5/5 - (1 vote)

Faktoring jest jedną z najbardziej uniwersalnych form finansowania przedsiębiorstwa, minimalizującą wszelkie utrudnienia związane z koniecznością utrzymania płynności finansowej. Zwykle problem ten dotyczy małych i średnich firm, dla których bieżący obrót kapitałowy często jest warunkiem sine qua non przetrwania na rynku.
Skorzystanie z usługi faktoringu umożliwia też szybkie i niezawodne finansowanie działalności bez konieczności długotrwałego procesu ubiegania się o kredyt, co jest procesem żmudnym i długotrwałym. Sprawdź, jakie zalety niesie za sobą usługa faktoringu?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • W jakim celu stosuje się faktoring?
  • Jak faktoring wpływa na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa?
  • Czy faktoring wpływa na zdolność kredytową firmy?

Faktoring – szybkość i elastyczność finansowania 

Podstawą funkcjonowania faktoringu jest umożliwienie natychmiastowego przepływu środków finansowych, niezbędnych do innych celów biznesowych. W skrócie sprowadza się to do braku konieczności oczekiwania na opóźnione płatności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Sprawnie przeprowadzona operacja jest sposobem na uniknięcie zadłużenia i ograniczenie ryzyka związanego z utratą płynności finansowej.

Podmiot gospodarczy korzystający z faktoringu (faktorant) zyskuje możliwość szybkiego i elastycznego finansowania dostosowanego do poziomu obrotów. W ten sposób proces zarządzania finansami staje się łatwiejszy, co objawia się w systematyczności regulowania własnych zobowiązań i zapobieganiu powstawania zatorów płatniczych. Dodatkowo faktoring pozwala na obrót środkami finansowymi z zyskiem, zanim w ogóle zbliży się termin, w którym wpłynęłyby na konto firmy bez pomocy firmy faktoringowej (faktora).

Podstawową korzyścią wynikającą ze współpracy realizowanej za pośrednictwem platformy pragmago.pl, jest uwolnienie środków własnych faktoranta zamrożonych w fakturach, co oznacza wyraźną poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Faktoring – zwiększenie obrotów przedsiębiorstwa

Kluczową zaletą faktoringu oraz argumentem za jego stosowaniem jest możliwość zwiększenia obrotów przedsiębiorstwa, poprzez niemal natychmiastowy wpływ należności po dokonaniu sprzedaży. Uzyskane w ten sposób środki można zaangażować w kreowanie nowych celów biznesowych bez potrzeby oczekiwania na zapłatę, co wiązało się ze stratą kilkunastu a czasami nawet kilkuset dni.

Wypada dodać, że faktoring funkcjonuje niezależnie od długości udzielanego kredytu kupieckiego, czy ewentualnych opóźnień w płatnościach. Cykl ma charakter powtarzalny, co oznacza możliwość dokonywania kolejnych transakcji na tych samych zasadach. W efekcie przedsiębiorca zyskuje możność efektywniejszego wykorzystania potencjału firmy, zwiększenia sprzedaży lub produkcji, a w konsekwencji także i zysku.

Faktoring a produkty bankowe 

Uwolnione na skutek funkcjonowania usługi faktoringu środki finansowe służą finansowaniu bieżącej działalności gospodarczej bez konieczności wspierania się produktami bankowymi (kredyty). Co ważne, faktoring nie stanowi długu w rozumieniu stosownych ustaw, a zatem usługa nie powoduje skutków prawnych w kontekście oceny zdolności kredytowej, wręcz odwrotnie.

Sprawnie przeprowadzony faktoring poprawia zdolność kredytową, co można wykorzystać, decydując się na finansowanie inwestycji. Poza tym – w odróżnieniu od kredytu – podstawowym wymagalnym zabezpieczeniem faktoringu są zwykle faktury (wierzytelności) oraz weksel. Nie ulega wątpliwości, że faktoring jest w stanie zmienić słabe strony firmy – jeśli takie istnieją – w przewagę rynkową.

Szukasz najlepszego rozwiązania problemów finansowych? Sprawdź ofertę faktoringu już dziś. Jutro zaczniesz nowy etap w procesie budowania świadomości własnej marki.