5/5 - (1 vote)

Ukorzeniacze to specjalistyczne środki, które można znaleźć między innymi w sklepach ogrodniczych. Wykorzystuje się je do tego, aby przyspieszyć pracę ogrodników i ułatwić im proces rozmnażania roślin. Preparaty te są nieocenione, gdy istnieje potrzeba do szybkiego i efektywnego przygotowywania nowych sadzonek. Jak więc działają te substancje i jak należy je stosować? Podpowiadamy.

Jak działa ukorzeniacz?

Ukorzeniacze to specjalistyczne preparaty, których głównym działaniem jest wsparcie rośliny w procesie ukorzeniania w glebie. W jego składzie znajdują się specjalne składniki, które naturalnie regulują wzrost i rozwój. Takie produkty stosuje się zwłaszcza w przypadku roślin, które mają istotne trudności w ukorzenianiu się w naturalnych warunkach.

Warto wiedzieć, że specjalistyczne ukorzeniacze są doskonałą alternatywą dla domowych sposobów, takich jak stosowanie wody z miodem na korzenie. Miód słynie ze swoich właściwości antybakteryjnych, chroni więc roślinę przed rozwojem infekcji. W składzie dedykowanych środków można znaleźć wiele składników o podobnym działaniu, ale znacznie skuteczniejszych, między innymi środki grzybobójcze, a także witaminy i mikroelementy.

Jakie jest praktyczne zastosowanie ukorzeniaczy?

Po ukorzeniacze sięga się zazwyczaj w momencie rozmnażania roślin przez sadzonki. Takie preparaty zmniejszają szansę na jej obumarcie, a przy tym stymulują jej zdrowy wzrost.

Na rynku można znaleźć kilka typów ukorzeniaczy. Każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju roślin. Typ A wykorzystuje się głównie przy sadzonkach zielnych, np. różach lub hortensjach. Po typ B sięga się w przypadku roślin balkonowych i różnego rodzaju kwiatów hodowanych w domu. Ukorzeniacz AB to środek, który wykorzystuje się tylko i wyłącznie przy trudno ukorzeniających się drzewach i krzewach. Na półkach sklepowych można znaleźć także typ B2, który jest uniwersalnym produktem o słabszym działaniu.

Przed zastosowaniem ukorzeniacza, należy odpowiednio przygotować wybraną sadzonkę, postępując według zaleceń producenta. Zazwyczaj polega to na zanurzeniu jej przez chwilę w preparacie. Następnie taką sadzonkę umieszcza się w odpowiednio przygotowanym podłożu. Musi być one odpowiednio nawilżone. Zbyt duża ilość wody może przyczynić się do gnicia korzeni, więc częstotliwość intensywnego podlewania warto na samym początku nieco ograniczyć.

Przeczytaj także:  Tunel z poliwęglanu – poznaj zalety

Wyjątkowo osłabione rośliny lub te o specyficznych wymaganiach, powinny być dodatkowo zabezpieczone. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie dla nich odpowiedniego mikroklimatu poprzez przykrycie niewielką folią.