Jaką funkcję pełnią korytka do odprowadzania wody?
Korytka do odprowadzania wody, jak sama nazwa mówi, mają za zadanie przekazywać deszczówkę dalej – np. do studni lub systemu kanalizacji. Nadmiar opadów na danym obszarze mógłby doprowadzić do zalania budynków – zwłaszcza piwnic, a nawet uszkodzenia nawierzchni. Korytka do odprowadzania wody montuje się więc przede wszystkim tam, gdzie występują pokrycia nieprzepuszczające wody. Mowa tu o asfalcie, płytach betonowych, betonie czy kostce brukowej.
Poprzez kontrolowane odprowadzanie wody korytka minimalizują również ryzyko erozji gleby spowodowanej przez płynącą deszczówkę. Zjawisko to mogłoby prowadzić do uszkodzeń infrastruktury, a także utraty żyznej warstwy ziemi na terenach rolniczych i zielonych.
Za duża ilość wody w gruncie może też wywierać presję hydrostatyczną na fundamenty i mury, prowadząc do ich uszkodzeń. Korytka do odprowadzania deszczówki pomagają w utrzymaniu suchej ziemi wokół konstrukcji budowlanych.
Z czego produkuje się korytka do odprowadzania wody?
Korytka do odprowadzania wody powstają z materiałów odpornych na działanie wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych. Znajdują się one bezpośrednio w pokryciu terenu, a więc są narażone na niszczący wpływ mrozu czy nacisk powodowany przez przechodniów oraz pojazdy. Z tego powodu muszą być odpowiednio trwałe i stabilne.
Do produkcji korytek do odprowadzania wody najczęściej wykorzystuje się takie materiały, jak:
- polimerobeton,
- beton,
- tworzywa sztuczne – zwykle polipropylen,
- stal nierdzewna,
- stal ocynkowana.
Wybór odpowiedniego surowca zależy od warunków, w których będzie wykorzystywany system. W celu dopasowania właściwego materiału do danego zastosowania warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Korytka do odprowadzania wody wykorzystywane na parkingach, stacjach diagnostycznych, przy wjazdach do garażu oraz w myjniach muszą cechować się odpowiednio wysoką wytrzymałością. Takie konstrukcje są bowiem narażone na regularny nacisk nawet kilku ton. W wymienionych miejscach należy montować wyłącznie certyfikowane korytka, których trwałość została potwierdzona licznymi testami.
Gdzie sprawdzą się nowoczesne korytka do odprowadzania wody?
Korytka do odprowadzania wody są montowane tam, gdzie deszczówka mogłaby doprowadzić do uszkodzeń terenu i zabudowań. Mocuje się je w miejscach, w których gleba została pokryta materiałami nieprzepuszczającymi opadów. Mowa tu o chodnikach, parkingach, podjazdach przy domach jednorodzinnych, myjniach samochodowych, warsztatach samochodowych, terenach firmowych czy nawet niektórych ulicach.
Współczesne korytka do doprowadzania wody są projektowane w taki sposób, by na powierzchni ziemi widoczna była tylko ich niewielka część. Odwodnienia liniowe zakładają bowiem, że woda będzie wpadać do systemu przez cienką szczelinę w pokrywie montowanej na korytku. Takie konstrukcje sprawdzają się doskonale tam, gdzie konieczne jest zachowanie estetycznego wyglądu powierzchni. Mowa tu np. o chodnikach oraz wejściach do budynków.
Jakie korytka do systemów odwadniania warto wybrać?
Aby korytka do systemów odwadniania mogły odpowiednio pełnić swoją funkcję, konieczne jest ich dopasowanie do danego terenu. Znaczenie ma przede wszystkim nacisk, na jaki jest odporny konkretny model. Z tego powodu warto wybierać produkty trwałe, zgodne z obowiązującymi normami. Najlepiej korzystać z oferty polskich producentów, których wyroby muszą spełniać przepisy unijne.
Dobrym wyborem jest zakupienie korytek objętych gwarancją. Wówczas można mieć pewność, że będą one funkcjonować prawidłowo przez co najmniej kilka lat. Ma to znaczenie przede wszystkim w miejscach publicznych, w których uszkodzenie systemu mogłoby nieść za sobą poważne konsekwencje i duże koszty.