Fotowoltaika w firmie to obniżenie kosztów energii i tym samym kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, a także zbudowanie pozytywnego wizerunku firmy jako dbającej o środowisko. Jak założyć fotowoltaikę i kiedy będzie najbardziej opłacalna?
Instalacja fotowoltaiczna dla firm krok po kroku
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej warto nawiązać współpracę z firmą specjalizującą się w fotowoltaice. Konieczne będzie wykonanie audytu, aby sprawdzić czy panele mogą być zainstalowane, a następnie dobranie najlepszego rozwiązania technicznego i odpowiednia wycena instalacji. Przede wszystkim obiekt musi zostać sprawdzony pod względem technicznym, w sytuacji, gdy fotowoltaiki nie będzie można umieścić na dachu, można rozważyć jej instalacje np. w ogrodzie. Aby instalacja fotowoltaiczna produkowała wystarczającą ilość energii musi być ona umieszczona w miejscu jak najbardziej nasłonecznionym, bez obszarów zacienionych i zasłoniętych np. przez drzewa. Zakładając fotowoltaikę trzeba też podjąć decyzję co do sposobu jej finansowania. Można zdecydować się na kredyt, leasing bądź ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki. Ostatni etap to montaż paneli, sprawdzenie instalacji i przyłączenie do sieci, a potem uruchomienie systemu fotowoltaiki. Należy też pamiętać o tym, że podłączenie instalacji do sieci elektroenergetycznej musi zostać zgłoszone, a licznik energii elektrycznej wymieniony na dwukierunkowy. W przypadku instalacji o mocy do 150 kW nie jest wymagane pozwolenie na budowę.
Kiedy fotowoltaika będzie najbardziej opłacalna?
Nadwyżki energii wyprodukowane przez fotowoltaikę są najczęściej sprzedawane do sieci. W przypadku firm bardziej będzie się jednak opłacać tzw. autokonsumpcja czyli bieżące zużycie energii tylko na swoje potrzeby. Warto w tym celu zainwestować w magazyn energii do zbierania nadwyżek energii elektrycznej, które można później wykorzystać np. w zimie, kiedy produkcja energii jest mniejsza lub w sytuacji większego zapotrzebowania firmy na energię. Do większej autokonsumpcji przyczyni się też zmiana systemu ogrzewania na elektryczne czy odpowiednio zaplanowana praca urządzeń, tak aby urządzenia energochłonne pracowały w czasie najwyższej produkcji energii elektrycznej. Warto też być świadomym korzyści podatkowych wynikających z montażu fotowoltaiki. Podatek VAT w wysokości 23% za montaż instalacji fotowoltaicznej w firmie można w całości odliczyć. Dodatkowo fotowoltaika dla firmy jest kosztem, który można amortyzować.