Cebula to uniwersalne warzywo. Chociaż uważana jest za kulinarny wyciskacz łez, bez niej trudno wyobrazić sobie wiele dań. Cebula ozima doskonale sprawdza się jednak nie tylko w kuchni. Warto docenić także jej właściwości prozdrowotne. Sprawdź, jak cebula zimowa może wzbogacić Twoje potrawy i wspomóc Twój organizm.
Jak wykorzystać cebulę zimową w ulubionych potrawach?
Cebula ozima to popularne warzywo należące do rodziny amarylkowatych, odznaczające się wyrazistym smakiem i charakterystycznym aromatem. Uprawa cebuli zimowej nie jest trudna — wystarczy przestrzegać prawidłowego terminu wysiewu i zadbać o odpowiednie podłoże. Odmiany cebuli zimującej mogą być zazwyczaj zbierane już pod koniec maja lub na początku czerwca, czyli nawet 2 miesiące wcześniej niż standardowe. Dzięki temu są smakowitym dodatkiem we wiosennej kuchni.
Ze względu na mocny, ostry smak cebula ozima uprawiana na plantacjach czy w przydomowych warzywnikach wykorzystywana jest przede wszystkim jako roślina przyprawowa. Cebula zimowa to idealny dodatek do mięs, ryb, zup, sosów, bulionów, zapiekanek, pieczeni, sałatek, surówek, kanapek, past czy pierogów. Dodana do potraw i przekąsek nada im wyrazistą, słodko-gorzką nutę. Można ją dusić, karmelizować, smażyć czy jeść na surowo.
Cebula ozima przydaje się także do przetworów — warto użyć jej do marynowania lub przygotowania pysznych konfitur. Na uwagę zasługują również liście cebuli zimowej, które z powodzeniem zastąpią szczypiorek. Warto wykorzystać je jako dodatek do jajecznicy, jajek, serów, past czy pomidorów.
Która wersja cebuli zimowej sprawdzi się najlepiej w Twoich kulinarnych eksperymentach?
Odmiany cebuli zimującej różnią się wielkością, kształtem, kolorem i smakiem. Podpowiadamy, do czego można wykorzystać poszczególne rodzaje.
- Cebula biała (np. Hielo) — wyróżnia się czosnkową nutą. Pasuje do sosów, sałatek. Polecana także do faszerowania.
- Cebula czerwona (np. Electric) – ta odmiana cebuli zimowej ze względu na łagodny smak może być jedzona na surowo — jest idealnym dodatkiem do kanapek, burgerów, surówek.
- Cebula dymka zimowa — charakteryzuje się delikatnym, słodkawym smakiem. Dymka zimowa nadaje się do pieczenia i marynowania. Sprawdzi się również jako składnik sałatek.
Wysokiej jakości holenderskie nasiona cebuli zimowej dostępne są w hurtowni: https://florimex.info.pl/cebula-ozima-nasiona-holenderskie-c-1_14_19.html.
Jak cebula zimowa może wspierać Twoje zdrowie i dobre samopoczucie?
Produkcja cebuli ozimej może okazać się opłacalna nie tylko z uwagi na jej szerokie zastosowanie kulinarne. Warto zwrócić uwagę również na jej właściwości prozdrowotne. Cebula jest szczególnie bogata w witaminę C. Zawiera także witaminy A, K, E, z grupy B, potas, wapń, żelazo, błonnik, kwercetynę i flawonoidy. Dzięki tym dobroczynnym składnikom cebula może pozytywnie wpływać na odporność, układ oddechowy, pokarmowy, moczowy czy krążenia.
Cebula ozima wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Może być pomocna w walce z infekcjami. Jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, cukrzycę i choroby układu krążenia obraz obniża poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. Syrop z cebuli, ze względu na właściwości wykrztuśne, może okazać się niezwykle pomocny w przypadku przeziębień i infekcji układu oddechowego. Dodatkowo cebula ozima reguluje pracę przewodu pokarmowego i ogranicza zaparcia. Warto więc jeść ją jak najczęściej — na zdrowie.