Sprawdzone sposoby na uszczelnianie okien plastikowych / PRO-EXPERT
 

Sprawdzone sposoby na uszczelnianie okien plastikowych

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, nieszczelne okna powodują utratę nawet do 30% ciepła. Niestety, braki w szczelności stolarki okiennej powodują bardziej intensywną prace systemu grzewczego w naszym domu czy mieszkaniu, a co za tym idzie, wzrastają rachunki za ogrzewanie. Są dwa rozwiązania tego problemu. Pierwszym z nich jest wymiana nieszczelnych okien na nową, szczelna stolarkę okienną. Jeśli natomiast przynajmniej na razie nie decydują się Państwo na ten krok, to warto zadbać o szczelność naszych okien stosując odpowiednie systemy zabezpieczające przed dostawaniem się zimnego powietrza z zewnątrz. Kilka, wybranych sposobów poniżej.

Zacznijmy od uszczelek


Najprostszym i stosunkowo najtańszym sposobem na uszczelnienie naszych okien (mówimy o nieszczelności na styku ramy i ościeżnicy) jest zastosowanie specjalnych uszczelek wykonanych z pianki poliuretanowej. Sami, bez doświadczenia w wykonywaniu prac remontowo-budowlanych, możemy stać się bohaterem w swoim domu i zadbać o szczelność stolarki okiennej. Wystarczy przykleić uszczelni na oczyszczoną z brudu i tłuszczu ościeżnicę. Wszystko gotowe. Przez kolejne kilka sezonów uszczelki będą nas chronić przed przenikaniem zimna. Zanim jednak zaczniemy wykonywać jakiekolwiek prace związane z montowaniem uszczelek, warto zapoznać się z karta gwarancyjną okna, aby zakupić uszczelni o odpowiednim rozmiarze. Pamiętajmy jeszcze o jednym. Uszczelkę należy zamontować w taki sposób aby nie utrudniała nam ona korzystania z okna, tzn. żeby nie blokowała zamykania czy otwierania skrzydła okiennego.

Taśmy uszczelniające czy silikon?


I to właśnie jest pytanie, które zadaje sobie pewnie wielu z nas. Taśmy uszczelniające są jedną z profesjonalnych metod uszczelniania okien. Aby odpowiednio dobrać materiał uszczelniający i przeprowadzić cały montaż należy zdać się na wiedzę i doświadczenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny ciepłego montażu. Tylko odpowiedni montaż taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych zapewni nam wyeliminowanie mostków termicznych. Zastosowanie tego typu uszczelnienia naszej stolarki okiennej wiąże się z demontażem okna.

Jeśli zauważymy drobne nieszczelności naszych okien możemy spróbować usunąć je za pomocą silikonu. Zanim zaczniemy wykonywać jakiekolwiek czynności najpierw należy zapoznać się ze specyfikacją silikonu, czy nadaje się on do kontaktu z elementami plastikowymi (PCV/PVC). Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie silikonu neutralnego, który można wykorzystywać nie tylko do PCV ale także betonów czy tynków. Ogromną zaletą tego typu uszczelniacza jest odporność na wilgoć, promieniowanie UV cz zmiany temperatur, z tego względu silikon może być stosowany nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Silikonem można uzupełniać szczeliny między ramą okna a murem, a także nieszczelności pod parapetem. Tak jak w przypadku montażu uszczelek, zanim przystąpimy do pracy z silikonem, powierzchnie, na które planujemy nałożyć uszczelniacz, należy uprzednio oczyścić i odtłuścić. Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczyć ramę okna taśmą malarską. Aplikacja silikonu jest prosta i nie wymaga wiedzy specjalistycznej.

A może jednak wymiana okien na nowe?


Jak widać okna można zabezpieczać na wiele sposobów. Jedne z nich możemy wykonac sami, w przypadku innych należy zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów. Najważniejsze, aby zadbać o nasze domy czy mieszkania, żeby zimne powietrze nie dostawało się do środka.
Natomiast jeśli zdecydują się Państwo na zakup nowej stolarki okiennej to serdecznie zapraszamy do naszych Salonów Drzwi i podłóg Vox w Rzeszowie ul. Armii krajowej 4a lok. 25 i Jarosławiu ul. Tarnowskiego 20a. Nasi specjaliści w dziedzinie stolarki okiennej przedstawią pełną ofertę, wytłumaczą wszelkie wątpliwości i zamówią okna dostosowane do Państwa potrzeb.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

 Firma Godna zaufania 2015 rekomendowany salon 2018 gepard Firma Godna zaufania 2018 rekomendowany salon