Rezydencje i wille bardzo często są ze sobą utożsamiane, jednak w praktyce występują między nimi znaczące różnice. Oba pojęcia odnoszą się do bardzo ekskluzywnych, luksusowych i wyszukanych posiadłości, przez co nietrudno je ze sobą pomylić. Wille i rezydencje posiadają wiele cech wspólnych, ale różnią się pewnymi charakterystycznymi elementami. Warto o nich pamiętać zwłaszcza na etapie planowania własnej inwestycji, aby lepiej spełnić najważniejsze potrzeby i oczekiwania.
Najważniejsze cechy rezydencji
Mianem rezydencji określano dawniej siedziby możnych osób, które spełniały ważne i wysokie funkcje w państwie – np. duchownych czy członków rodziny królewskiej. Nieruchomości takie funkcjonowały zarówno jako domy mieszkalne, pałace czy zamki, jak i całe kompleksy budynków. Z czasem pojęcie to ewoluowało, przez co zaczęto go używać w kontekście zamieszkiwanych całorocznie lub sezonowo domów rekreacyjnych. Obecnie powstają przede wszystkim nowoczesne rezydencje, czyli przestronne i bardzo luksusowe domy mieszkalne. Projekty takie mogą być na wiele sposobów dopasowane do gustów, preferencji i wymagań inwestorów, a także ich możliwości finansowych. Rezydencja odznacza się reprezentatywnym wyglądem, funkcjonalnym układem wnętrz, dużym ogrodem i licznymi udogodnieniami mieszkalnymi. Wiele z nich bazuje na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych oraz wysokiej jakości materiałach budowlano-wykończeniowych.
Kluczowe cechy willi
Wille narodziły się w starożytnym Rzymie, gdzie spełniały funkcję niedużych domów wiejskich na planie prostokąta. Nieruchomości te przynależały głównie do najbogatszych obywateli i zwykle dysponowały ogrodem. W XIX wieku mianem willi zaczęto nazywać duże domy wiejskie, nadmorskie i podmiejskie, najczęściej położone przy zbiorniku wodnym lub niedużym lesie. Budynki te zmodernizowano w XX wieku i w takiej formie występują również obecnie. Współczesne wille to luksusowe nieruchomości, położone na dość dużej działce i zwykle zlokalizowane w miejscowości turystycznej lub wypoczynkowej. Pod względem stylu mogą być zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne. Projekt willi najczęściej powstaje z myślą o najwyższej jakości wykończenia wewnątrz i na zewnątrz, co przekłada się na duży prestiż i podkreśla status właścicieli.
Główne różnice
Aby nieruchomość była uznana za willę, jej wielkość powinna przekraczać średni metraż domu jednorodzinnego. Z reguły budynki takie cechują się powierzchnią użytkową ok. 130-200 m2 i są mniejsze od współczesnych rezydencji, a także powstają na mniejszych działkach. W ogrodzie przy willi nie zawsze znajduje się basen, a w przypadku rezydencji występuje bardzo często. Różnice występują też pod kątem rozwiązań technologicznych. Wille są zwykle nieco tańsze w budowie, z uwagi na na zastosowanie bardziej ekonomicznych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Budynki takie posiadają też mniej udogodnień. Rezydencje cechują się zwykle powierzchnią powyżej 200 m2, co znacząco wpływa na warunki mieszkaniowe. Ich stylistyka często jest inspirowana stylem angielskim czy amerykańskim, a także staropolskimi dworkami. Wiele ciekawych projektów tego typu można przejrzeć na stornie firmy New-House: https://new-house.com.pl/rezydencje.
Największe podobieństwa
Cechy wspólne nowoczesnych willi i rezydencji widać na pierwszy rzut oka. Oba rodzaje nieruchomości są bardzo reprezentacyjne i ekskluzywne, a także cechują się dużą powierzchnią użytkową. Specyficzne rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne sprawiają, że z ich budową, wykończeniem i eksploatacją wiążą się zwykle dość wysokie nakłady finansowe. Projekt rezydencji lub willi wymaga zaangażowania specjalistów, przez co nie da się ich zrealizować systemem gospodarczym. Nieruchomości takie muszą ponadto powstawać na działkach o dużej powierzchni, która umożliwi bezproblemowe wzniesienie budynku, zaaranżowanie ogrodu czy postawienie garażu. Z reguły budowa willi lub rezydencji nie jest też zwykle planowana w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Budynki takie najczęściej są zlokalizowane pod miastem lub na przedmieściach, a także rejonach wiejskich.