5/5 - (2 votes)

Kontenery to konstrukcje, które znajdują wiele zastosowań. Dzięki nim można stworzyć tymczasowy hotel, mobilne biuro czy zaplecze sanitarne dla pracowników budowy lub uczestników imprezy w plenerze. W tym celu wykorzystuje się m.in. kontenery socjalne – niezależnie od okoliczności mogą znacząco poprawić komfort pracy, ale także wypoczynku osób korzystających z takich obiektów. Oto kilka wskazówek dotyczących ich aranżacji.

Jaką funkcję pełni kontener socjalny?

Pod pojęciem kontenera socjalnego może kryć się zarówno mobilne biuro z zapleczem sanitarnym, jak i tymczasowy hotel. Kontener socjalny może również pełnić funkcję typowej tymczasowej łazienki i toalety – wszystko zależy od potrzeb docelowych użytkowników konstrukcji. Od jej przeznaczenia będzie również zależeć wystrój i aranżacja wnętrza.

Gdzie sprawdzają się kontenery socjalne?

Kontener socjalny to powszechny widok w okolicy placów budowy. Ta konstrukcja pozwoli stworzyć wygodną przestrzeń odpoczynku i regeneracji dla pracowników zatrudnionych przy inwestycji. Z takich obiektów korzysta się także w przemyśle filmowym. Kontener socjalny może posłużyć za prywatną przestrzeń dla aktorów i członków ekipy realizatorskiej.

Innym pomysłem na wykorzystanie kontenerów tego typu jest sport. W kontenerze urządzisz szatnię dla zawodników i zlokalizujesz ją w pobliżu boiska. O planowanym zastosowaniu obiektu warto od razu opowiedzieć dostawcy. Przykładowo wynajmując kontener socjalny w G-CON, możesz przy okazji liczyć na fachowe doradztwo w kwestii doboru konstrukcji, układu wnętrza czy metrażu.

Jak wybrać kontener socjalny?

Kontener socjalny powinien być nie tylko wygodny, ale i funkcjonalny i trwały. Zanim zdecydujesz się na zakup lub wynajem obiektu, zastanów się, czy będzie użytkowany wyłącznie w sezonie, czy przez cały rok. W tym ostatnim przypadku weź pod uwagę materiał, z którego został wyprodukowany oraz system klimatyzacji czy ogrzewania – będą niezbędne w zależności od pory roku. Taki kompleksowy kontener socjalny będzie spełniał swoją funkcję niezależnie od warunków pogodowych.

Późniejsze wyposażenie kontenera będzie wpływało na jego wygodę, zadowolenie użytkowników, ale także cenę. Już podczas pierwszej rozmowy z dostawcą obiektu warto zapytać o możliwość konfiguracji kontenera zgodnie ze swoimi potrzebami. W ten sposób będzie można także regulować ostateczny koszt usługi i dostosować się do swojego budżetu.

Wygodny kontener socjalny, czyli jaki?

Niezależnie od tego, czy kontener socjalny posłuży jako szatnia, hotel, magazyn czy zaplecze sanitarne – liczą się standard jego wykończenia i podstawowe wyposażenie. Poszczególne obiekty mogą różnić się metrażem czy układem pomieszczeń, ale na liście obowiązkowych punktów znajdują się:

  • izolacja termiczna,
  • instalacja grzewcza,
  • otwory okienne,
  • aneks kuchenny,
  • instalacja wodna,
  • łazienka i toaleta,
  • podłoga wykonana w postaci parkietu lub paneli.

Aby kontener socjalny był funkcjonalny, pomyśl o meblach i sprzęcie, z którego najpewniej będą korzystać użytkownicy obiektu.

Urządzając kontener o przeznaczeniu socjalnym, zadbaj o wygodne łóżka, sofę lub kanapę, stoły i krzesła. Jeśli jest taka potrzeba, wyposaż go również w biurka z ergonomicznymi krzesłami biurowymi, aby zapewnić pracownikom maksymalny komfort przed ekranem.

Aneks kuchenny, nawet niewielkich rozmiarów, także powinien być funkcjonalny, aby mogło z niego skorzystać kilka osób jednocześnie. W niezbędniku wyposażenia powinna znaleźć się lodówka, szafki kuchenne, miejsce do podgrzania posiłku (płyta grzewcza lub kuchenka mikrofalowa). Szafki i półki pozwolą przechowywać naczynia i żywność bez wrażenia chaosu i bałaganu.

Funkcjonalność kontenera socjalnego może iść w parze z estetyką. Elementy dekoracyjne na ścianach czy zielone rośliny doniczkowe sprawią, że wypoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy, a regeneracja sił efektywniejsza.