4/5 - (1 vote)

Systemy nawadniające do ogrodu mają wiele zalet. Przede wszystkim pomagają oszczędnie gospodarować wodą, a w dalszej kolejności wyręczają człowieka z tego, niekiedy codziennego a zawsze praco- i czasochłonnego obowiązku oraz równomiernie nawadniają każdy zakątek ogrodu nie pomijając żadnej rośliny. Rodzajów systemów jest kilka, zatem warto przyjrzeć się wadom i zaletom najpopularniejszych rozwiązań, by wybrać najlepsze dla swojego ogrodu.

Zraszacze

System nawadniający ze zraszaczami to system, który dostarcza wodę roślinom cyklicznie, okresowo. System składa się z połączonych złączkami rur LDPE zakończonych zraszaczami. W zależności od rodzaju systemu zraszacze są wynurzalne (cały układ znajduje się pod powierzchnią ziemi), naziemne (mobilne) lub podwieszane. Podczas wyboru tego rozwiązania istotną kwestią jest, by woda była równomiernie rozprowadzana na całym nawadnianym obszarze, by strumień o delikatnej i drobnej kropli trafił wszędzie tam, gdzie jest potrzebny, zatem ważny jest dobór ilości i rodzaju zraszaczy. System nawadniania ze zraszaczami bardzo dobrze sprawdza się tam, gdzie trzeba podlać duże powierzchnie, a więc pola, trawniki, szklarnie, kwietniki.

Nawadnianie kropelkowe

To system złożony z polietylenowych rur, w których zatopione są kroplowniki oddalone od siebie w określonej odległości (od 10 cm do 1 m). Odcinki rur połączone są ze sobą złączkami, a stabilność systemu gwarantują specjalne szpilki. Nawadnianie kropelkowe dostarcza wodę w sposób ciągły i bezpośrednio do gruntu oraz do strefy korzeniowej, co sprawia, że nie robią się żadne kałuże, nie powstają warunki idealne dla rozwoju grzybów, pleśni itp., straty wody są minimalne. Tego typ nawadniania doskonale sprawdza się w ogrodach, gdzie rośliny rosną w rzędzie, w szklarniach, w tunelach, a nawet na tarasach i balkonach.

Które z rozwiązań jest lepsze?

Trudno w tym miejscu orzec to w sposób jednoznaczny – oba rozwiązania zasługują na uwagę, ponieważ są wydajne, skuteczne i pomagają rozsądnie gospodarować wodą. Nawadnianie kropelkowe pozostaje ciągle mniej znanym sposobem podlewania ogrodu, lecz uniwersalizm zastosowania sprawi, że w niedalekiej przyszłości sytuacja ta ulegnie zmianie. Oba systemy można zautomatyzować, co zwiększa ich funkcjonalność. Wszystko jedno, który z systemów  ostatecznie znajdzie się w naszym ogrodzie (porady warto zasięgnąć u specjalistów w tym zakresie, a także zlecić im montaż systemu) – nawadnianie ogrodów warszawa już nie będzie zajmowało cennego czasu i nie będzie oznaczało wysokich rachunków.