5/5 - (3 votes)

Dążąc do stworzenia estetycznych przestrzeni biurowych, nie można zapominać o potrzebie zachowania prywatności i redukcji hałasu. Ścianki szklane akustyczne stanowią doskonałe rozwiązanie, łącząc nowoczesny design z funkcjonalnością i poprawiając komfort pracy w biurze.

Dlaczego hałas w biurze jest szkodliwy?

Ludzki narząd słuchu jest wrażliwy na hałas. Jego natężenie wpływa na komfort codziennego funkcjonowania, a powyżej 80 dB może powodować uszkodzenia narządu słuchu, jak również znaczące obniżenie nastroju, niepokój czy wręcz ból. Oczywiście w pomieszczeniach biurowych tego typu źródła hałasu występują bardzo rzadko. Najczęściej hałas pochodzi z rozmów, urządzeń biurowych czy instalacji. Zgodnie z normą PN-87/B-02151/02 dopuszczalny poziom hałasu, przenikający do pomieszczeń biurowych wynosi:

  • 35 dB – w pomieszczeniach do pracy umysłowej o dużej koncentracji,

  • 40 dB – w pomieszczeniach administracyjnych bez źródeł hałasu wewnątrz,

  • 45 dB – w pomieszczeniach administracyjnych z wewnętrznymi źródłami hałasu.

W wypadku normy PN-N-01307:1994 maksymalny poziom hałasu na stanowisku pracy w pomieszczeniach administracyjnych i biurach wynosi 55 dB. Przykładowo głośność rozmowy toczącej się obok pracownika ocenia się na 50 dB.

Czym jest izolacyjność akustyczna?

Kolejną istotną kwestią w kontekście ścianek szklanych akustycznych jest izolacyjność akustyczna. Rozumie się przez to, jak dobrze wybrana konstrukcja budowlana izoluje pomieszczenie od hałasu dochodzącego z innych pomieszczeń lub z otoczenia. Wartość izolacyjności również wyrażona jest w decybelach (dB).

Ścianki szklane akustyczne, czyli komfort i estetyka

W kontekście ścianek szklanych dostępnych w Glass System mówimy o Rw, czyli o współczynniku izolacyjności akustycznej przegrody. Wartość ta wskazuje, o ile ścianki zredukują hałas. Przykładem może być system GSW Office, charakteryzujący się izolacyjnością akustyczną Rw od 41 dB do 57 dB. Oznacza to, że w system w wypadku najniższej z wartości zredukuje hałas wynikający z np. rozmowy o 41 dB.

Co to oznacza? Dzięki tej właściwości ścianki szklane akustyczne można wykorzystywać do tworzenia pomieszczeń o różnorodnym przeznaczeniu. Mogą to być np. przestrzenie do przeprowadzania poufnych rozmów czy telekonferencji, które zazwyczaj generują znaczny hałas. Poza tym szklane ściany doskonale sprawdzą się w przestrzeniach magazynowych, gdzie istnieje potrzeba stworzenia pomieszczeń biurowych. Wysokie parametry izolacyjne sprawiają, że hałas hali produkcyjnej czy magazynowej zostaje w dużym stopniu zminimalizowany.

Ściany szklane oferowane przez Glass System są również świetnym rozwiązaniem estetycznym, z którego chętnie korzystają projektanci i architekci. Ściany są wykończone profilami aluminiowymi, dostępnymi w szerokiej palecie barw powłoki anodowej. Pozwala to na stworzenie designerskiej przestrzeni zgodnej z identyfikacją wizualną firmy. Jednocześnie pomieszczenia tworzone za pomocą ścianek szklanych akustycznych są jaśniejsze i przyjaźniejsze dla użytkowników.