4/5 - (1 vote)

Planujesz remont swojego domu? Na wybrane prace termomodernizacyjne możesz pozyskać dofinansowanie. Dzięki temu obniżysz swój wkład własny i podniesiesz efektywność energetyczną budynku. Przełoży się to na niższe rachunki eksploatacyjne i większą wygodę codziennego życia. Sprawdź, jakie masz możliwości i dowiedz się, jak ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację.

Jakie są możliwości pozyskania dofinansowania na termomodernizację domu?

Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z kilku możliwości dofinansowania na przeprowadzenie termomodernizacji nieruchomości. Najpopularniejszą i najkorzystniejszą z opcji jest Program „Czyste Powietrze”. Środki pozyskane w ramach tego wsparcia mogą być wydatkowane na różnego rodzaju prace termomodernizacyjne oraz zakup nowego urządzenia grzewczego. Inne formy wsparcia przygotowane przez polski rząd to m.in.: ulga termomodernizacyjna, premia termomodernizacyjna oraz grant termomodernizacyjny.

Jakie dofinansowanie możesz otrzymać w ramach Programu „Czyste Powietrze”?

Dofinansowanie termomodernizacji nieruchomości uzależnione jest od poziomu dochodów beneficjenta. Pomysłodawca Programu „Czyste Powietrze” przygotował trzy podstawowe progi, a maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść nawet do 135 tysięcy złotych. 

Progi dochodowe wyglądają następująco:

  • podstawowy poziom dofinansowania: roczny dochód wnioskodawcy nie przekracza 135 000 PLN;
  • podwyższony poziom dofinansowania: dochód miesięczny do 2651 PLN w gospodarstwie jednoosobowym oraz do 1894 PLN na osobę w gospodarstwie wieloosobowym;
  • najwyższy poziom dofinansowania: dochód miesięczny do 1526 PLN w gospodarstwie jednoosobowym oraz do 1090 PLN na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dofinansowanie w ramach poszczególnych poziomów wynosi:

  • poziom podstawowy: od 41 000 PLN (bez kompleksowej termomodernizacji) do 66 000 PLN (kompleksowa termomodernizacja);
  • poziom podwyższony: od 59 000 PLN (bez kompleksowej termomodernizacji) do 99 000 PLN (kompleksowa termomodernizacja);
  • poziom najwyższy: od 79 000 PLN (bez kompleksowej termomodernizacji) do 135 000 PLN (kompleksowa termomodernizacja).

Powyższe kwoty wskazują na to, że warto ubiegać się o ten rodzaj wsparcia. 

Zakres prac remontowych wchodzących w termomodernizację 

Co tak naprawdę możesz zrobić w ramach pozyskanego dofinansowania z Programu „Czyste Powietrze”? Środki mogą być wydatkowane na szeroki zakres prac związanych z poprawą efektywności energetycznej nieruchomości. To m.in.: wykonanie audytu energetycznego budynku, ocieplenie przegród budowlanych, wymiana stolarki okienno-drzwiowej, wymiana urządzenia grzewczego, montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją, wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania oraz instalacja odnawialnych źródeł energii (np. pompy ciepła, fotowoltaika). Lista wszystkich kwalifikowanych wydatków dostępna jest na stronie rządowej. 

Wsparcie Vosti w pozyskaniu dofinansowania

Zależy Ci na pozyskaniu dofinansowania na termomodernizację i wykorzystania tych środków do przeprowadzenia remontu domu? Wsparcie w tym zakresie oferują przedstawiciele firmy Vosti. Od lat pomaga ona właścicielom i współwłaścicielom domów w pozyskiwaniu dofinansowania oraz w przeprocesowaniu jego rozliczenia. Firma świadczy usługi na terenie całej Polski. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z jej ekspertem w celu zapoznania się z możliwościami współpracy.