złączne, które stosuje się do wielu zadań.
Jak wybrać odpowiednie nakrętki z uchem?
Przed wyborem konkretnego produktu, warto się upewnić, że nakrętka z uchem ma deklarację zgodności oraz spełnia wymagania Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE. Podczas zakładania nakrętki z uchem DIN 582 należy również zwrócić uwagę, aby jej czoło przylegało całą powierzchnią. Warto także pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa nie powinno się obciążać nakrętki prostopadle do płaszczyzny ucha.
Wybierając nakrętki z uchem, należy również koniecznie zwrócić uwagę na jakość ich wykonania oraz nośność. Muszą być one dopasowane do konkretnego zastosowania oraz do wymagań technicznych danej konstrukcji. Najlepiej stawiać na produkty od sprawdzonych i renomowanych producentów, ponieważ bezpieczeństwo i trwałość elementów złącznych jest kwestią nadrzędną.
Nakrętki z uchem – rodzaje
Nakrętki z uchem są dostępne w wielu wariantach. Różnią się od siebie m.in. średnicą gwintu. Pod tym względem można wyróżnić następujące elementy:
- nakrętka z uchem m8,
- nakrętka z uchem m10,
- nakrętka z uchem m12,
- nakrętka z uchem m16,
- nakrętka z uchem m20.
Nakrętki z uchem mogą być wykonane z różnych materiałów – mosiądzu, aluminium, stali nierdzewnej kwasoodpornej. Ostatni z nich zdecydowanie najlepiej sprawdza się w wymagających zastosowaniach. Jest odporny na korodowanie i degradację nawet w niesprzyjających warunkach.
Warto również wiedzieć, że nakrętki z uchem mają różne rodzaje gwintów – metryczne, calowe i specjalne. To sprawia, że można dobrać idealny produkt do danego zastosowania.
Zanim wybierzesz konkretny model nakrętek z uchem, upewnij się, że będzie o dopasowany do miejsca i rodzaju zastosowania. Najważniejsza jest nośność danego produktu, ponieważ od niej zależy trwałość łączenia i bezpieczeństwo użytkowania konstrukcji. Zwróć także uwagę na materiał wykonania nakrętki. Jeśli ma być stosowana na zewnątrz lub tam, gdzie panuje wysoka wilgotność, zasolenie czy obecność kwaśnych oparów, konieczne jest zastosowanie nakrętek ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Najlepiej, by produkty były wykonane zgodnie z DIN 582.