5/5 - (1 vote)

Kurs na terenowy wózek widłowy jest specjalistycznym szkoleniem przeznaczonym dla osób, które planują pracować z wózkami widłowymi w różnych warunkach terenowych. Obejmuje on zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty obsługi wózków widłowych. Ukończenie kursu znacznie zwiększa szanse na zdobycie atrakcyjnej pracy w branży budowlanej w Wielkiej Brytanii.

Terenowy wózek widłowy: co to jest?

Terenowy wózek widłowy to specjalistyczna wersja wózka widłowego zaprojektowana do pracy w trudnych warunkach terenowych, takich jak budowy, tereny leśne, rolnicze czy inne miejsca, gdzie standardowy wózek widłowy mógłby mieć trudności z poruszaniem się. Terenowe wózki widłowe często mają napęd na wszystkie koła (4×4) i są wyposażone w duże, pancerne opony lub gąsienice, które zapewniają lepszą przyczepność i stabilność na nierównym, błotnistym lub piaskowym podłożu. Terenowe wózki widłowe mają wyższy prześwit i większy udźwig niż ich przemysłowe odpowiedniki.

Zakres szkolenia na terenowy wózek widłowy

Kurs składa się z modułów obejmujących następujące obszary tematyczne:

  • przepisy prawne,
  • środki ochrony osobistej,
  • rodzaje i budowa wózków widłowych,
  • rodzaje napędów – elektryczne, spalinowe, gazowe,
  • specyfika mechanizmów zabezpieczających,
  • obowiązki przed, w trakcie i po pracy,
  • udźwig wózków widłowych,
  • wymiana butli LPG,
  • definicje: m.in. stateczności i momentu wywrotowego,
  • zasady prawidłowego użytkowania wózków.

Kurs na terenowy wózek widłowy: część praktyczna

Po wykładach odbywa się część praktyczna kursu, gdzie kursant uczy się sterowania pojazdem i podnoszenia ładunków, jazdy po torze wózkami widłowymi, wykonuje prace z zakresu obsługi wózków widłowych, wymienia butlę gazową, uczy się wymiany części i płynów. Po kursie uczestnik przystępuje do egzaminu, którego pozytywne zaliczenie wiąże się z uzyskaniem zaświadczenia o kwalifikacjach do wykonywania pracy z zakresu obsługi terenowych wózków widłowych​.

Kurs na terenowy wózek widłowy jest przydatny dla osób, które pracują lub planują pracować w sektorach wymagających obsługi ciężkich ładunków w trudnych warunkach. Szkolenie przygotowuje do stosowania bezpiecznych metod obsługi terenowych wózków widłowych, co jest niezbędne do zapobiegania wypadkom i urazom w miejscu pracy. Uczestnicy uczą się, jak prawidłowo obsługiwać wózki widłowe w różnych warunkach terenowych, minimalizując ryzyko wypadków i zwiększając efektywność działań w pracy. Kwalifikacje operatora wózka terenowego zwiększają atrakcyjność osoby na rynku pracy, pozwalając jej na wynegocjowanie dobrych warunków finansowych. Zadzwoń do naszych specjalistów w Empire Training Services i dowiedz się więcej!