Są zawody i prace, przy których wymagana jest odzież ochronna, a jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i ochrona nie tylko ich zdrowia, ale i niekiedy życia. Odzież taka musi spełniać rygorystyczne normy nie tylko polskie, ale też europejskie. Wśród odzieży ochronnej znajdują się spodnie antyprzecięciowe, rękawice spawalnicze czy buty dla spawaczy.
Czym charakteryzuje się odzież ochronna według przepisów BHP?
Nie ma jednoznacznie określonej definicji odzieży ochronnej w przepisach, ale czynnikiem decydującym o wyborze takiej odzieży jest ryzyko zawodowe związane z prawdopodobieństwem wystąpienia niebezpiecznego dla zdrowia lub życia zdarzenia. Właściciel zakładu na podstawie ustaleń związanych z wyznaczeniem ryzyka zawodowego podejmuje decyzję o wyborze odzieży, a więc decyduje, czy na danym stanowisku będą konieczne spodnie do pracy ze szkłem, rękawice czy specjalne buty. Odzież ochronna musi spełniać wymogi BHP, a jej zadaniem jest ochrona przed kontaktem pracownika z oparami, gazami, ostrymi przedmiotami, ogniem, elektrycznością czy wysokimi lub niskimi temperaturami.
Kiedy powinno się stosować spodnie ochronne i inną odzież ochronną?
Odzież ochronna musi być stosowana w zakładach, w których występuje ryzyko utraty zdrowia lub życia pracowników. Każdy z produktów musi spełniać rygorystyczne normy, uwzględniając ich przeznaczenie. Normy warunkują technologię szycia takiej odzieży i wpływają na właściwości użytkowe. Każda z części odzieży musi być dobrana do intensywności wykonywanych zadań oraz dynamiki ruchowej. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale też i wygoda, dzięki której pracownik ma zapewnioną swobodę ruchu. Spodnie antyprzecięciowe stosuje się w zawodzie pilarza, a rękawice w pracach spawalniczych. Odzież powinna posiadać dokumentację techniczną oraz deklarację zgodności.
Jakie wyróżnia się kategorie odzieży ochronnej?
Odzież ochronna jest podzielona na trzy kategorie, z czego pierwsza zabezpiecza przed niewielkim zagrożeniem. Kategoria druga chroni przed konkretnym ryzykiem, które nie jest zagrożeniem dla życia, a jednocześnie nie prowadzi do trwałego uszczerbku zdrowotnego. W tej kategorii znajdują się spodnie antyprzecięciowe, rękawice dla spawaczy czy odzież dla osób, które mają styczność z chemikaliami. Trzecią kategorią jest specjalistyczna odzież, której zadaniem jest ochrona zdrowia i życia. Ta kategoria obejmuje profesjonalne ubrania, które chronią między innymi przed promieniowaniem jonizującym czy temperaturą przekraczającą 100 stopni.