Gaz LPG wciąż wielu osobom kojarzy się z alternatywnym paliwem zasilającym samochody czy butlami do zasilania kuchenek gazowych. Jenak coraz częściej gaz LPG staje się docenianym źródłem energii służącym do ekologicznego ogrzewania domów, szczególnie tych, które oddalone są od przyłącza gazu ziemnego. Dlaczego warto zainwestować właśnie w ten rodzaj ogrzewania? Powodów jest wiele.
Poza sezonem gaz LPG kupisz taniej
Zacznijmy od ważnego czynnika – czyli ceny. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że cena gazu LPG jest zdecydowanie bardziej stabilna od cen innych paliw, takich jak olej opałowy czy węgiel. Jako, że gaz LPG jest bezpiecznie przechowywany w pojemnych przydomowych zbiornikach, to tak naprawdę gaz ten kupuje się raz do roku i to w okresie, kiedy jest on tańszy. Kiedy opłaca się kupić gaz LPG? Oczywiście poza sezonem grzewczym, bo wtedy jego ceny są niższe.
Niskie koszty instalacji grzewczej
Drugim powodem dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie gazem płynnym są niskie koszty takiej instalacji grzewczej. W przypadku instalacji dla domu nie są wymagane żadne zgody czy pozwolenia. Zbiorniki na gaz dostępne są w korzystnych cenach. Można też kupić zbiornik używany, co dodatkowo obniży koszty inwestycji. Nowoczesne kotły grzewcze są łatwe w montażu i nie wymagają skomplikowanych prac budowlanych.
Wydajny i ekologiczny, jak żaden inny gaz
Jednym z największych atutów gazu LPG jest jego wysoka wartość kaloryczna, co przekłada się na dużą wydajność tego paliwa. Przy zastosowaniu nowoczesnego kotła na gaz płynny, którego zadaniem będzie maksymalizowanie wydajności spalania, ogrzewanie domu gazem LPG będzie przynosiło spore oszczędności.
Gazy propan i butan, które tworzą LPG są gazami ekologicznymi. Podczas spalania nie wydzielają dymu, ani sadzy. W porównaniu do węgla czy oleju opałowego, gaz płynny wytwarza mniejsze ilości dwutlenku węgla. Wybierając gaz LPG, stawiasz na gaz przyjazny dla środowiska i przyczyniasz się do redukcji emisji zanieczyszczeń.
Bezobsługowe ogrzewanie gazem LPG
Nie bez powodu o instalacjach grzewczych zasilanych gazem płynnym mówi się, że są bezobsługowe. Gaz przechowywany jest w zbiornikach i tankowany zazwyczaj raz do roku. Instalacja grzewcza samodzielnie pobiera właściwą ilość gazu bez konieczności „dosypywania do pieca”. Faktem jest też, że nowoczesne kotły grzewcze wyposażone są w zaawansowane systemy sterowania. Oznacza to tyle, że umożliwiają one precyzyjną regulację temperatury w pomieszczeniach, czasem w pełni zautomatyzowaną.
Podsumowanie
Jak widzimy ogrzewanie domu gazem LPG to rozwiązanie, które może okazać się bardzo korzystne finansowo. Cechuje je efektywność energetyczna, niskie koszty eksploatacyjne, komfort użytkowania i troska o środowisko naturalne. Inwestycja w system grzewczy zasilany gazem LPG to także krok w stronę niezależności energetycznej. Jeśli zatem posiadamy dom oddalony od sieci gazu ziemnego, warto się zainteresować ogrzewaniem opartym na gazie LPG.