Prawdopodobnie podczas sezonu zimowego lub zaraz po jego zakończeniu niejednokrotnie rozmawiałeś ze znajomymi bądź rodziną o działaniu i efektywności swojego urządzenia grzewczego. Możliwe, że porównywałeś wtedy ostateczny koszt za ogrzewanie. Pamiętaj jednak, że na sumaryczną wysokość opłat składa się nie tylko praca urządzenia, ale też stan izolacji budynku, ceny energii czy sposób użytkowania. Wybierając pompę ciepła jako źródło ogrzewania, należy sprawdzić wiele czynników, które sprawią, że ostateczne rachunki będą niskie.
Z tekstu dowiesz się:
- zalety pompy ciepła ze względu na rodzaj urządzenia,
- jakie są zalety pompy ciepła od dobrego, sprawdzonego producenta.
Technologia pomp ciepła nie jest nowością w dziedzinie naukowej. Jej podwaliny opracowano już w XIX w., ale dopiero na koniec ubiegłego stulecia zaczęto w sposób komercyjny wykorzystywać ją na szeroką skalę. Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta. Urządzenie to należy traktować jako silnik cieplny, który przenosi ciepło z punktu A (dolnego źródła) do punktu B (dolnego źródła).
Jak rozróżniamy pompy ciepła w zależności od dolnego źródła? Jak to wpływa na efektywność?
Pompa ciepła powietrze-powietrze
Urządzeniem, które wykorzystuje ciepło zewnętrzne do ogrzania powietrza w domu, jest m.in. klimatyzacja. W jaki sposób klimatyzacja ogrzewa dom?
- Wentylator zasysa powietrze z zewnątrz.
- Ciepło z zassanego powietrza jest przejmowane przez czynnik chłodniczy w pompie. Czynnik ten ma zdolność do łatwego i efektywnego absorbowania ciepła.
- Podgrzany płyn chłodzący przechodzi przez wymiennik ciepła wewnątrz domu, gdzie oddaje swoje ciepło do powietrza wewnątrz budynku.
- Podgrzewane powietrze jest rozprowadzane po pomieszczeniach przy użyciu wentylacji lub kanałów.
Powietrze wpadające do domu ma jednak niską wartość akumulacji ciepła, dlatego takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w pomieszczeniach o małej kubaturze.
Pompa ciepła powietrze-woda
Pompa powietrze-woda to najczęściej instalowane urządzenie tego typu w domach jednorodzinnych. Działa ona w następujący sposób:
- Wentylator zasysa powietrze z zewnątrz.
- Ciepło z powietrza jest przejmowane przez czynnik chłodniczy, który krąży wewnątrz pompy.
- Podgrzany płyn chłodzący przepływa przez wymiennik ciepła, gdzie oddaje swoje ciepło do wody w systemie grzewczym domu.
- Podgrzana woda jest pompowana do różnych części domu (grzejniki, ogrzewanie podłogowe).
Zaletą dobrych pomp ciepła powietrze-woda jest ich wysoka moc przy dosyć niskiej temperaturze. Wybierając pompę Vaillant aroTHERM plus VWL 125/6, do dyspozycji masz 12,5 kW mocy przy temperaturze zewnętrznej -7℃. Oznacza to, że praktycznie podczas całego sezonu zimowego, gdzie uśredniona temperatura nie przekroczy -7℃, dostarczasz w 80% za darmo ciepło pobrane z dolnego źródła. Koszt takiej inwestycji jest przystępny, a wraz z programami wspierającymi wymianę źródła ciepła możesz liczyć nawet do 50% zwrotu kosztów.
Pompy ciepła grunt-woda
Tego rodzaju pompa to najbardziej efektywne i zarazem najdroższe rozwiązanie. Dolne źródło w postaci gruntu zapewnia stałą temperaturę solanki przez cały okres grzewczy. W porównaniu z powietrzem zewnętrznym, którego temperatura jest zmienna, efektywność pompy gruntowej z instalacją niskotemperaturową może wynosić nawet 500%. W praktyce oznacza to, że na każde 5 kWh dostarczonej energii cieplnej do budynku zapłacisz tylko za 1 kWh. Przy tym rozwiązaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność. Aby pompa ciepła działa efektywnie, należy wykonać instalację dolnego źródła w postaci kolektora pionowego lub poziomego. Jeżeli strona pierwotna zostanie odpowiednio zaprojektowana wraz z obliczeniem odpowiedniej mocy chłodniczej, pompa ciepła będzie mogła pracować kilkadziesiąt lat. W odwrotnej sytuacji nawet najlepsza pompa nie będzie w stanie dogrzać budynku i zapewnić odpowiedniego komfortu cieplnego.
Zalety dobrej pompy ciepła – dlaczego przy zakupie należy brać pod uwagę producentów z długoletnim stażem i doświadczeniem?
Każdy rodzaj pompy ciepła ma swoje wady i zalety. Przy wyborze dobrej pompy ciepła marki Vaillant można wyszczególnić ich wspólne cechy.
- Wszystkie pompy ciepła mają szeroki zakres pracy wynoszący od -20 do 44℃.
- Pompy ciepła posiadają najnowocześniejsze i energetycznie wydajne sprężarki.
- Pompy ogrzewają dom zimą i chłodzą latem.
- Urządzenia Vaillant posiadają grzałki o mocy 9 kW. Jest to dostatecznie wysoka wartość, aby pokryć zapotrzebowanie cieplne budynków nawet podczas silnych mrozów.
- Konstrukcja pomp została zaprojektowana na podstawie lat praktyki i doświadczeń.
- W przypadku awarii bez problemu skontaktujesz się z wykwalifikowanym serwisem, który posiada szeroką i dostępną bazę części zamiennych.
- W specjalnej ofercie można uzyskać nawet do 5 lat gwarancji.
Obecny rynek pomp ciepła obfituje w przeróżnych dostawców i producentów. Doświadczenie jednak pokazuje, że przeważająca większość posiada tylko towar bez żadnego zaplecza naukowego, technicznego i serwisowego. Konsekwencją zakupu z niesprawdzonego źródła są wysokie rachunki i problemy z urządzeniami. Vaillant, jako marka ze 150-letnią tradycją w branży grzewczej, stanowi bezpieczne, sprawdzone i efektywne rozwiązanie pozwalające na faktyczne obniżenie kosztów ogrzewania. Ma także bardzo rozwinięte zaplecze przedstawicieli regionalnych i doradców technicznych, którzy służą wsparciem i odpowiadają na wszystkie trapiące pytania. Jeśli więc masz wątpliwości, jaką pompę ciepła wybrać i na jakiego producenta zwrócić uwagę, kieruj się nie tylko ceną zakupu. Szybki zwrot z inwestycji w postaci mniejszych rachunków z pewnością Cię to tego przekona.