Wilgotność powietrza mieści się w granicach od 40 do 60%. Jeśli jest wyższa, oznacza to przewilżenie powietrza, które skutkuje między innymi rozwojem chorobotwórczych pleśni.
Prawidłowe działanie polega wówczas na szybkim obniżeniu wilgotności oraz podjęciu kroków, które pozwolą uniknąć nawracania problemu.
Jako pomoc doraźną zastosuj osuszacz powietrza
Najlepszym sposobem na szybkie obniżenie wilgotności powietrza jest zastosowanie osuszacza. Dobre urządzenie jest w stanie usunąć w ciągu doby nawet 20 litrów wody lub więcej.
Osuszacza powietrza nie zastąpi pochłaniacz wilgoci, który przez dobę pochłania kilka mililitrów wody, więc nie ma realnego wpływu na poziom nawilżenia powietrza.
W sprzedaży dostępne są:
- Kondensacyjne osuszacze powietrza
Usuwają nadmiar wilgoci z powietrza poprzez kondensację pary wodnej, czyli skraplanie wody. Powietrze zostaje schłodzone do temperatury, przy której para wodna zamienia się w wodę. Zebrana w ten sposób woda trafia do zbiornika, natomiast do otoczenia wraca suche powietrze.
- Adsorpcyjne osuszacze powietrza
Adsorpcyjne osuszacze wykorzystują substancję adsorbującą, która wiąże cząsteczki wody. Materiał adsorbujący po nasyceniu wodą zostaje zregenerowany poprzez podgrzanie, a woda trafia do zbiornika.
- Osuszacze powietrza z ogniwem Peltiera
Są wyposażone w dwie płytki, z których jedna nagrzewa się a druga chłodzi. Cechuje je niska cena zakupu i cicha praca. Niestety w porównaniu z osuszaczami kondensacyjnymi i adsorpcyjnymi mają słabą wydajność, dlatego na rynku jest ich niewiele.
W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się kondensacyjne osuszacze powietrza, dlatego są bardziej popularne. Adsorpcyjne stosuje się najczęściej w miejscach o niskiej temperaturze.
Poza rodzajem osuszacza warto wziąć pod uwagę jego wydajność, obecność dodatkowych funkcji, pojemność zbiornika na wodę czy sposób sterowania.
Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, to na szczególną uwagę zasługują osuszacze powietrza z higrostatem. Służy on do utrzymania wyznaczonej wilgotności powietrza.
Przydatny jest również wskaźnik poziomu nawilżenia. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się osuszacze powietrza z wi-fi, którymi można sterować przez aplikację mobilną.
Ustal przyczynę i wyeliminuj ją
Osuszacz powietrza obniży wilgotność, lecz nie zapobiegnie jej ponownemu wzrostowi. Aby trwale wyeliminować problem w przewilżenia, konieczne jest wyeliminowanie jego przyczyny.
Zbyt wysoka wilgotność powietrza może być spowodowana:
- przenikaniem wody przez maleńkie szczeliny w ścianie
- nieprawidłową konstrukcją fundamentów, umożliwiającą wnikanie wody w ściany,
- nieszczelną kanalizacją,
- słabą wentylacją,
- zatkaniem rur odprowadzających deszczówkę,
- nieszczelnym dachem,
- zalewaniem przez sąsiada.
Usunięcie źródła wilgoci może być czasochłonne i kosztowne, dlatego warto używać osuszacza, aby uniknąć rozwoju pleśni.
Skutki przewilżenia powietrza
Czy zlekceważenie problemu wilgoci w domu może przynieść negatywne skutki? Tak i to zarówno dla zdrowia, jak i dla budżetu. Zacznijmy od tych pierwszych.
Przebywanie w pomieszczeniach o zbyt wysokiej wilgotności powoduje:
- bóle głowy, mięśni i stawów,
- nasilenie objawów chorób reumatycznych,
- uczucie chłodu pomimo zachowania optymalnej temperatury.
To jednak nie wszystko. Wilgoć stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni, a te stanowią zagrożenie dla zdrowia z dwóch powodów:
- są jednym z najpopularniejszych alergenów,
- mogą doprowadzić do rozwoju poważnych chorób dróg oddechowych, nerek, wątroby, mózgu i serca.
Pleśń i grzyb potrafią powodować poważne uszkodzenia, zwłaszcza jeśli zajmą powierzchnie drewniane. Wyeliminowanie szkód będzie wówczas wiązało się z dużymi wydatkami. Zagrożeniem dla drewnianych powierzchni jest już sama wilgoć, która może doprowadzić do tzw. łódkowania podłogi.
Jak rozpoznać, że wilgotność powietrza jest zbyt wysoka
Najlepszym sposobem na skontrolowanie poziomu nawilżenia powietrza jest zastosowanie higrometru, czyli wilgotnościomierza. W miernik wilgotności wyposażone są często nawilżacze i osuszacze powietrza, a niekiedy także oczyszczacze.
W przypadku posiadania urządzenia z takim czujnikiem można szybko sprawdzić, czy poziom nawilżenia powietrza mieści się w normie.
Do wykonania pomiaru wilgotności powinny skłonić przede wszystkim:
- skraplanie się wody na oknach,
- pojawienie się w domu pleśni,
Warto pamiętać, że przesuszenie powietrza również jest zjawiskiem negatywnym, które szkodzi zdrowiu i samopoczuciu.