Proces, jakim jest wywóz śmieci, przyczynia się do prawidłowej utylizacji odpadów pobudowlanych. Warto pamiętać, że przebiega on całkowicie inaczej, niż recykling śmieci komunalnych. Wynika to z faktu, że odpady budowlane zawierają często różne elementy niebezpieczne, które początkowo trzeba poddać neutralizacji. Jak pozbyć się gruzu w wygodny i zgodny z przepisami sposób? Podpowiadamy!
Na czym polega utylizacja gruzu?
Utylizacja odpadów powstających w trakcie remontu, to sposób na ponowne wykorzystanie odpadów budowlanych jako surowców wtórnych. Proces ten można rozumieć jako gospodarkę tym rodzajem odpadów. Początkowo oznacza to poprawną selekcję odpadów, które można potem wtórnie zastosować. Następnie reszta zalegających pozostałości zostaje wywieziona na legalne wysypisko z zabezpieczeniami przed negatywnymi skutkami działania odpadów na środowisko naturalne. W poprawnej utylizacji śmieci pomagają kontenery na gruz. Szczecin jest miastem, w którym dostępnych jest wiele rodzajów takich pojemników – zarówno pod względem kształtu, jak i wielkości.
W jaki sposób przygotować odpady budowlane do utylizacji?
Odpowiednie przygotowanie odpadów do utylizacji to ważny proces, który poprzedza wywóz śmieci. Wieliczka jest miastem, w którym wiele osób nie wie, co zrobić ze starymi kafelkami, szkłem czy skutymi cegłami pozostałymi po remoncie. Jedynym dozwolonym przez prawo sposobem na ich składowanie, jest wynajem kontenerów na odpady. Nie ma możliwości, aby umieścić śmieci po remoncie w pojemnikach na odpady komunalne.
Nie tylko jest to niedozwolone przez prawo, ale negatywnie oddziałuje na środowisko naturalne. Dobrym przykładem będą np. stare tapety. Wkładając je do pojemnika na papier, umieszcza się tam również resztki lakierów czy kleju i innych chemikaliów, które nie powinny się w takim koszu znajdować. Właśnie dlatego kontenery na gruz dostępne są w różnych pojemnościach. W efekcie użytkownik może wybrać taki, który będzie odpowiadać jego potrzebom oraz dopasuje go do rodzaju składowanych odpadów. W pojemniku zmieści się zarówno beton, tynk, drewno, jak i papierowe opakowania.
Co powstaje z gruzu oddanego do recyklingu?
Dzięki fachowo wykonanemu procesowi, jakim jest wywóz odpadów, którego celem jest późniejsze oddanie gruzu do recyklingu, można odzyskać wiele cennych dla branży budownictwa surowców – np. kruszywo. Dzięki recyklingowi można ponownie wykorzystać tony cegieł i betonu. Pozyskiwany jest z nich drobno- lub gruboziarnisty sypki materiał, co ogranicza eksploatację zasobów naturalnych.
Zamawiając kontenery na odpady budowlane, można zyskać pewność, że w sytuacji zapełnienia pojemnika firma przetransportuje je do miejsca, w którym zostaną poddane selekcji. Gdy odpady znajdą się już na miejscu, kontener zostanie rozładowywany, a odpady trafiają do sortowni. To właśnie w tym miejscu dzieli się go pod względem surowca, jaki można odzyskać. Końcowy etap to poddanie odpadów obróbce przez specjalne kruszarki i maszyny.
Sprawny i profesjonalny wywóz odpadów oferowany np. przez firmę Śmieci.eu na terenie Wieliczki i Szczecina, pozwala przyczynić się do bezpiecznej utylizacji. Fachowcy dysponują niezbędnymi pozwoleniami na przeprowadzenie prac tego rodzaju.