Lokalizacja wycieków wody w mieszkaniu jest kluczowym zadaniem w przypadku podejrzenia nieszczelności. Nawet najmniejszy wyciek może prowadzić do poważnych problemów, takich jak uszkodzenia strukturalne budynku w postaci zniszczenia tynku, posadzek, wykwitów pleśni, a długotrwałą konsekwencją działania wilgoci oraz unoszących się w pomieszczeniach mieszkalnych zarodników nawet problemy zdrowotne. Dlatego szybkie wykrycie i naprawa wycieku jest niezwykle ważna.
Jak zlokalizować wyciek wody?
Samodzielna lokalizacja wycieków wody jest niezwykle trudna. Warto pamiętać, że mokra plama na suficie czy ścianie, to nie źródło problemu. Miejsce nieszczelności może znajdować się daleko od miejsca, w którym woda pokazała się w postaci nacieku. Samodzielne poszukiwania lub poszukiwania wody przez nieprzeszkoloną osobę mogą zakończyć się całkowicie niepotrzebnymi zniszczeniami materiałów budowlanych i dokonaniem licznych, zbędnych odkrywek. Specjaliści, którzy zajmują się lokalizacją wycieków, dysponują różnorodnymi narzędziami, technikami i wiedzą nabytą w trakcie zleceń, aby zlokalizować nawet najbardziej skryte wycieki.
Jakie metody lokalizacji wycieków wody są najpopularniejsze?
Metod lokalizacji wycieków wody jest wiele. Każda z nich ma inną zasadę działania i jest wykorzystywana w różnych sytuacjach. Dlatego jedną z pierwszych czynności jest zebranie dokładnego wywiadu. Pozwala on na wytypowanie pierwszych podejrzanych miejsc. Jedną z popularnych metod jest wykorzystanie płynu UV. Jest to substancja fluorescencyjna, którą dodaje się do wody. Następnie za pomocą specjalnej lampy UV można łatwo zlokalizować wyciek, ponieważ substancja fluorescencyjna świeci w ciemności. Zaletą płynu UV jest możliwość zlokalizowania nawet niewielkiego wycieku. Płyn UV warto szczególnie wykorzystać w sytuacji nieszczelności w obrębie brodzika, wanny i silikonowych elementów wokół nich. Kolejną metodą jest geofon. Jest to urządzenie, które pozwala na nasłuchiwanie dźwięków generowanych przez wodę przepływającą przez rury. Dzięki geofonowi specjaliści są w stanie dokładnie określić lokalizację wycieku, nawet jeśli znajduje się on w głęboko zakopanej rurze. Geofon jest również urządzeniem wykorzystywanym w sytuacji podejrzenia nieszczelności w instalacji znajdującej się na zewnątrz budynku. Ostatnią z popularnych metod jest próba ciśnieniowa. Polega ona na podniesieniu ciśnienia w systemie wodnym i obserwacji, czy pojawiają się jego spadki. Ta metoda pozwala na precyzyjne zlokalizowanie nieszczelności i szybką interwencję.
Co zrobić po zlokalizowaniu wycieku?
Po zlokalizowaniu wycieku może okazać się, że konieczne jest wykonanie osuszania po zalaniu, w tym osuszania podposadzkowego. Jest to proces usuwania wilgoci ze zlokalizowanych głęboko pod podłogą struktur budynku, który może być niezbędny, aby zapobiec poważniejszym uszkodzeniom, takim jak korozja metalowych elementów konstrukcyjnych, zniszczenie wierzchnich warstw podłogi czy rozwój pleśni. Osuszanie podposadzkowe jest wykonywane za pomocą specjalnych osuszaczy, które w początkowej fazie wyciągają nadmiar wody spod podłogi, aby następnie usunąć wilgoć z powietrza i materiałów budowlanych. Cały proces ma na celu przyspieszenie suszenia i pozwala na szybką naprawę szkód.
Prawidłowa lokalizacja wycieków wody to klucz do zabezpieczenia mienia i zdrowia mieszkańców przed katastrofalnym działaniem samej wody, jak i wilgoci. Zatrudnienie do lokalizacji, a następnie osuszania, profesjonalnej firmy takiej jak Osusz.pl, to gwarancja powodzenia całego procesu. Warto pamiętać, że skuteczne zlokalizowanie nieszczelności to również jak najmniejsza ilość strat w mieniu, w trakcie dokonywania odkrywek, a jeśli sam wyciek był rozległy, to niezbędne może okazać się osuszanie po zalaniu.