Taras wentylowany zyskuje popularność jako praktyczne i wytrzymałe rozwiązanie, pozwalające stworzyć stabilną, estetyczną przestrzeń do odpoczynku na świeżym powietrzu. Montaż tarasu tego typu wymaga jednak precyzji oraz znajomości odpowiednich technik, które przekładają się na jego wieloletnią funkcjonalność. W tym artykule znajdziesz szczegółowy opis poszczególnych etapów montażu – od przygotowania podłoża po wybór materiałów i instalację wsporników.
Taras wentylowany zyskuje popularność jako praktyczne i wytrzymałe rozwiązanie, pozwalające stworzyć stabilną, estetyczną przestrzeń do odpoczynku na świeżym powietrzu. Montaż tarasu tego typu wymaga jednak precyzji oraz znajomości odpowiednich technik, które przekładają się na jego wieloletnią funkcjonalność. W tym artykule znajdziesz szczegółowy opis poszczególnych etapów montażu – od przygotowania podłoża po wybór materiałów i instalację wsporników.
Czym jest taras wentylowany i jakie są jego zalety?
Tarasy wentylowane to konstrukcje, w których powierzchnia nośna nie przylega bezpośrednio do podłoża, lecz jest unoszona na specjalnych wspornikach. Przestrzeń powietrzna pod płytami umożliwia skuteczny odpływ wody i cyrkulację powietrza, co ogranicza gromadzenie się wilgoci i redukuje ryzyko uszkodzeń materiałów. Tego typu tarasy sprawdzają się zarówno w przypadku konstrukcji betonowych, jak i dachów zielonych, a ich popularność wynika przede wszystkim z trwałości. Dzięki brakowi sztywnych połączeń klejowych między płytkami a płytą tarasową nie jest on podatny na niszczące działanie naprężeń termicznych oraz konstrukcyjnych.
Co jest najważniejsze przy budowie tarasu wentylowanego?
Odpowiednia hydroizolacja stanowi jeden z najważniejszych elementów przy wykańczaniu tarasu wentylowanego. Jej nieprawidłowe wykonanie może prowadzić do licznych problemów, takich jak wnikanie wilgoci w płytę tarasową, a następnie jej pękanie i osłabienie całej konstrukcji, a także pojawienie się wykwitów i pleśni czy grzybów.
Właściwie wykonana hydroizolacja, z użyciem specjalnych membran zabezpiecza tarasy wentylowane przed niszczącym działaniem wody i chroni warstwy konstrukcyjne, zapewniając ich długotrwałe użytkowanie bez konieczności przeprowadzania częstych napraw.
Jakie materiały są niezbędne, aby wykonać taras na wspornikach?
Aby przeprowadzić montaż tarasu wentylowanego, potrzebne są odpowiednio dobrane materiały przeznaczone do tego typu konstrukcji. Zaliczają się do nich:
- membrany EPDM przeznaczone do wykonania warstwy hydroizolacyjnej chroniącej płytę tarasową przed wnikaniem wilgoci i pomagającej odpływać wodzie w kierunku strefy okapowej,
- profile okapowe przeznaczone do wykończenia krawędzi tarasu, łączące się szczelnie z izolacją przeciwwodną, które najlepiej, aby były wykonane z odpornego na korozje aluminium,
- wsporniki przeznaczone do układania na nich materiałów wykańczających powierzchnię tarasów, którymi mogą być płyty ceramiczne, naturalny kamień czy kompozyt.
Szczególnie ważny jest również wybór odpowiednich wsporników. To one odpowiadają za stabilne podparcie płyt posadzkowych, a co za tym idzie bezpieczeństwo użytkowania całej konstrukcji. Najlepszym wyborem są modele oferowane przez markę Renoplast. Każdy wspornik tarasowy tego producenta jest wykonany z odpornego na uszkodzenia mechaniczne i wynikające z działania czynników atmosferycznych tworzywa sztuczne, przez co wykonana z ich użyciem nawierzchnia zachowuje stabilność przez długi czas. Dodatkowo umożliwiają one także wypoziomowanie powierzchni posadzkowej w prosty sposób. W zależności od wybranego wariantu można to zrobić za ich pomocą przy użyciu specjalnych krążków dystansowych lub poprzez wykręcanie wspornika na odpowiednią wysokość.
Jak powinna przebiegać budowa tarasu wentylowanego?
Budowa tarasu wentylowanego składa się z kilku etapów. Na samym początku należy starannie przygotować podłoże, ponieważ każda nierówność może wpłynąć na stabilność konstrukcji. Powierzchnię trzeba oczyścić z kurzu i resztek materiałów budowlanych, jeśli wymaga ona wyrównania, warto zastosować specjalne zaprawy samopoziomujące, które umożliwią uzyskanie gładkiego i jednolitego podłoża.
Kolejnym etapem jest montaż profili okapowych, które zapobiegają osadzaniu się wody na krawędziach tarasu i zapobiegają powstawaniu zniszczeń w tym obszarze. Następnym krokiem jest instalacja membrany EPDM, która pełni funkcję hydroizolacji i zabezpiecza konstrukcję przed wilgocią. Membranę należy dokładnie rozłożyć na powierzchni tarasu, przycinając ją tak, by idealnie pokrywała podłoże. Ważne jest to, aby jej montaż przeprowadzić starannie, dbając o szczelność wszystkich połączeń.
Po zainstalowaniu profili okapowych i membrany EPDM można przystąpić do montażu wsporników tarasowych, na których będą opierały się płyty posadzkowe. Ich wysokość i rodzaj dobiera się w zależności od wybranego profilu okapowego i grubości płyt, które mają zostać użyte. Wsporniki tarasowe regulowane marki Renoplast pozwalają na precyzyjne wyrównanie powierzchni tarasu, a do tego mają odpowiednią nośność, przez co pozwalają uniknąć problemów z uginaniem się płyt. Ostatnim etapem jest ułożenie na wspornikach płytek czy innych materiałów wykończeniowych. Po jego zakończeniu taras wentylowany jest gotowy do użytkowania.
Montaż tarasu wentylowanego przeprowadzony w ten sposób nie tylko gwarantuje jego estetyczny wygląd, ale także zapewnia długotrwałe użytkowanie przy minimalnym nakładzie pracy związanej z jego konserwacją. Dzięki wentylowanej przestrzeni pod płytami wilgoć może swobodnie odparowywać, przez co konstrukcja jest odporna na warunki zewnętrzne i będzie służyć przez lata.