Oświetlenie do nowoczesnych wnętrz – na co postawić?

0
50
5/5 - (1 vote)

Oświetlenie w nowoczesnym domu lub mieszkaniu nie jest już jedynie funkcjonalnym dodatkiem, ale coraz częściej istotnym elementem zwiększającym estetykę przestrzeni. Głównym nurtem w aranżacji pomieszczeń jest minimalizm. Jak więc efektywnie połączyć go z technologicznymi innowacjami oświetleniowymi? Na co warto postawić, aby stworzyć przyjemną i funkcjonalnie doświetloną przestrzeń? Podpowiadamy.

Diody LED

Ogromną popularnością w nowoczesnych wnętrzach cieszą się diody LED. Wyróżniają się energooszczędnością oraz długowiecznością. Wiele nowoczesnych systemów LED można zintegrować ze zdalnym sterowaniem, np. z użyciem smartfona lub bezpośrednio ze Smart Home. Oprócz automatyzacji włączania diod istnieje także możliwość sterowania ich barwą oraz intensywnością podświetlenia. Mogą one także automatycznie zmieniać kolorystykę w zależności od pory dnia lub potrzeb użytkownika.

Oświetlenie szynowe

W nowoczesnych wnętrzach coraz większym zainteresowaniem cieszy się oświetlenie szynowe. Systemy te początkowo występowały głównie w dużych przestrzeniach komercyjnych. Obecnie jednak coraz więcej osób adaptuje je do pomieszczeń prywatnych. Są to specjalne szyny, które montuje się bezpośrednio na suficie lub na ścianie. Ich ogromną zaletą jest łatwy sposób regulacji kierunku światła. Efekt ten można wykorzystać między innymi do eksponowania istotnych elementów wnętrza lub podkreślania detali wyjątkowych elementów architektonicznych.

Warto także zauważyć, że lampy wykorzystywane jako elementy oświetlenia szynowego wyróżniają się eleganckim wyglądem. Tym samym idealnie wpasowują się w wiele nowoczesnych trendów urządzania wnętrz, między innymi w styl industrialny. Dodatkową zaletą tego rozwiązania są możliwości automatyzacji oraz tworzenia scenariuszy oświetleniowych. Dlatego nawet w przypadku przebudowy scenerii i kompletnej zmiany aranżacji, nie ma konieczności dokonywania istotnych zmian w samym systemie oświetlenia szynowego.

Oświetlenie punktowe do małych przestrzeni

W małych, nowoczesnych wnętrzach, stworzenie odpowiedniej atmosfery może być nie lada wyzwaniem. Dlatego kluczowa jest odpowiednia optymalizacja i wykorzystanie stref, które można swobodnie przeznaczyć na niewielkich rozmiarów lampy i inne elementy oświetleniowe. Mowa tutaj o głównie o wiszących kloszach, lampach stołowych oraz o montażu oświetlenia pod szafkami i innymi meblami. Elementy te zapewniają światło punktowe, a więc można je skierować na wybrane obszary pomieszczenia. Dzięki temu łatwo stworzyć funkcjonalne obszary, bez konieczności oświetlenia całego wnętrza.

Przeczytaj także:  Mieszadła do zapraw – przewodnik