Wnętrze w stylu japońskim – jak urządzić?

0
164
4.5/5 - (2 votes)

Styl japoński w urządzaniu wnętrz to przede wszystkim doskonała harmonia, dążenie do równowagi oraz połączenie prostoty i elegancji. Kluczowe elementy, które wyróżniają ten kierunek to minimalizm, naturalne materiały i skromna ilość mebli.

Czym charakteryzuje się styl japoński w urządzaniu wnętrz?

Styl japoński w urządzaniu wnętrz to przede wszystkim doskonała harmonia, dążenie do równowagi oraz połączenie prostoty i elegancji. Kluczowe elementy, które wyróżniają ten kierunek to minimalizm, naturalne materiały i skromna ilość mebli.

Projektowanie wnętrz dla Japończyków to prawdziwa sztuka, która łączy delikatne piękno natury z praktycznością. Dążyliśmy do stworzenia przestrzeni, które nie tylko są estetyczne, ale również funkcjonalne. Styl japoński opiera się na zasadzie Wabi-sabi, która celebruje prostotę i niedoskonałość. Odzwierciedla to spokojne, surowe i nieco ascetyczne wnętrza, w których dominują naturalne tekstury, surowe materiały i skromne formy.

Pamiętajcie, że styl japoński to wielowymiarowy koncept, pełen skomplikowanych kulturalnych odniesień, filozofii i tradycji. To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się minimalistyczne i skromne, często kryje w sobie głębokie znaczenia i odniesienia do duchowości, natury i harmonii.

Jak dobrać odpowiednie meble i dodatki?

Wybór mebli i dodatków jest kluczowym elementem przy tworzeniu wnętrza w japońskim stylu. Kluczową cechą jest tutaj minimalizm w połączeniu z funkcjonalnością. Meble powinny być niskie, zdecydowanie bardziej skupione na komforcie i praktyczności, niż ekstrawagancji. Tradycyjne łóżko japońskie, znane jako futon, to niska konstrukcja na drewnianej bazie, której używa się do spania na podłodze. Jeśli nie jest to dla Ciebie wygodne, możesz wybrać niskie łóżko platformowe.

Stoły powinny być również niskie, często są to niewielkie konstrukcje drewniane, przy których siedzi się na podłodze na poduszkach zwanymi „zabuton”. Aby ułatwić sobie codzienne czynności, przy stołach często umieszcza się koce, które podczas chłodniejszych dni dodają ciepła.

Kolejnym ważnym elementem japońskiego wnętrza są tzw. rolety shoji. To delikatne, zapewniające prywatność ekrany wykonane z ramy drewnianej i papieru ryżowego. Te niewielkie, ale istotne elementy dodają wnętrzom ciepła, pełniąc jednocześnie swoje praktyczne funkcje.

Jeśli chodzi o kolory, inspiracją są naturalne, ciche, nieagresywne barwy ziemi. Dominują odcienie kremowe, białe, brązy, czasem uzupełnione o szczyptę czerwieni lub czerni dla kontrastu.

Przykładowe aranżacje wnętrza w stylu japońskim

Zrozumienie istoty stylu japońskiego w wystroju wnętrz i odpowiednie dobranie mebli oraz dodatków to jedno, ale potrafić stworzyć harmonijną kompozycję z poszczególnych elementów to nie lada sztuka. Dlatego teraz chcielibyśmy przedstawić kilka inspirujących aranżacji, które z pewnością pomogą przelać teorię na praktyczne działania.

Początek stanowi salon urządzony z niewielką ilością mebli. W roli głównej występuje tu niski stolik z naturalnego drewna, wokół którego rozmieszczone są poduszki zamiast tradycyjnych foteli. W tle przestrzeni dominuje roleta shoji, wprowadzająca miękkie, rozproszone światło. Wszystko należy utrzymane w spokojnych, naturalnych kolorach.

Kolejna aranżacja prezentuje sypialnię, gdzie króluje minimalizm. Nisko położone futonowe łóżko, prosta lampa stojąca i delikatne grafiki na ścianach tworzą spokojną atmosferę do odpoczynku. W każdym elemencie doskonale odzwierciedlona jest zasada wabi-sabi, celebrująca prostotę i niedoskonałość.

Jak efektywnie połączyć japoński styl z innymi?

Biorąc pod uwagę, że styl japoński stanowi przeciwwagę dla zachodniego trendu ku nadmiarowi i przepychowi, nic dziwnego, że coraz więcej osób pragnie wprowadzić do swoich domów chociaż kilka z jego elementów. Ale jak to zrobić, nie rezygnując z innych, ulubionych stylów?

Kluczem jest zrozumienie, że japoński design opiera się na subtelnym pięknie i prostocie. Pozwala to na łagodne łączenie go z innymi stylami, pod warunkiem zachowania równowagi i spójności.

Jeśli Twoim ulubionym stylem jest skandynawski, to jesteś w doskonałej sytuacji. Oba style cenią sobie minimalizm, naturalne materiały i jasną kolorystykę. Wystarczy zamienić część skandynawskich dodatków na japońskie, na przykład tradycyjne rolety na shoji, czy niektóre wygodne sofy na niskie łóżka do sypialni.

Jeżeli jednak preferujesz nowoczesne, industrialne wnętrza, sytuacja jest nieco trudniejsza, ale nadal możliwa do zrealizowania. Możesz na przykład postawić na kontrasty, łącząc surowe, ciężkie meble z lekkimi japońskimi dodatkami. Wybierając naturalne, stonowane kolory, zagwarantujesz, że całość będzie wyglądała spójnie i harmonijnie.

Ważne jest, aby pamiętać o jednej, istotnej kwestii – kluczowym dla stylu japońskiego jest poczucie spokoju i harmonii. Dlatego, niezależnie od tego, jakie inne style wybierzesz, staraj się utrzymać tę japońską filozofię we wnętrzu swojego domu.