Podkaszarka elektryczna czy spalinowa – którą wybrać?

0
42
5/5 - (1 vote)

Pielęgnacja ogrodu to zadanie wymagające odpowiednich narzędzi, które pozwolą utrzymać zieleń w nienagannym stanie. Jednym z takich niezbędnych urządzeń jest z pewnością podkaszarka. Ta umożliwia precyzyjne przycinanie trawy w trudno dostępnych miejscach. Wybór odpowiedniego modelu może jednak stanowić wyzwanie. Co zatem wybrać? Lepiej sprawdzi się podkaszarka elektryczna czy spalinowa? Zobacz poradnik i znajdź najlepsze dla siebie rozwiązanie!

Podkaszarki elektryczne – czym się cechują?

Na początek zajmiemy się podkaszarkami elektrycznymi. Wskażemy ich zalety i wady, a także podpowiemy, kiedy sprawdzą się najlepiej. Następnie przejdziemy do modeli spalinowych, które czekają na Ciebie m.in. na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosy-i-podkaszarki.

Zalety i wady

Podkaszarki elektryczne cieszą się dość dużą popularnością – szczególnie wśród amatorów ogrodnictwa. Z jakich powodów? Przede wszystkim dlatego, że są cichymi urządzeniami. Generują znacznie mniej hałasu niż modele spalinowe. Będą idealne, gdy wokół Ciebie mieszka wielu sąsiadów, którym po prostu nie chcesz przeszkadzać.

Ze względu na brak rozbudowanego silnika czy zbiornika na paliwo, podkaszarki elektryczne są też bardzo lekkie. Mogą ważyć nawet jedynie 3 kg! Tym samym będzie Ci łatwiej manewrować takim sprzętem i z pewnością nie poczujesz zbyt dużego zmęczenia w trakcie pracy. Warto również wspomnieć, że takie modele są proste w obsłudze – poradzi sobie z nimi każdy.

Co ważne, podkaszarki elektryczne są bardziej przyjazne dla środowiska niż te spalinowe. Nie emitują szkodliwych substancji, które mogłyby zanieczyścić otoczenie. I na koniec – urządzenia elektryczne są najczęściej tanie, a do tego gwarantują niższe koszty eksploatacji. 

Nie oznacza to jednak, że podkaszarki elektryczne są pozbawione wad. Zastanawiając się nad ich zakupem, pamiętaj, że takie modele:

  • mają ograniczony zasięg – wymagają w końcu stałego dostępu do prądu,
  • cechują się niższą mocą – sprzęt elektryczny zawsze będzie nieco słabszy i mniej wydajny niż ten spalinowy,
  • wymagają dużej uwagi podczas pracy – musisz uważać, aby np. nie uszkodzić kabla zasilającego. 

Zastosowanie

Kiedy warto zatem sięgnąć po podkaszarkę elektryczną? Głównie wtedy, gdy masz mały lub średni ogród z dobrym dostępem do źródła zasilania bądź gdy w grę wchodzi ogródek przy mieszkaniu w bloku. Lekka i zgrabna podkaszarka będzie jednak dobra także do sporadycznych prac oraz wtedy, gdy zależy Ci na wysokiej precyzji. Takim urządzeniem bez problemu przytniesz trawę wokół rabat kwiatowych, chodników, drzew i innych przeszkód.

A jak to jest w przypadku podkaszarek spalinowych?

Podkaszarki elektryczne mają więc zarówno szereg zalet, jak i pewne wady. A jak to jest przy modelach spalinowych?

Zalety i wady

Podkaszarki spalinowe są przede wszystkim bardzo mocne i wydajne. Gwarantują znacznie większą moc w porównaniu do modeli elektrycznych. Przez to są skuteczne podczas przycinania gęstej i wysokiej trawy oraz zarośli. 

Uznaje się je również za bardziej mobilne. Nie mają kabla, co docenią szczególnie właściciele dużych ogrodów oraz gdy zależy Ci na dotarciu w trudno dostępne miejsca. Mają przy tym dość duże zbiorniki na paliwo, dlatego nie musisz często robić przerw na jego uzupełnienie. Przeważnie są też bardziej wytrzymałe i lepiej radzą sobie w trudnych warunkach.

Takie podkaszarki mają jednak też pewne wady. Trzeba pamiętać, że modele spalinowe:

  • emitują dość duży hałas – bywa to uciążliwe dla użytkownika oraz otoczenia,
  • emitują spaliny – nie można uznać ich za rozwiązania ekologiczne,
  • są ciężkie – dłuższa praca z nimi jest bardzo męcząca,
  • wymagają konserwacji – m.in. wymiany oleju i innych części, co wiąże się z dodatkowymi kosztami,
  • są trudniejsze w obsłudze

Zastosowanie

Po podkaszarki spalinowe warto sięgnąć szczególnie wtedy, gdy masz bardzo duży ogród i zależy Ci na wysokiej mobilności. Bardzo chętnie sięgają po nie także profesjonaliści, którzy potrzebują dużej mocy i wysokiej wydajności. Doskonale sprawdzają się w miejscach z gęstą roślinnością, wysoką trawą i na trudnym terenie.

Co zatem wybrać?

Który model będzie więc lepszy – elektryczny czy spalinowy? To zależy! Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obie opcje mają swoje specyficzne zalety i wady, a także inne zastosowanie. Dlatego też wybór odpowiedniej podkaszarki powinien być uzależniony od Twoich indywidualnych potrzeb i specyfiki pielęgnowanego terenu.