5/5 - (1 vote)

Zamieszkać w swoim domu – to marzenie około połowy polskiego społeczeństwa (około 55% już w domach mieszka). Posiadanie domu kojarzy się z życiowym sukcesem, ze spokojem, wolnością. Droga do tego, by własnym domem się cieszyć nie jest prosta – jego budowa to proces trudny, dobywający się na wielu płaszczyznach, czasochłonny. Nerwy i problemy nie kończą się wraz z zamknięciem bryły – proces wykończeniowy i aranżacji wnętrz nie zawsze przebiega w sposób jaki byśmy sobie życzyli i także pochłania czas, energię. Marzeń jednak nie wolno odpuszczać i decydując się na budowę domu, warto rozważyć opcję proponowaną przez firmy budowlane „budowa domów pod klucz”.

Budowa domu bez stresu

Budowa domów pod klucz w domyśle oznacza taki stan wykończenia budynku, który umożliwia od razu wejście i zamieszkanie. Definicja ta nie jest jednak dokładnie określona i w przypadku z każdej z firm oferującej tego typu usługę, będzie oznaczała inny zakres usług. W jednym wypadku będzie to, oczywiście poza przyłączeniem do obiektu wszystkich instalacji, „tylko” wykończenie gładzią i pomalowanie ścian, położenie podłóg i kafli, a w drugim wypadku dodatkowo biały montaż, zakup innego niezbędnego wyposażenia, montaż mebli kuchennych i wnękowych oraz dodatków do pomieszczeń. Choć to wybór dobry, pozwalający zaoszczędzić inwestorowi sporo czasu i pieniędzy, warto proponowany zakres usług w każdej opcji (zazwyczaj podstawowa, rozszerzona, premium) dokładnie sprawdzić, by wiedzieć, za co dokładnie się płaci i uniknąć późniejszych rozczarowań.

Ile kosztuje budowa pod klucz

Cena za budowę domu pod klucz jest wypadkową wielu rzeczy m.in. rejonu (różnica pomiędzy stawką w województwem lubelskim a mazowieckim jest znaczna), firmy, standardu, kosztów materiałów budowlanych, które w ostatnich latach zaskakiwały swoją dynamiką. Analizy  dla domów o powierzchni 100-150 m2, pochodzące z bieżącego roku wskazują, że średni koszt  każdego metra kwadratowego wynosi od 6,500 do 8,000 zł. Czy to dużo, czy mało? Zależy od priorytetów inwestora – jeśli zależy mu na spokoju i szybkim czasie (samodzielne wykończenie trwa około 3 miesiące dłużej niż opcja „pod klucz”), cena jest adekwatna.

Budowa domu pod klucz to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem inwestorów. Oprócz wspomnianych już oszczędności czasu i pieniędzy, ma jeszcze jedną zaletę – w przypadku reklamacji (nawet najlepszym zdarzają się niedociągnięcia i poprawki), inwestor zgłasza się do jednego podmiotu, a to oznacza szybszy czas reakcji.